• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
23 Kasım 2023 Perşembe

Meral ablanın partisi

Önce operasyonu MHP içinde başlattılar. "İyi yönetilmediğini" iddia ettikleri MHP'yi "adam" edeceklerdi.

Olmadı, hedeflerine ulaşamadılar.

Sonra ülkücülere "iktidar" sözü vererek ayrıldılar oradan. Parti yönetimi de genellikle MHP'den ayrılan isimlerden oluşturdular.

Zaman içinde de evrildiler çevrildiler, başka bir noktaya geldiler. Ülkücülükten milliyetçiliğe geçiş yaptılar. Sağdan soldan gelen isimlerle ayrı bir yapı oluşturdular. Geçmiş iddialarını bir kenara bırakıp, Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı yapmaya soyundular. Orada da istikrarlı bir görüntü vermediler. Bazen Kemal Bey'i yüceltip, bazen yerin dibine gömdüler. Kimi zaman yanına oturup, kimi zaman terk ettiler. Gün oldu, "Ondan Cumhurbaşkanı olmaz, seçilemez" dediler, gün geldi, "Kesin seçilecek" nutukları attılar.

Bu arada, yola birlikte çıktıları isimleri, yürüdükleri yollarda döktüler. Mesela, Yavuz Ağıralioğlu gibi isimleri kadro dışına attılar. Koray Aydın gibilerin yetkilerini budadılar.

Her defasında parti içi kavgalar alevlendi. Parti, sürekli olarak birbirlerini suçlayan isimlerin mücadele arenasına döndü. Zikzaklar, keskin manevralar birbirini izledi.

Daha kurulduğu gün "Toplama bir partidir, dağılır" demiştim. Üstüne bir de kötü yönetim eklenince o süreç hızlandı işte...

Tablo ortada: İyi Parti kaç kişi ile kuruldu? Kaçı yolda döküldü? Bugün kaç kişi kaldı? Ayrıca, dün ne diyordu? Bugünkü söylemleri ne?

***

Elbette bir siyasi partide farklı görüşler ortaya çıkabilir. Anlayış farklıları ve hizipler oluşabilir. Ama İyi Parti'ye baktığımızda durum çok farklı. Orada fikri ya da ideolojik bir çekişme yok. Sadece karşılıklı suçlamalar var. Herkes birbirini karalıyor, her kafadan ayrı bir ses çıkıyor...

***

Ortalık, kelimenin tam anlamı ile yangın yeri gibi!

Biri bir iddia ortaya atıyor, diğeri "ispat etmeyen şerefsizdir" cevabını veriyor. Biri bir savunma içine gidiyor, değeri "hadi savcılığa gidelim" çağrısı yapıyor.

Taraflardan biri karşısındakini yok edebilmek için ne gerekiyorsa onu yapıyor. Bu mücadelede taciz iddiaları dahi malzeme olarak kullanılabiliyor. Hatta "Rezil kepaze olacaklar" sözleri bile sarf edilebiliyor.

Kırk yıldır siyaseti izlerim. Hiçbir siyasi partide böylesi bir karmaşa ve kargaşa görmedim.

***

Büyük iddialarla Türkiye'ye şekil vermeye çalışan Meral Akşener'in İyi Partisi, bugün bu durumda işte!

En tepeden en aşağıya kadar istifalar birbirini izliyor. Üstelik o istifalar, ağır suçlamalar ve ciddi iddialar eşliğinde yapılıyor...

Önümüzde mahalli seçimler var. Merak ediyorum, İyi Parti kurmayları seçmenin karşısına geçip ne söyleyecek? Millete ne anlatacak?

En önemlisi de vatandaşlar karşılarına çıkıp, "Bizden oy istiyorsunuz ama seçilirseniz şehrimizi de böyle mi yöneteceksiniz" dediğinde, onlara ne cevap verecekler?

Merak ediyorum!

<p>Alınan bilgiye göre kaza, Zafer Mahallesi Ankara-Eskişehir Yolunda meydana geldi. Doğan K. yöneti

Yaya geçidini kullanmadı, canından oldu

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu