• $15,9319
  • €16,761
  • 927.079
  • 2394.83
7 Kasım 2018 Çarşamba

Küresel eşkıya ABD

Gazeteciler, Ak Parti Grup Toplantısı’ndan çıkan Başkan Erdoğan’a ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları sordular. Lafı evirip çevirmeden net bir cevap verdi. “Yanlış buluyorum” dedi:

-Bu, dünyanın dengesini bozmaya yönelik bir adım.

Doğru, aynen öyle… Amerika’nın yaptığı küresel bir eşkıyalık! Kendi menfaatleri doğrultusunda, sürekli olarak dünya dengeleriyle oynuyor. Kendi kendine kararlar alıp, tehdit ve şantaj yaparak başka ülkelere dayatıyor. Ne Birleşmiş Milletler, ne de Lahey Adalet Divanı gibi kuruluşları takıyor. BM gibi kararlar alıp, uluslararası bir mahkeme gibi cezalandırmalar yapıyor.

Sadece Erdoğan değil, bütün dünya rahatsız bundan. Rahatsızlar, ama dillendiremiyorlar. Tepkililer, ama ortaya koyamıyorlar. Zaman zaman homurdansalar da sonunda karşılarındaki silah ve dolar gücüne teslim oluyorlar.

Erdoğan ve Türkiye’nin ortaya koyduğu tavır, o yüzden son derece anlamlı ve önemli. ABD, biraz da o yüzden Türkiye’yi İran’a uyguladığı ambargo kapsamı dışında tutmak zorunda kaldı! Susturmak istedi.

Ama susmadı Türkiye, Erdoğan konuşuyor işte…

***

“Eşkıyalık” diyerek, elbette sadece Amerika’nın kullandığı ekonomik silahtan bahsetmedim. Bir de elinde gelişmiş ateşli silahlar var. Gerektiğinde bizzat ya da taşeronlarını devreye sokarak onları da gösteriyor. Terör örgütleriyle kol kola geziyor. İşine gelen durumlarda teröre destek veriyor. Kan döküyor, can alıyor, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan geniş kitlelere hayatı zindan ediyor. ABD, sık sık insanlığa karşı suçlar işliyor.

Geçtiğimiz gün, Türkiye’nin terörle mücadelesine destek veren bir video izledim. Hemen yanıbaşımızda, Suriye’de çekilmiş. Buldozerlerle yıkılan, yok edilen Hüseyniye Köyü sakinleri, gözyaşları içinde yaşadıklarını anlatıyorlar…

Hepsi Arap ve Türkmenlerden oluşuyor.

Köylerine ABD desteğindeki “APO’cu YPG’li” dedikleri birtakım insanların geldiğini söylüyorlar. “Hemen bu köyü boşaltın, evlerinizi yıkacağız” dediklerini anlatıyorlar. Bir saat içinde de iş makinelerinin gelip, evlerini yerle bir ettiğinden bahsediyorlar.

Anlattıkları, teröristlerle aralarında geçen diyaloglar çok önemli…

Onlar “Yapmayın, gidecek yerimiz yok, evlerimizi yıkarsanız çadır kurar, onların içinde yaşamak zorunda kalırız” diyorlar…

PKK-YPG’liler ise, “Sorun evleriniz değil, içinde yaşayanlar” cevabını veriyorlar.

Onlar, “Evlerimizi yıktırmayız, sonuna kadar direniriz” diye tepki gösteriyor, yıkımı engellemeye çalışıyorlar…

Karşılarındaki teröristler de “Gitmezseniz ABD savaş uçakları gelip, hem evlerinizi bombalayacak, hem de sizi yok edecek” diye tehdit ediyorlar.

Ve evler gözyaşları arasında yıkılıyor. Türkmenler ve Araplardan oluşan köy sakinleri bölgeden sürülüyor. Yerlerine ise ABD’nin desteklediği YPG’li teröristler gelip oturuyor.

Bu bir insanlık suçu: Bölgenin demografik yapısıyla oynanıyor. Etnik temizlik yapılıyor. Yerlerine de ABD’nin “müttefik” dediği terör örgütü mensupları yerleştiriliyor.

Üstelik, yapılanlar sadece Hüseyniye Köyü ile de sınırlı değil. Amerika, Suriye’nin Türkiye sınırı boyunca her yerde bu tehcir politikasını uyguluyor. İnsanlık dışı adımlar atıyor. Binlerce insanı bir meçhule doğru sürüyor, hatta yok ediyor.

Ama güzel nutuk atıp, gölgeme yapıyor. Kendi menfaatleri doğrultusunda dünyaya dikte ettirmeye çalıştığı ekonomik yaptırımları bile allayıp-pullayıp, meşru bir faaliyetmiş gibi önümüze koyuyor.

***

Erdoğan doğru söyledi. Amerika’nın attığı adımların çoğu dünyanın dengesini bozmaya yönelik hamleler.

Zaten çok da umurlarında olduğu söylenemez dünya dengelerinin!

ABD’de Başkanlık Koltuğu’na Bush, Clinton, Obama ya da Trump oturmuş hiç fark etmiyor. Yıllardır uygulanan politika değişmiyor. Amerikan menfaatleri doğrultusunda eşkıyalık dahil, her türlü metot kullanılıyor. Kölelik döneminden bu yana şekil değiştirse de uygulanan sömürü düzeni devam ediyor. İşte o yüzden Türkiye’nin yaptığı çıkışları yabana atmamak lazım…

Sadece sözlü çıkışlar yapmakla kalmıyoruz biz. Sahada da dik duruyoruz. ABD eşkıyalığı karşısında hak ve hukukumuzu koruyoruz.

Asıl önümüzdeki yıllarda çok daha iyi anlaşılacak Türkiye’nin bu duruşunun değeri!

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Mersin'de film gibi operasyon! 50 adrese helikopter destekli uyuşturucu baskını

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı