• $17,9727
  • €18,3805
  • 1032.21
  • 2795.06
22 Ekim 2015 Perşembe

Mister no!

“Yok öyle değil” dense de, şiddetle karşı çıkılsa da, Devlet Bahçeli’nin üzerine bu sıfat yapıştı: “Mister no.”

Başbakan Davutoğlu da böyle diyor, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da aynısını söylüyor, hatta parti içindeki Musavvat Dervişoğlu gibi isimler de tekrarlıyor…
Üstelik bu suçlamanın alt yapısı da sağlam! Son dönemdeki tavırlarını bir tarafa bıraksak da Devlet Bahçeli, siyasi hayatımızda “hayır”larıyla öne çıkmış bir isim. Geçmişe uzanıp şöyle bir bakalım:
1999 Seçimleri yapıldı, DSP’nin ardından MHP ikinci parti olarak sandıktan çıktı. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, o dönemde danışmanlığını yapan Mümtazer Türköne ve Hüseyin Kocabıyık’ı Bahçeli’ye gönderdi. “Onlar da Tansu Hanım sizi Başbakan olarak görmek istiyor” dediler.
Bahçeli ilk “hayırcı” tavrını burada gösterdi; anında kesip attı:
-Tansu Hanım dinlensin biraz!
Ardından bizzat bana bir açıklama yapıp, merhum Erbakan’a da “hayır” mesajı gönderdi. Seçimin hemen ardından söylediği sözler AKŞAM’da yayımlandı:
“Erbakan ve Çiller dinlensinler.”
Bu kadarla da kalmadı. Bahçeli, sadece Başbakanlığa “hayır” demedi, Cumhurbaşkanlığı için de aynı tavır içine girdi. MHP’li bir cumhurbaşkanının Çankaya Köşkü’ne çıkmasının önünü kesti. MHP Milletvekili Sadi Somuncuoğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı Adaylığını da engelledi. Sadi Bey, sırf cumhurbaşkanlığına aday olmak istediği için Meclis bahçesinde tartaklandı.
Bu arada, Bahçeli gidip DSP ve ANAP’la koalisyon kurdu. Bir müddet geçip DSP’nin parçalanmasının ardından kendisine yine Başbakanlık teklifleri yapıldı. Bahçeli, onlara da “hayır” deyip, erken seçim istedi.
Demem o ki…
Bu tavır yeni değil, Bahçeli hep böyle yaptı!
* * *
Mesela, Alparslan Türkeş hayatı boyunca Başkanlık Sistemini savundu. Her fırsatta “ülkenin kurtuluşu” olarak gösterdi. Yazdığı “Temel Görüşler” isimli kitapta bu sisteme yer verdi.
Bahçeli, ona da “hayır” dedi.
Türkeş, sağlığında her yıl “Türk Dünyası Kurultayı” düzenler ve bizzat katılırdı. Bu, O’nun vasiyetlerinden biriydi.
Bahçeli “hayır” dedi, bitirdi.
Türkeş zamanında MHP’nin geleneksel Erciyes Zafer Kurultayı vardı. Her yıl Erciyes Dağı’nın eteklerinde toplanırdı.
Bahçeli, “hayır” diyerek elinin tersiyle itti.
MHP tabanının ve ülkücü hareketin savunduğu 9 Işık’ta bir Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik bölümü vardı. Bahçeli’nin “hayırcı” yaklaşımı onu da ortadan kaldırdı. Var mı bugün parti içinde hür bir şekilde konuşabilen? Sinan Ogan misali, konuşan kendisinin kapının önünde buluyor.
* * *
Nihayet 7 Haziran seçimlerinin ardından “hayır, hayır, her şeye, alayına hayır” diyen bir yaklaşımla karşı karşıya kaldık.
Ve bu tavır, MHP tabanında ciddi sıkıntı yarattı!
MHP’nin son olarak Anayasa gereği kurulan seçim hükümetine bakan vermeyip, adeta terörle mücadeleye bile “hayır” diyen tavrı, sürecin tuzu-biberi oldu. Taban tepkiyle doldu.
Bahçeli de bunun farkında! Bir televizyon programında tabandaki sıkıntıyı bizzat kendisi dile getirdi. Şimdi kurmaylarıyla birlikte “mister no” görüntüsünü silmeye çalışıyor.
Artık çok geç!
Bahçeli’nin izlediği politikanın sonuçları sandıkta ortaya çıkacak. Zaten kamuoyu araştırmaları da bunu gösteriyor.
* * *
Bu arada, Ahmet Hakan gibi bazı kalemler, MHP’ye omuz vermeye, aşağıya doğru gidişi önlemeye çalışıyorlar…
Hakan, dün MHP İstanbul Milletvekili Uygur Aktan’la tam sayfa röportaj yaptı. Aktan “Türk halkı milliyetçiliğin aslı varken taklidine oy vermez” dedi.
Beylik laflar bunlar. Üstelik artık eskisi gibi etkili olmuyor. Millet bu laflara değil, önündeki tabloya bakıyor. MHP tabanı, “Onca milliyetçi isim varken, İstiklal Marşımızı bile bilmeyen İhsanoğlu ısrarı neden?” diye sorguluyor! RTÜK’te Paralel Yapı’nın yayın organları için MHP’lilerin HDP’li üyelerle birlikte omuz omuza verdiği mücadeleye bakıyor! “Sinan Ogan niçin ihraç edildi, Meral Akşener neden harcandı?” gibi sorular soruyor. Vesaire, vesaire… Artık eskisi kadar kolay milliyetçilik ticareti yapılmıyor!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor