• $12,439
  • €14,0459
  • 712.685
  • 1776.41
6 Ocak 2016 Çarşamba

Kürt olmayan Kürtçüler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda HDP’ye alabildiğine yüklendi:

-Hendekleri savunuyorlar, teröristleri mazur gösteriyorlar.
Bence söyledikleri eksik, dahası da var…
O hendekler, HDP’nin eseri. Belediyelerin iş makineleriyle hendekleri kazanlar onlar. Teröre lojistik destek verenler yine onlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin asker ve polisine karşı kullanılmak üzere hendeklere silah taşıyanlar da onlar.
“Özyönetim” diyerek, hendek siyasetini onlar başlattı. HDP, gırtlağına kadar bu kirli senaryonun içinde. Yok aslında o hendeklerin içinde nöbet bekleyen teröristlerden herhangi bir farkı. Hepsi aynı yapının elemanı. Tamamı aynı yolun yolcusu.
Geçmişteki örnekleri bir tarafa bırakalım. Mardin’in Dargeçit İlçesi’nde son yaşadıklarımıza bakalım: Güvenlik güçleri, belediyeye ait traktörü durdurdular. Römorkunda bir cephanelik ele geçirdiler. Otları kaldırdıklarında, altından Keleşler, Kanaslar, RP-G roketler, el bombaları çıktı.
Peki kim ihbar etti onları?
HDP ve PKK’nın uğruna mücadele ettiğini iddia ettiği Kürt kökenli bir Türk vatandaşı. HDP’nin oluşturmaya çalıştığı algı operasyonu bir yana, bölgenin en önemli gerçeği bu…
O bölgede yaşayan vatandaşlar da neyin ne olduğunun, kimin ne yapmaya çalıştığının farkında!
* * *
HDP, sandığa “Bizler Meclis’e” sloganı ile girdi. Kürt vatandaşları alabildiğine istismar etti. Çünkü, “biz” derken Kürtleri kastediyordu.
Bu arada, söylem değişikliğine gitti, Müslüman Kürtlere de göz kırptı. Onlara şirin görünmek için Altan Tan gibi isimleri kullandı. Aslında, içinde Kürtlerin de bulunduğu bir karma liste oluşturdu.
Şu tabloya bakın:
Partinin başındaki Selahattin Demirtaş, Elazığlı. Yanında Kürtçe konuşulsa büyük çoğunluğunu anlamaz.
Eş Başkan Figen Yüksekdağ’ın kim olduğu belli. Adana Ceyhan’lı, köken itibarıyla yasa dışı Türk Solundan geliyor. 18 yaşından beri sokak hareketlerinin içinde. 18 yaşında cezaevi ile tanıştı. Çeşitli sol hareketlerin içinde yer aldıktan sonra, Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nde Genel Başkanlık görevine kadar yükseldi. Sonra savruldu ve kendisini HDP içinde buldu. HDP’ye girer girmez de Eş Başkanlığa seçildi.
Yüksekdağ, tek kelime Kürtçe bilmez.
Sırrı Süreyya Önder de Kürt değildir, Türt’tür.
Peki Ertuğrul Kürkçü farklı mı? Tabii ki değil. 1980 öncesi yasadışı solun önemli bir kanadı olan Dev-Genç’teydi. Şimdi, HDP’de “Kürtçü Türk” sıfatıyla icra-i faaliyet eyliyor…
Garo Baylan, adı üstünde. O da Kürt değil.
Felaknaz Uca, Ezidi kanadı temsil ediyor.
Meral Danış Beştaş ve Filiz Kerestecioğlu gibi aslen Türk olan isimlerin dışında, HDP’lilerin arasında Arap kökenliler de var.
Ama hepsi el ele vermiş, “Kürtçülük” yapıyor…
Hepsinin tek ortak özelliği var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin üniter yapısına karşı olmaları. Milli bir kimliklerinin bulunmaması.
Sanki özellikle aranıp bulunmuş, seçilmiş ve bir araya getirilmiş gibiler!
* * *
HDP karma bir yapı. Adı ne olursa olsun, geçmişte bu ülke ve bu ülke insanının sahip olduğu ortak değerlerle kavgalı olan kim varsa, bir araya getirilmiş. Bir siyasi parti ortaya çıkarılmış. Bir bakıyorsunuz Avrupa’dalar, Türkiye’nin altını oymaya çalışıyorlar. Bir bakmışsınız, Amerika’ya sığınmaya çalışıp, “Biji Obama” sloganı atıyorlar. Ya da Demirtaş’ın son yaptığı gibi Moskova’ya koşup, Türkiye aleyhine bir ittifak oluşturmaya çalışıyorlar.
Hedefleri Türkiye!
Kandil’deki silahlı yapı ve PKK ile el ele verip, Kürt vatandaşlarımız üzerinden bir kalkışma hareketi organize etmeye çalışıyorlar.
Gerçek manzara budur aslında!...
Ama Türkiye meseleyi çok farklı bir noktada tartışıyor. Gerçekler çarpıtılıp, gözlerden kaçırılmaya çalışılıyor. Algı operasyonları havada uçuşuyor. Buna rağmen olmuyor, tünel kazılan yerleri kaçarak terk eden insanlar durumu görüyor ve güvenlik güçleriyle paylaşıyorlar:
-Bunlar yabancı. Bölgenin insanı değil. Hepsi de özel eğitimli.
Artık halk falan yok orada. Dışarıdan getirilen, belediyeler tarafından lojistik destek verilen silahlı eşkıya ile güvenlik güçleri var. Onlar da sıkışmış, kıstırılmış durumda.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor