• $32,2144
  • €35,0574
  • 2452.14
  • 10937.8
2 Mayıs 2023 Salı

Meydanlar

Kırk yılı aşkın süredir bu işin içindeyim. En sağdan en sola pek çok siyasi partinin mitingini izledim. Meydanların da bir dili vardır. Söyler meydanlar olacakları. Dinlemesini bilirseniz, bir sonuca varırsınız.

Artık son dönemece gidildiği şu günlerde Başkan Erdoğan bir değerlendirme yaptı. "Meydanlara bakılırsa, gümbür gümbür zafere koşuyoruz" dedi.

Bence zor bir seçim olacak. Ama meydanlar 21 yıllık iktidarın ardından, seçmenin hâlâ Erdoğan'a sahip çıktığını gösteriyor. Zaten muhalefet de meydanlar üzerinden bir algı operasyonu yürütüp, propaganda yapamıyor. Çünkü meydanlar dolu.

Sadece "Bunlar toplama kalabalıklar" diyebiliyor.

İyi güzel de Kılıçdaroğlu'nun İzmir mitinginde gördük. Çeşitli yerlerden binlerce otobüs geldi, alana uzak bir yerde insanları indirdi, gitti.

Bütün siyasi partilerde yakın illerden mitinglere gelenler olur elbette. Kalabalıklarla birlikte, asıl önemli ölçü alandaki heyecandır. O heyecan da var Erdoğan'ın mitinglerinde.

Pazar günkü Ankara mitinginde pek çok kişinin gözünden kaçan oldukça önemli bir gelişme oldu. Erdoğan kürsüye çıkmadan önce bir anons duyuldu. "Sıkışın" denildi:

"Şu anda alana giremeyip dışarıda kalanlar var. Ön taraflar biraz sıkışsın ki, onlar da alana girebilsin."

Kırk yıllık meslek hayatımda böyle bir anons duymadım. Kabalalıkları sıkıştırmak yerine, daha büyük görülsün diye seyreltmek için çaba gösterilir. Ama bu defa tersi oldu. Sırf bu anons bile bence neyin ne olduğunu ortaya koyması açısından önemli bir gösterge.

***

İzmir mitingine gelince...

O da seçim öncesi önemli bir gösterge ve mesajdı. "Muhalefetin kalesi" olarak adlandırılan bir yerde, Gündoğdu Meydanı hırca hınç doldu.

Erdoğan'ın konuşmasından önce, AK Parti Milletvekili Adayı ve Gençlik Kolları Başkanı Eyüp Kadir İnan kürsüye çıktı. Şunları söyledi:

"İzmir, Kuvayı Milliyedir. Adnan Menderes'in şehridir. Vesayetçilerin, darbecilerin, Fethi Sekin'i şehit edenlerin karşısındadır."

Çok ciddi alkış aldı.

Bu da önemli bir gösterge!

Muhalefetin soğan-patates edebiyatı ve istismar siyaseti ile iktidarın dev projeler, yatırımlar ve açılışlarla halkın karşısına çıkmasının yanında bir başka Türkiye gerçeği daha var. Terörden ve paralel devlet yapısından çok çekmiş bir ülkeyiz biz. PKK saldırıları sonucu on binlerce insanımızı kaybettik. FETÖ'nün CIA destekli 15 Temmuz Darbe Girişimi ile milletçe esir alınmaya çalışıldık. Tepelerine binildi elbet. Ancak, her iki şer odağı da yeniden palazlanmaya çalışıyor. Açık, net ve tartışmasız bir biçimde Kılıçdaroğlu'nu destekliyorlar.

Vatandaş da bakıyor ve görüyor bunları. Bu ülkede seçim öncesi kimin kiminle yol yürüdüğüne bakıp oyunun rengini belirleyen geniş bir kitle var. Üstelik her partinin içinde de bulunuyor. Meydanlarda yapılan konuşmalar sırasında verilen tepkilerde ortaya çıkıyor bu.

Kısacası, meydanlar bize vatandaşın AK Parti ve Erdoğan'dan vazgeçmediğini de, 14 Mayıs'ta zor bir seçim olacağını da gösteriyor.

Algı operasyonları bir yana, benim gördüklerim bu. Elbette 14 Mayıs günü son sözü millet söyleyecek. Merakla bekliyoruz, bakalım ne diyecek?

<p>Fakat esas soru Cumhurbaşkanlığı makamına kimin geçeceğinden  ziyade Hamaney sonrası dönemde kimi

İran'ın lideri kim olacak?

Kars'ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı!

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?