• $8,6666
  • €10,3252
  • 495.261
  • 1410.17
23 Ocak 2019 Çarşamba

Moskova’da çözüm zirvesi

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Sıkıntılar ve belirsizlikler vardı. Erdoğan ile Putin bir araya geldi. Ardından Fırat Kalkanı Operasyonu gerçekleştirildi.

Zeytin Dalı Operasyonu’nda da böyle oldu. Erdoğan ve Putin görüşmesi Zeytin Dalı Operasyonu’nun kapısını açtı.

İki lider bugün de Moskova’da bir araya geliyorlar. Gündemin en öncelikli ve ağırlıklı maddesi Suriye. Türkiye, gerekli hazırlıkları ve yığınağı yaptı, bekliyor. Geçmişteki örneklere bakılırsa, Moskova Zirvesi’nden de bir uzlaşma çıkması bekleniyor. Çünkü her defasında iki liderin bir araya gelmesi düğümü çözdü.

Bu görüşmenin, yeni bir operasyonun kapısını açma ihtimali yüksek.

O yüzden bugün, ABD’nin, İran’ın, Suriye Rejimi’nin ve başta YPG olmak üzere bölgedeki irili ufaklı bütün terör yapılarının gözü Moskova’da.

***

Öyle görünüyor ki, Türkiye’nin gerçekleştirmeyi düşündüğü operasyon konusunda Rusya ile tam bir mutabakat sağlanmış değil. Suriye rejiminin PYD ile yaptığı görüşmeler ve Rusya’nın YPG ile birlikte fotoğraflar vermesi bunu gösteriyor.

Türkiye, sınırında bir “terör koridoru” istemiyor. Suriye Rejimi ise bölgede oluşabilecek bir “Türkiye koridorundan” rahatsız. Yapılan açıklamalar gösteriyor ki, Rusya da Rejimin bu düşüncesine destek veriyor.

Aslına bakılırsa, YPG gibi 20-30 bin kişilik bir silahlı gücün Türkiye tarafından yok edilmesi Suriye Rejimi’nin de işine gelir. Ancak, Esad’ı yapılacak operasyon sonrası oluşabilecek riskler düşündürüyor! Türkiye’nin o bölgede kalıcı olmayacağına dair garantiler almak istiyor.

Rusya ise, hem Türkiye’yi, hem de Şam Rejimini rahatlatacak bir çözüm arıyor. Türkiye’yi, ABD ile birlikte hareket etmek durumunda bırakmayacak formül arayışı içinde.

Öyle görünüyor ki, biz Ruslara “Hava koridorunu açın, rejimi dizginleyin, YPG’den uzaklaşın, kararlıyız” diyeceğiz. Ruslar da rejimin kuşkularını gidermek için önümüze formüller koyacaklar.

Sonuçta bir ortak yol ortaya çıkacak.

Tabii bölgedeki ABD faktörü de önemli!

***

Bir de İdlib’deki çatışmasızlık bölgeleri var…

HTŞ, İdlib’de hareket halinde ve mevzi kazanıyor. Muhtemelen bugünkü görüşmede İdlib konusunda da bir karar çıkacak. O bölgede de operasyonun eli kulağında olduğu söylenebilir.

Bölgedeki sorunlar bir süredir beklemede ve süreç oldukça da uzadı.

Karşımızda çok bilinmeyenli denklemler var. Türkiye ve Rusya’nın menfaatlerinin birleştiği ve çatıştığı durumlarla karşı karşıyayız.

Ancak, daha önce de durum faklı değildi. İki ülkenin önünde yine cevabı bulunması gereken karmaşık sorular vardı. Ama çözüldü. Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesinin ardından yaşanan son derece sıkıntılı bir süreç bile aşıldı.

Erdoğan’ın Moskova’ya gidişi, önemli gelişmelerin habercisi. Geçmişte de görüldü ki, iki liderin bir araya gelmesi, pürüzleri ortadan kaldırıyor, var olan sorunları çözüm yoluna sokuyor. O yüzden bugünkü Moskova Zirvesi’nden beklentiler yüksek.

Suriye açısından tarihi bir gün bugün! Önümüzdeki günlerde bölgede yaşanacak gelişmelerin bugünkü Moskova Zirvesi’nin sonuçlarına göre şekilleneceğini söylemek yanlış olmaz.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Katar Ekonomi Forumu' etkinliğine video mesajla hitap etti. Koronav

Başkan Erdoğan: Türkiye'nin yerli aşısı tüm insanlığın aşısı olacak

Çivi ve teller Ağrılı filografi sanatçısının elinde hayat buluyor

Bayburt'un ıssız meraları devlet desteğiyle alınan koyunlarla şenlendi

Diyarbakır'da gündem olmuştu: Yenileri eklendi