• $18,0565
  • €18,242
  • 1017.67
  • 3020.01
25 Şubat 2015 Çarşamba

Muhalefet hastalığı

Budapeşte

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Budapeşte’deydik. Süleyman Şah Türbesi’ne yapılan operasyon çerçevesinde Macaristan’ı düşündüm!..
Biliyorsunuz, Kanuni’nin mezarı bulundu, Macaristan-Zigetvar’da. TİKA, türbe haline getiriyor. Budin Kalesi’ne giden yolun adı Atatürk Caddesi. Orada da şehitliğimiz var ve elden geçirildi.
Japonya’dan Myammar’a… Ürdün’den Yemen’e… Bosna’dan Cezayir’e her yerde aynı faaliyet var. Son dönemde şehitliklerimiz tek tek elden geçirildi ve ihya edildi.
Şimdi kimse kusura bakmasın ama hakkı teslim etmek gerekiyor. Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde yapılmayanlar yapıldı. Dünyanın her yerinde mirasa sahip çıkıldı.
İster kabul edilsin, ister edilmesin. Tablo ortada: Bu aynı zamanda küresel güç olmanın da bir göstergesi!
* * *
Şimdi gelelim Süleyman Şah Türbesi’ne. Tartışmalar devam ediyor…
“Türkiye, Cumhuriyet Tarihi’nde ilk defa toprak kaybetti” deniliyor ki, doğru değil. Herhangi bir kayıp yok, sadece sınırımıza 180 metre mesafedeki Eşme’ye nakil var. Asıl hedef ise, türbenin zaman içinde gerçek yeri olan Ceber Kalesi’ne gitmesi. Çünkü daha önce oradaydı. Çeşitli sebeplerden iki defa nakledildi. Bu, Süleyman Şah Türbesi’nin üçüncü nakli.
Neden nakledildiğine gelince…
Türbe, bir yarımada üzerindeydi ve çevresi tamamen DEAŞ kontrolündeydi. Çepeçevre sarılmıştı. Belki Türkiye’den çekindikleri için saldırmıyorlardı ama tehdit devam ediyordu. Yani, bir gün saldırıya uğramayacağının garantisi yoktu.
Türkiye, her türlü riski göze alıp, ikmal malzemesi ve mühimmat gönderiyordu, göndermesine de…
Artık tıkanma noktasına gelinmişti.
DEAŞ, yol-iz bırakmamıştı. Türbeye giden bütün yollar delik-deşik edilmişti. Ulaşım her geçen gün daha da zorlaşıyordu. Ağırlaşan şartlar, yakında ikmali imkânsız hale getirecekti. Havadan da ikmal yapılması mümkün değildi. Askerimizi kaderine terk edemeyeceğimize göre, önümüzde iki seçenek vardı:
1) Güvenliği sağlamak için 5-10 bin askerle içeri girmek ve DEAŞ’la savaşmak.
2) Karakolu boşaltıp, askerimizi Türkiye’ye getirmek.
Biz, çok daha akılcı bir formül bulduk. Türbeyi, Suriye toprakları içindeki başka bir yere nakledip, toprağımızı, karakolumuzu ve askerlerimizi koruduk. Yanlış mı yaptık?
* * *
Vizyonsuzluktan kimse dile getirmiyor ama karşımızda büyük bir tehlike daha vardı. O karakol, Esad’ın sinirlerini de bozuyordu. Esad yönetiminin bir füze saldırısıyla karşı karşıya kalabilirdi.
Yapar mıydı, yapabilirdi!
Bunu önleme imkânımız yoktu. Ne yapacaktık o zaman? Söyleyeyim, karakol da türbe de imha edilip, askerlerimiz katledildikten sonra Suriye’ye savaş açmak zorunda kalacaktık!
Şimdi sormak lazım…
Muhalefet bağırıp çağırdığına göre, bir de yol göstermeli. Suriye ile savaş ya da kimsenin direkt bulaşmadığı DEAŞ’la gırtlak gırtlağa mücadeleden hangisini tercih ediyor muhalefet?
“Ulusalcılık” ya da “Milliyetçilik” neyi gerektiriyor?
* * *
En önemlisi, operasyon sırasında tek mermi atılmadı. DEAŞ, geri çekildi. Biz söylemeseydik, Suriye’nin haberi bile olmayacaktı. Kısacası hiçbir kuvvet Türk askerinin karşısına çıkmaya cesaret edemedi. İşte budur güç ve caydırıcılık!
Sonuç ortada: Toprak kaybı yok, yine Suriye’de bayrağımız dalgalanıyor. Askerimiz Patriot koruması ve kalkanı altında güvende. Bölgedeki etkinliğimiz de tescil edildi.
Bu noktada Amerikalıların Somali’de gerçekleştirmek istedikleri son operasyonu hatırlatmak isterim. Palalarla parçalandılar, geri çekilmek, kaçmak zorunda kaldılar.
Bugün TİKA’nın 50’ye yakın yerde ofisi var. Küresel bir güç haline geldi. Kim ne derse desin; kim aksini iddia ederse etsin; Türkiye, dış politikanın bütün enstrümanlarını ustaca ve sonuna kadar kullanıyor. Dünya genelinde bizim başlattığımız ve adı “Ankara” ya da “İstanbul” olan pek çok süreç işliyor.
“Dünya beşten büyüktür” dediğimiz ve pek çok ülkenin peşine takıldığı haklı bir söylemimiz de var. Sahi, anlamadım, anlayamıyorum da, ne diyorsunuz siz?

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi