• $18,0642
  • €18,2646
  • 1020.62
  • 3020.01
29 Temmuz 2018 Pazar

Kritik 24 saat

Bu günü sayarsak 48, pazar olduğu ve resmi işlem yapılamadığını düşünürsek, sadece 24 saat kaldı. Yarın akşam işin rengi ortaya çıkacak.

Son 24 saati iyi ve verimli kullanan sonucu belirleyecek.

CHP’den bahsediyorum. Öyle görünüyor ki, olağanüstü seçimli kurultay için gereken imzalar toplandı. Yarın akşam 17:00’ye kadar Genel Merkez’e verilecek. İmzalar toplandı, ama sınırda. Muhalifler o yüzden son ana kadar bekliyorlar. İmza veren delegelerin, baskı görüp geri çekmesinden çekiniyorlar.

Haksız da değiller…

Partide büyük bir savaş var. Genel Merkez, elindeki bütün kozları kullanıyor. Belediye başkan adaylığından meclis üyeliğine, çoluk çocuğu işe sokmaktan 10 kişilik paket halinde iş kontenjanına kadar vaatler havada uçuşuyor.

Üstelik, iki taraf da bunu yapıyor. Ancak, Kılıçdaroğlu’nun eli İnce’den daha güçlü. Çünkü, Genel Merkez peşin, muhalifler şarta bağlı veresiye çalışıyor. O yüzden Kılıçdarıoğlu’nun imzaları geri çektirerek olağanüstü kurultayı durdurma ihtimali yüksek.

Şimdilik iş ortada. Sonucu son 24 saatte yapılan pazarlıklar belirleyecek.

CHP’de delegelik çok iyi prim yapmış durumda. Bir parti kurmayının ifadesi ile “alabalık misali kayıyor, elde durmuyor” lar. Birkaç günlük beyliğin tadını çıkarıyorlar.

***

Son kozlarını oynuyor herkes. Kılıçdaroğlu, milletvekilleri ve il başkanlarını sahaya sürdü. Muharrem İnce de Önder Sav ve Ali Topuz gibi eski tüfeklere sarıldı. Bu arada bazı Alevi delegelerin imzalarını geri çekmesi üzerine Alevi önderlerinden Seyfi Oktay’la bir araya gelip kamuoyuna “birlikteyiz” mesajı verdi.

Kılıçdaroğlu’nu 123 milletvekilinin desteklediği açıklandı, ama arkasında 123 vekil yok. 59 il başkanı yanında yer aldı, ama bunların yarısı delege değil.

İnce, eski tüfekleri sahaya sürdü, ancak parti içinde “Yine mi bunlar!” tepkisi ile karşılaştı.

Anlayacağınız, CHP’de ortalık toz-duman. Bu arada, “Baykal’ı götüren adam” olarak CHP tarihine geçen Önder Sav’ın, şimdi de “Kılıçdaroğlu’nu götürmek isteyen adam” rolüne soyunduğunu da eklemek lazım.

Kılıçdaroğlu kazanırsa örgütlerden fazla istifa olmaz. Ancak, İnce ipi göğüslerse CHP baştan aşağı yenilenecek.

Kemal Bey, bugün kazansa bile bu yapıyla mahalli seçimleri kazanması zor. CHP sahip olduğu pek çok belediyeyi kaybedecek. Çünkü, seçmen bazında alabildiğine gerilemiş durumda. Bugün gitmezse, Mart seçimlerinin ardından gider.

Muharrem İnce kazanırsa da sonuç değişmeyecek. Çünkü, yapacağı değişim partide büyük bir küskünlük ortaya çıkaracak. Hatta milletvekili bazında kopmaların olması bile bekleniyor. Parti içinde kaynamalar sürerken sandıkta sonuç alması güç.

Demem o ki, yazı da gelse, tura da gelse CHP’nin işi zor!

***

Üstelik, üslup da sertleşti. Muharrem İnce’nin elinde imzalar, Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında ise büyük bir güç var.

Kılıçdaroğlu bu gücü kullanıp, imza sayısını aşağı düşürebilir, kurultayı toplayamayabilir. Ama sayı gerekenden 30, 40 ya da 50 aşağı olsa ne fark eder? Çünkü, bu delegelerin tamamı kendisi tarafından belirlenmiş isimler. “Kurşun asker” tabir edeceğimiz delegenin 500’ünün Kemal Bey’e “artık yeter” demesi bile büyük olay.

Oturamaz o koltukta, sürdüremez Genel Başkanlığı!

Göstergeler, Muharrem İnce’nin de CHP’yi omuzlayıp, önümüzdeki yerel seçimlerde başarıdan başarıya koşturamayacağını şimdiden gösteriyor. Karşısında duran sıkıntı büyük!

Peki ne olacak o zaman?

CHP nereye doğru gidecek?

Elbette CHP içinde de, dışarıda da bu sorunun cevabını düşünüp, geleceğe yönelik arayış içinde olanlar var. Onlar da şimdilik bekliyor ve yenilgilerin ardından üçüncü bir isim üzerinde duruyorlar. Mesela, ileride Selin Sayek Böke gibi bir ismi ileri sürebilirler. Biliyorsunuz, bu isim daha önce de parlatılmak istenmiş ve yıprandığı için geri çekilmişti.

Solla ilgisi olmayan, Bilkent kökenli Selin Hanım, bugün “CHP’nin sol kanadını” temsil eder hale getirdiğine göre, yarın da Genel Başkanlık için parlatılabilir. Ya da bir başka isim paketlenip halkın önüne konulabilir. CHP bir “operasyonlar partisi” haline getirildi çünkü!

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi