• $16,8369
  • €17,5856
  • 976.805
  • 2470.42
24 Temmuz 2015 Cuma

Ne konuştular?

İhtimaller kayboldu, teke düştü. Şimdi AK Parti-CHP koalisyonunun hayata geçirilip geçirilemeyeceğine bakılıyor. Olursa yeni bir hükümet kurulacak, olmazsa Türkiye yeniden seçime gidecek.

Bu yönde ilk resmi temas, AK Parti temsilcisi Kültür Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç arasında gerçekleşti. Ne konuşulduğuna ilişkin olarak ise, yapılan açıklamaların dışında basına pek fazla bilgi yansımadı. Oysa, 2 saate yaklaşan bu ikili görüşmede hayli ilginç diyaloglar yaşandı.
Öncelikle kişisel değerlendirmeler yapıldı. Her iki taraf da muhatabı hakkındaki düşüncelerini aktardı…
CHP’li Haluk Koç, Bakan Çelik’e “Siyasete getirdiğiniz entelektüel kapasiteyi ilgiyle izliyoruz” dedi.
Ömer Çelik de Haluk Koç’a, “siyasetin güvenilir isimlerinden biri olduğunu” söyledi:
-Sizi izliyorum. CHP’de Genel Başkanlığa aday oldunuz, bir mücadele içine girdiniz ve kaybettiniz. Buna rağmen, ivmenizi korudunuz, aşağı inmedi. Siyasetteki ağırlığınızı muhafaza ediyorsunuz.
Her iki taraf da muhatabına benzer sözler söyledi:
-Görüşmeleri yürüteceğimiz ismin siz olduğunuz ortaya çıktığında, ben ve arkadaşlarım büyük bir memnuniyet duyduk.

Görüşme rahat ve samimi bir ortam içinde geçti…
Haluk Koç, CHP ile bir koalisyona gitmesinin AK Parti’ye iki önemli noktada avantaj sağlayacağı değerlendirmesini yaptı:
1) Batı dünyasında Türkiye hakkındaki demokrasi algısı güçlenir.
2) Siz kabul etmeseniz bile biz dış politikada bazı sıkıntılar olduğunu düşünüyoruz. Tek başınıza zor ama bizimle bu sıkıntıları daha rahat aşarsınız.
Ömer Çelik sadece dinledi... Haluk Koç’un sözleri ile ilgili herhangi bir değerlendirme yapmadı.
Görüşmede, bir başka önemli nokta olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili değerlendirmeler de yapıldı. Haluk Koç, bu konudaki CHP’nin tutumunu aktardı:
-Cumhurbaşkanı’nın hukuken meşruiyetini kimse tartışmıyor. Evet, sandığa gidildi, yüzde 52 ile seçildi ve geldi; bu konuda kimsenin bir itirazı yok.
Ve ekledi:
-Ama göreviyle ilgili bazı tartışmalar olduğu da gerçek.
Görüşme bir sohbet havasında geçti. Taraflar, pek çok konu hakkındaki görüşlerini uygarca ve samimiyetle dile getirdiler. Ömer Çelik, AK Parti’nin, Haluk Koç da Kemal Kılıçdaroğlu’nun iki parti arasında oluşturulacak bir koalisyona “yapıcı ve samimi yaklaştığını” aktardı. Taraflar birbirlerine “ortak bir yol bulmalıyız” mesajını verdi.
Tabii bu arada zorluklar da dile getirildi…
CHP, 13 yıldır AK Parti iktidarlarına muhalefet ederek bugünlere geldi. AK Parti de bu süre içinde CHP ile dişe diş mücadele verdi. Şimdi birlikte bir hükümet kurmaya çalışıyorlar. Üstelik her iki partinin de seçmene verdiği taahhütler var. Görüşmede, taraflar açısından ortaya çıkabilecek siyasi riskler samimi bir şekilde masaya konuldu.
Sonuç: Her iki taraf da zorlukların farkında olarak “Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda nasıl birlikte olabiliriz?” sorusuna cevap aramak zorunda olduklarının altını çizdi.

İlk temas bu görüşmeyle sınırlı kalmadı…
Haluk Koç’un aynı gün partisinin MYK toplantısından sonra yaptığı açıklamanın ardından bir de telefon görüşmesi gerçekleşti. Kültür Bakanı Ömer Çelik, Haluk Koç’u telefonla aradı. CHP Genel Başkan Yardımcısı’nın basın toplantısında söylediği sözlerle ilgili değerlendirmelerini aktardı.
Unutmadan ekleyelim, ilk görüşmede seçim barajının yüzde 10’un altına düşürülmesi konusunda bir prensip mutabakatı sağlandı.
Bu arada, Kılıçdaroğlu’ndan da koalisyon görüşmelerine önemli destekler geldi. Birincisi, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Kendi güvenliğimizi kendimiz sağlarız” açıklamasını eleştirdi. İkincisi de Başbakan Davutoğlu’nun “teröre karşı dört partinin ortak deklarasyon yayımlaması” çağrısına olumlu cevap verdi.
Görüşmeler böyle başladı ve devam edecek. Başlangıçta ortaya konan fotoğraf ve iyi niyet mesajları olumlu. Ancak, Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi erken seçim ihtimali de halen masadan kalkmış değil.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı