• $32,5114
  • €34,5704
  • 2489.35
  • 9548.09
2 Nisan 2024 Salı

Muhalefet olmak kolay

Evet, Türkiye'de muhalefet olmak güzel bir ayrıcalık. Rahat bir konfor alanı. İş yapma kapasitene bakılmaz. Halka ümit vaat etmen önemli değildir. Hatta lime lime dökülsen de dert değil. Önemli olan, var olan problemleri kaşıyıp istismar etmektir.

Hatta doğal afetler ve küresel gelişmeler de buna dahil.

Ne kadar istismar o kadar oy! Bütün küskünleri, rahatsızları, tepki duyanları toplarsın.

Nitekim öyle oldu işte. Pazar günü yapılan yerel seçimde, bu avantaj ve ayrıcalık tepe tepe kullanıldı. Şehirlere damgasını vuran, gecesini gündüzüne katan, büyük eserlerin altına imzalarını atan isimler gitti. Yerlerine, geçmişte hiçbir başarı hikâyesi olmayan, ne yapacağı meçhul; ama istismar politikasında hayli başarılı olan isimler geldi.

Seçime katılım düştü. Belli bir kesim muhalefet adaylarına oy vermeyi içine sindiremediği için sandığa gidip oy kullanmadı. Seçmenin bir kısmı da tepkilerini ve rahatsızlıklarını oya dönüştürdü.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel hemen bu tabloyu kendi lehine çevirmek için bir açıklama yaptı:

"CHP, artık yüzde 25'lik tavanı söz verdiğimiz gibi kırmıştır. Tuzla buz etmiştir."

Oysa yok öyle bir şey. Sonuçlar da olmadığını gösteriyor zaten. Kent İttifakı ile DEM Parti'ye bazı sözler verilip onların oyu toplandı. Büyük ölçüde de İyi Parti seçmeninin tepki oylarını arkasına aldı.

Kendi içinde kavgalı, genel başkanlık çekişmeleri süren, sürekli zikzaklar çizen, hatta çok ciddi skandallarla çalkalanan CHP'nin aldığı bu oy başka türlü izah edilemez.

***

İşte CHP'nin en büyük handikabı bu! İçinde bulunduğu kargaşa ve karmaşaya bakmıyor. Parti içindeki skandal boyutundaki gelişmeleri sorgulamıyor. "Neden" ve "niçin" sorularına cevap aramıyor. Halkın hangi sebeple böyle davrandığını irdelemiyor. Yaptığı ittifakları gözden kaçırıyor. Gerçekten büyüdüğünü, geliştiğini ve kazandığını sanıyor.

Karşısında ise, gerçekleri gören, bahane aramayan, illüzyon gösterileri yapmayan bir İktidar var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıkça söyledi. Sonuçların "yerelde irtifa kaybı yaşadıklarını gösterdiğinin" altını çizdi. "Neden" ve "niçin" sorularını masaya yatırıp, gerekli tedbirlerin alınacağını herkese ilan etti.

Aradaki bu fark ve bakış tarzı önümüzdeki dönemi şekillendirecek!

***

Tabii alınması gereken tedbirler ve atılması gereken adımlar var. Bunların büyük bölümünün ekonomik olduğu görülüyor. Cumhurbaşkanı söyledi, İktidar değerlendirecek hepsini.

Ancak, kimsenin görmediği, görse de fazlaca önemsemediği bir nokta var: Türkiye'de her şey çok çarpıtılıyor ve kirletiliyor. Yalanlar, dolanlar, algı operasyonları, iftiralar çok rahat sergilenebiliyor.

Bütün bunların kaynağı da sosyal medya ve oradan dört bir yana yayılıyor. Maalesef, milli irade oradan kirletilmeye ve yönlendirilmeye çalışılıyor. Bazı tedbirler alındı, ama atılan adımlar yeterli olmadı.

Buna bir çare bulmak lazım. Sosyal medya aracılığı ile her şey alabildiğine ifsat ediliyor. O alan bir pislik yuvası haline gelmiş durumda.

Birtakım tedbirler alınırken ciddi bir temizlik de yapmak lazım. Bu çok önemli ve hatta elzem!

<p>Bu ilginç olayın adresi Tayland...</p><p>Eskiden ticaret ve turizmin önemli merkezlerinden biriyd

Maymunlar kenti istila etti!

Sırrı ortaya çıktı: Makarna suyunu dökenler pişman oluyor!

Bir avucu 1 gram altına eşit! Safran nedir, yararları nelerdir?

Otomotiv gazetecileri T10X'i pistte test etti! ''Yılın Otomobili'' adaylarından