• $17,9689
  • €18,3032
  • 1028.4
  • 2857.18
18 Ekim 2015 Pazar

Korkmasa koşar mıydı?

Angela Merkel, Almanya’nın Başbakanı, ama Avrupa Birliği’ni temsil konumunda. 10 gün içinde kararlaştırıldı, apar topar Türkiye’ye koştu.

Çünkü, kriz onların da kapısına dayandı. Avrupa, başına gelebileceklerden korkmaya başladı. Bugünkü ziyaretin altında bu korku yatıyor. Alman Şansölyesi’nin Türkiye ziyaretinin tek gündemi var. O da Suriye.
Olacaklar şimdiden belli. Çok basit, herkesin rahatça anlayacağı bir dille anlatayım isterseniz:
Merkel, Türkiye’yi ikna etmeye çalışacak. “Aman Suriyeli mültecileri frenleyin” anlamına gelecek sözler söyleyecek. Bunun için de katılım müzakereleri çerçevesinde Türkiye’ye ayrılan fonlardan 3 milyar Euro teklif edecek.
Yani, daha önceden Muğla’daki bir caminin onarımı, Erzurum’daki bir başka çalışma ya da Kars’taki Ani Harabelerinin restorasyonu için harcanması gereken paranın Suriye’li mültecilere aktarılmasını isteyecek.
Biz de “Siz ne kadar uyanıksınız böyle” diyeceğiz:
-O para zaten bizim değil mi? Siz, bizim paramızı bize veriyorsunuz. Bir cebimizden alıp diğerine koyuyorsunuz.
Ardından ekleyeceğiz:
-Biz şu ana kadar Suriyeli mülteciler için 8 milyar dolar para harcadık. Sizin teklifinizi kabul edersek, yaklaşık 4 milyar dolar daha üzerine koyacağız. Edecek 12 milyar dolar. Peki siz ne yapacaksınız?
Doğal olarak teklifini reddedeceğiz. Uyanık AB de mecburen geri adım atacak. Çünkü, şu anda zor durumda olan biz değiliz, onlar.
* * *
Ayrıca Avrupa’nın parası yok değil, var. AB’nin bütçesi 18 trilyon dolar ve “Bu Suriyeliler bize de gelir” diye ayırdıkları para ise 50 milyar dolar. Ama içinde Türkiye’ye bir dolar dahi yok.
Üstelik Türkiye’den, Avrupa’ya yönelik kontrolsüz göçmen hareketini engellemesini de istiyorlar. Kendilerini koruyup, külfeti bize yıkmaya çalışıyorlar. Taleplerinin her biri bizim için yeni harcama kalemi demek. Türkiye de doğal olarak “Bütçene benim için de para koy” diyor.
Mecburlar, bir çare bulacaklar. Çünkü korkuyorlar. Bu korku yüzünden 50 milyar dolar ayırdılar.
Aslında normal olarak bakıldığında ortada korkmalarını gerektirecek bir durum yok. Rakamlar ortada: AB, 2050 Yılı’na gelindiğinde, dışarıdan tam 20 milyon vasıfsız iş gücüne ihtiyaç duyacak. Yapılan hesaplar, AB ülkeleri bugün 8 milyon mülteci kabul etse bile, bu sayının 2050’de 20 milyonu bulmayacağını gösteriyor.
Bizim gibi değiller, ihtiyaçları bile var mülteciye. Buna rağmen korkuyorlar ve panik yaşıyorlar. Çünkü, olaya farklı bakıyorlar onlar…
Türkiye’de bulunan ve o tarafa doğru kayma ihtimali bulunan Suriyeliler Müslüman! Herhalde bundan korkuyorlar!
Ne demişti Macaristan Başbakanı:
-Avrupa’nın Hıristiyan değerlerini korumalıyız. Ülkelerimize sadece Hıristiyan göçmenleri almalıyız.
Yine Macaristan’da bir kadın gazeteci, Suriyeli sığınmacıları tekmelememiş miydi? O çirkin görüntüler kameralar tarafından tespit edilmemiş miydi?
Her şey ortada: Müslümanlardan ve İslam’dan korkuyorlar. Gösterdikleri tavırların yok başka bir izahı.
* * *
Tam bu noktada Türkiye’nin sığınmacılar konusunda yürüttüğü “açık kapı” politikasının göçmenler konusunda da uygulandığını düşünebiliyor musunuz? Suriyeliler yığılırlar Avrupa’nın kapılarına. Avrupa açısından yandı gülüm keten helva!
Zaten Merkel’in apar topar Türkiye’ye gelmesi de bunu gösteriyor. Ayrıca, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu açıkça söyledi:
-AB, Türkiye’yi yeniden keşfetti. Sıraya giriyorlar… Devamlı telefonlarımızı meşgul ediyorlar, sık sık ziyaret ediyorlar.
Bu defa kozlar bizim elimizde. Doğaldır ki, bu ziyarette Merkel’in önüne AB müzakerelerinde yıllardır açılmayan fasıllar, vize muafiyeti, Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik terör örgütleri konusundaki tavrı ve Suriye’de PYD ile yapılan ittifak da konulacak.
Öyle görünüyor ki, diplomatik bir dille bile olsa “Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti” ifadesi mutlaka kullanılacak:
-Suriye konusunda uçuşa yasak güvenli bölge ve Esad rejimi ile ilgili uyarılarımızı dinleseydiniz, bugün bu noktada olmazdık.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü