• $32,5931
  • €34,8626
  • 2509.97
  • 9693.46
8 Şubat 2022 Salı

Nankör!

İnsan olmanın asgari vasıfları vardır. Bu vasıfları kaybedenin de insan olarak sadece sureti kalır. Nankörlük ise, bir insanın dibe vuruşunun en önemli göstergelerinden biridir.

Yaşadık bunu, gördük örneğini...

Yıllardır bu milletin desteğini alan, hepimizin paraları ile kariyer yapan eski milli yüzücü Derya Büyükuncu, sosyal medyada insanlık dışı paylaşımlar yaptı. Bu milletin seçtiği Cumhurbaşkanı'na iğrenç bir dille saldırdı. Sadece O'na değil, hepimize saygısızlık ve nankörlük etti.

Dün, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile birlikteydik. "Sporcu olmak, öncelikle insan olmayı gerektirir. İnsan olmanın da asgari vasıfları vardır" dedi.

Büyükuncu'nun 2012'den bu yana 10 yıldır sistemde bulunmadığını söyledi. Herhangi bir olimpiyat başarısının da olmadığının altını çizdi. Yaptığı paylaşımın ardından gereğinin yapıldığını "sporcu" kimliğinin elinden alındığını bildirdi.

Bitti, nankörlük cezasız kalmadı.

***

Bakan Kasapoğlu, 2021 değerlendirmesini yapıp, 2022 hedeflerini açıkladığı toplantıda pek çok önemli bilgi verdi. Türkiye'nin gençlik ve spor alanında geldiği yeri ayrıntıları ile ortaya koydu. Onları haber sayfalarında okuyabilirsiniz.

Ben sadece bazı ayrıntılara dikkat çekmek istiyorum...

Verdiği bilgilere bakılırsa, bugün Türkiye'deki lisanslı sporcu sayısı 11 milyonu ulaşmış durumda. Bu son derece önemli! Tabanın bu denli geniş olması, doğal olarak önümüzdeki dönemde ülkenin başarılarına da yansıyacak. Yıldız sporcu sayımız artacak.

Belki biraz geç kaldık, ama çok önemli bir adım daha attık. Geçmişte Doğu Bloku ülkelerinde okul taramaları yapılırdı. Yetenekli ve spora yatkın gençler, ilkokul çağında belirlenir ve eğitime alınırdı. SSCB, bu yüzden o yıllarda sporda büyük başarılar yakalamış ve dünya yıldızları yetiştirmişti.

Biz de başladık buna. Pandemi döneminde 1 milyon 300 bin çocuğumuzu taramadan geçirdik. Bu yıl da 3 milyon 900 bin çocuğun yetenek taramasından geçirilmesini planlıyoruz.

Önümüzdeki yıllarda göreceğiz bunun yansımalarını. Spordaki alt yapı sorununu çözen Türkiye, bu çocuklarla büyük sıçramalar yapacak görünüyor.

Çıta yükseliyor. Bakan Kasapoğlu'nun verdiği bilgiye göre, okçuluk, boks, yüzme, voleybol, binicilik ve Uzakdoğu sporlarına ilgi artıyor.

***

Sporda yediden yetmişe büyük bir seferlik var. "Yüzme bilmeyen kalmasın" kampanyasıyla 2 milyon 700 bin vatandaşa yüzme öğretildi. Genciyle yaşlısıyla, engellisi engelsiziyle bütün vatandaşların spor tesislerinden yararlandırılması hedefleniyor.

Yurt çapında 10 bin pota projesi büyük bir hızla devam ediyor.

Tabii ki bütün bunları istismar etmek isteyen çevreler de boş durmuyor. Kısa bir süre önce gençlerin yurt meselesi üzerinden yürütülün negatif algı kampanyasını her birlikte yaşadık.

Oysa, Türkiye'nin en büyük gururu bu!

Bakan Kasapoğlu, "Devletimizin 750 bin yatak kapasitesi ve büyük bir alt yapısı var. Dünyada bizim seviyemizde başka bir ülke yok" dedi.

Ama oluyor işte. Kirletme, engelleme, gerçekleri farklı gösterme çabalarına rağmen, Türkiye gençlik ve spor alanında da baş döndürücü ve parmak ısırtıcı adımlar atıyor.

<p>Avrupa'dan birçok ülkede, sanatçılar düzeyinde boykot süreci  devam ediyor.</span><br></p><p>İrla

Eurovision'da İsrail protestoları devam ediyor!

Tokat'ta kırılmanın olduğu fay hattı görüntülendi

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Filistinliler kıtlıkla sınanıyor!