• $32,1945
  • €34,9671
  • 2505.7
  • 10895.3
7 Mayıs 2024 Salı

Meksika'dayız...

Neredeyse bir güne varan oldukça uzun bir yolculuğun ardından TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'la birlikte Meksika'nın başkenti Mexico City'deyiz.

Türkiye'de "Ne işiniz var orada" diyenler olabilir. Zaman zaman, çoğunlukla da sistemli olarak tekrarlandığı için alışığız biz buna. Meksika'da rutin bir toplantı ve dünyaya verilecek çok mesaj var. Biz de bunu takip etmek için buradayız.

MIKTA, Türkiye'nin de içinde yer aldığı uluslararası bir oluşum. Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya'dan oluşuyor. Üyeleri, G-20 ülkeleri içinde yer alan ve bölgelerinde oldukça etkili olan aktörler. 25 Eylül 2013'te kuruldu. Mutat olarak Dışişleri Bakanları düzeyinde yılda üç defa toplanıyor.

Tabii bir de konunun parlamentolar boyutu var. Bu ülkelerin parlamentolarının başkanları da bir araya geliyorlar. Geçen yılki toplantı, Endonezya'nın Başkenti Cakarta'da yapılmıştı. Ana başlıklar, konular belirlenip tartışılıyor. Ardından da dünyaya mesajlar veriliyor.

Bu yılki toplantı, Meksika Temsilciler Meclisi Başkanı Marcela Guerra Castillo'nun ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Teması da şu:

"Daha barışçıl, eşit ve adil bir dünya inşa etmek için parlamentoların ortak faaliyetleri."

Tam da içinde bulunduğumuz tabloya uygun bir başlık! Bugün Gazze'de insanlık ayaklar altında, masumlar katlediliyor. İsrail'in en büyük destekçisi de ABD. Batı'nın büyük bölümü sessiz, vicdan sahipleri çaresiz! Barışı sağlaması gereken kurumlar yetersiz! Adalet dağıtması için oluşturulan uluslararası kuruluşlar adaletsiz!

Sürdürülemez, devam etmesi mümkün olmayan iç acıtıcı bir tablo ile karşı karşıyayız.

O yüzden Mexico City'deki parlamentolar toplantısında şu sorulara cevap aranacak:

-Diyalog yolu ile küresel barışın geliştirilmesine parlamentolar nasıl etki edebilir?

-Sürdürülebilir kalkınma ve ortak refah aracı olarak ticaretin rolü nedir?

-Uluslararası göç akımlarındaki artış göze alındığında, insan hakları nasıl güvence altına alınır?

***

Türkiye bölgesel, hatta küresel bir güç. Kendi problemleri ve hedefleri var elbette. Yıllardır devam eden tartışmalara noktayı koyup, yeni bir Anayasa ortaya çıkarmak bunlardan biri. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş da bu yönde gerekli adımları attı. Meclis'te grubu bulunan siyasi partileri ziyaret ederek görüştü. Ortak bir zemin aradı.

Ama bizim küresel meselelerle ilgili de atmamız gerekenler ve dünyaya vereceğimiz mesajlar var. Hatta Türkiye'ye umudunu bağlayan bölgemizdeki ve dünya üzerindeki milyonlarca mazlumdan bahsedebiliriz. O yüzden hemen ardından Meksika'ya uçtu. Kısacası, turistik bir seyahat değil, önemli mesajların verileceği, ciddi yansımaları olacak ve Türkiye'nin yeni misyonuna uygun bir gezi bu.

Biter bitmez yeni bir maraton başlayacak. Başarılıp sonuca ulaştırılabilirse, 1982'den bu yana hemen herkesin üzerinde mutabık olduğu yeni ve bir sivil bir Anayasa ortaya çıkacak. Doğal olarak TBMM Başkanı olarak Numan Kurtulmuş da bu başarının mimarlarından biri olacak.

Şunun altını özellikle çizmek lazım:

Türkiye, kendi sınırları içine hapsolan bir ülke olmaktan çıkalı uzun yıllar oldu!

<p>Fransa'da Rouen Açıkhava Festivali'nde sahne alan sanatçı Sinan Akçıl, binlerce insanın katıldığı

Sinan Akçıl soykırımcı Netanyahu'ya seslendi

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Mayıs 2024)