• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
5 Ekim 2021 Salı

Korkuyor İran

İran yetkilileri sıraya girdi. Uzun süredir Azerbaycan'la uğraşıyorlar. Biri bırakıyor, diğeri Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e yükleniyor.

Niye?

Çünkü Aliyev "kral çıplak" dedi. Halk tabiri ile saklıyı düğün evinde söyledi. Hepimizin ve dünyanın bildiği İran gerçeğini açıkladı. Adı "İslam Cumhuriyeti" olan İran'ın, Müslüman Azerbaycan'a karşı Ermenilere destek verdiğini ifşa etti.

Sonra da saldırılar başladı...

İşin garibi, gelen tepkilerin çoğunun içinde "Siyonist rejim" ve "İsrail" gibi ifadeler bulunuyor. Oysa olayın içinde ne İsrail, ne de Siyonizm var. Sıkıntı, içinde ne olduğu belli olmayan malzemelerle Erivan'a giden İran TIR'ları! Üstelik bu olay yeni de değil. İran, Azerbaycan'a karşı yıllardır Ermenileri destekliyor.

Çünkü Azerbaycan'ın güçlenmesini istemiyor. Azerbaycan'ı kendisi için tehlike olarak görüyor. Sebebi de kendi içindeki İran Azerbaycan'ı. Güçlenen Azerbaycan'ın, kendi sınırları içinde de etkili olmasından çekiniyor. Bu korku ile de yıllardır Ermeni destekçiliği yapıyor.

Ortaya çıkan son sıkıntı da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, bu işbirliğini ifşa edip, "yeter artık" demesinden kaynaklanıyor.

HHH

Yıllar, yıllar önceydi. Azerbaycan bağımsızlığına kavuşmuş, Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, ilk basın toplantısını yapıyordu. Bir ara dudaklarından şu sözler döküldü:

-Kuzey Azerbaycan kurtuldu. Şimdi sıra Güney Azerbaycan'da.

Doğruydu, yanlıştı. Zamanıydı, değildi. Bunlar ayrı tartışma konusu. Ama bizzat şahidim, bunları söyledi Elçibey. Kendi içinde çok büyük bir Azeri nüfusunu barındıran İran da o günden bu yana hep Azerbaycan'ın karşısında yer aldı. Adı "İslam Cumhuriyeti" olmasına rağmen, Müslüman Azerilere karşı sürekli Ermenilerle işbirliği yaptı.

Nihayet Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de patladı...

"Yeter artık" dedi.

O açıklamanın ardından İran yetkililerinin hedef tahtası haline geldi.

HHH

Çok çarpıcı bir olayı paylaşmanın zamanı geldi şimdi...

Bugün Azerbaycan ve İlham Aliyev'in kararlı duruşu ve Türkiye desteği sonucu işgalden kurtulan Karabağ, o günlerde Ermeni saldırıları altındaydı. Ruslardan destek alan Ermeniler, Karabağ'ı adım adım işgal ediyordu. Rus helikopterleri vurup yol açıyor, Ermeniler arkadan geliyordu. Dönemin Cumhurbaşkanı Elçibey, acz içinde kıvranıyor, Türkiye'den bile yardım alamıyordu.

Sonunda formül bulundu. Afgan mücahitleri ile irtibata geçildi. Özbek Komutan Azad Beg'den yardım sözü alındı.

Bir grup Özbek mücahit, Azerbaycan'a yardıma gidecek ve helikopterlere karşı Stinger füzeleri götürecekti. Gelecek bu güç ile Afgan mücahitleri ve Azerbaycan milisleri Erivan'a kadar girebilirdi. Haberi alan İran İstihbaratı, Azad Beg'in helikopterini Hazara bölgesinde düşürdü. O günlerde bölge İran'ın kontrolündeydi ve ilginçtir Azad Beg'in dışında helikopterde bulunan herkes sağ kurtuldu.

Azad Beg dostumdu. Ayrıntılarını iyi bildiğim bu olay, tam bir İran gizli servis operasyonuydu.

İşte, sözde "İslam Cumhuriyeti" olan İran, böyle bir devlettir. İran Azerbaycan'ını kaybetmemek için Şeytan'la bile işbirliği yapabilir.

Yaptı da zaten.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi