• $28,8595
  • €31,5979
  • 1893.51
  • 8028.74
2 Kasım 2023 Perşembe

Maskeler düştü

Henüz bir yıl bile olmadı. 6 Şubat Depremi'nin ardından bağırıp çağırarak ortalıkta gezenler vardı. Türkiye'nin büyük seferberliğini kirletmeye çalışarak, "Nerede bu devlet?" diyorlardı.

Bir müddet her türlü kirli söylemi kullandılar. Ellerine tek bir kazma almadan turist misali bölgeye gidip tahrik için uğraştılar. Seçimde depremzedelerden tokadı yiyince de ortalıktan kayboldular.

Bugün ise Gazze'de benzer görüntüler var. İsrail, tonluk bombalar kullanarak, şehri deprem bölgesine çevirdi. Parçalanan vücutların görüntüleri sosyal medyada dolaşıyor. Enkaz altında kalan insanların feryatları yürekleri parçalıyor.

Bunlar hâlâ kayıplar. Hiçbiri ortaya çıkıp, "Nerede bu insanlık?" demedi, diyemedi. Sırra kadem basmış durumdalar.

***

İsrail, vuruyor, yakıyor, yıkıyor. Okullar, hastaneler, kadınlar, çocuklar, bebekler, önüne ne çıkıyorsa yok ediyor. Vahşet öyle bir noktaya geldi ki, artık insani anlamda söylenecek söz de kalmadı.

Herkes kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor. Kimi lanetler okuyor, kimisi de İsrail'e destek veren belli başlı firmaların mallarını boykot edip, milleti uyarmaya çalışıyor...

Ve depremde ortalığı kirletmeye çalışanlar yeniden ortaya çıkıyorlar. "İsrailli değil, Arap bu firmalar" diye bağırıyorlar. Dün tamamı Arap düşmanı idi, bugün "Arap seviciliğine" soyundular. Barbarların ve barbarlığın önünde set olmaya çalışıyorlar.

Söyledikleri doğru değil. Ama vatandaşın tepki gösterdiği firmalar İsrailli veya Arap olsa ne fark eder? Soykırıma açıktan destek verdi hepsi. Ama dün Arap düşmanlığı körükleyenler, şimdi de "Bunlar Arap" diye tepkileri önlemeye çalışıyorlar.

Çünkü ikiyüzlü hepsi, sürekli maske ile dolaşıyorlar. Tek hedefleri kirletmek ve çarpıtmak! Ama maskeleri düştü artık.

***

Siyasette de örneklerini görüyoruz bunların. İsrail vahşeti karşısında yasak savma kabilinden bir-iki açıklama dışında kılını kıpırdatmayan, bütün derdi kurultay ve koltuk olan Kemal Kılıçdaroğlu çıkmış, adeta milletle dalga geçiyor. "Devretsinler iktidarı, Filistin meselesi nasıl çözülür gösterelim" diyor.

İktidar olmayı 23 Nisan töreni sanıyor!

Meral Akşener ise, İsrail alçaklığını bırakıp Hamas'a saldırıyor. "Hamas, Netanyahu'nun kirli ajandasına hizmet ederek, en büyük darbeyi Filistin halkına vurmuştur" diyor.

Bilmiyor olamaz İsrail'in bundan önce de binlerce insanı katlettiğini. Yıllar boyunca bebeklerin ve çocukların tepesine bomba yağdırdığını. Hamas saldırılarından önce de pek çok hastane bombaladığını.

O da kelime oyunları yaparak ve örtülü bir şekilde İsrail'e destek veriyor. Lafa geldi mi Mustafa Kemal'in "Ya istiklal ya ölüm" sözlerini sakız gibi çiğniyor. Söz konusu Filistin halkı ve Hamas olduğunda, millete "Otursunlar oturdukları yerde, dertleri neymiş" mesajı vermeye çalışıyor.

İşte bu yüzden İsrail'in uyguladığı vahşet ve soykırımın bir turnusol kağıdı işlevi yaptığını rahatça söyleyebiliriz. Yaldızlar döküldü, şapkalar düştü ve keller göründü.

İyi bakın, dikkatlice inceleyin. Herkesin meşrebine uygun bir görüntü verdiğini çok rahat ve net bir şekilde göreceksiniz.

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2023)

Malatya'da sonbahar tüm renkleriyle kendini gösterdi

22 kuyudan günlük 27 bin varil petrol çıkıyor! Her gün yeni bir rezerv keşfediliyor