• $16,336
  • €17,508
  • 973.309
  • 2418.1
8 Nisan 2021 Perşembe

Koca bir yalan

Bir defa daha başa döndük. 104 emekli amiralin yayınladığı bildiri ile yine kirletilmeye çalışıldı Türkiye. Darbe sevdası, bu defa "emekli amirallerin hadsiz çıkışı" olarak kendisini gösterdi.

Ama sert kayaya çarptılar!

Durum bu olunca destekçileri ile birlikte "Ne darbesi? Nereden çıktı bu darbe meselesi? Yapılan açıklama ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmelidir" kıvırtmaları başladı...


Dedim ya sert kayaya çarptılar!

Tabii şunu söyleyebilirsiniz: "Bu zihniyet sahipleri ne zaman darbeciliği kabul etti ki?" diye sorabilirsiniz. Doğru, darbe ile milleti sindirdikleri dönemlerde bile süslü lafların ve illüzyonların arkasına sığındılar. Atıkları demokrasi dışı adımları, başta "Cumhuriyet ve Atatürk değerleri" olmak üzere çeşitli soslarla süslediler.

Eski parlamenterlerden (16 ve 20. dönem Kastamonu Milletvekili) Fethi Acar, son yaşananlar üzerine bazı notlar çıkarmış, gönderdi. Ben de hafızaların tazelenmesi ve bilmeyenlerin illüzyonların önüne takılıp sürüklenmemesi açısından önemli buldum ve sizlerle paylaşıyorum...

Acar, önemli hatırlatmalar yapıyor:

1921 ve 1924 Anayasaları TBMM tarafından yapıldı, ancak 1937'de altı ok Anayasaya yerleştirildi.

Mayıs 1954'te DP, yüzde 58 oy oranı ile iyice güçlenince, sandıkta iktidar olamayacaklarını anladılar.

Altıok, 12 Ocak 1959'da14. Kurultayını topladı. Kamuoyuna, "İlk Hedefler Beyannamesi" adında bir metin açıkladı.

27 Mayıs 1960'ta, kanlı bir darbe ile DP'yi iktidardan indirip hapse tıktılar. Sonra da 1921 ve 1924 Anayasası'nı kaldırıp çöpe attılar. 1959 parti kurultay kararlarına Anayasa haline getirdiler.

1980 Askeri Darbesi'nin ardından 1982 Anayasası ile vesayet sistemini daha da betonlaştırdılar.

12 Eylül 1980'de "Cumhurbaşkanı seçemiyorsunuz" diye darbe yapanlar, 2007'de de "Neden Cumhurbaşkanı seçiyorsunuz?" diye muhtıra verdiler.

Maalesef, Fethi Acar'ın dikkati çektiği bu gelişmelerin tamamı, CHP tarafından açık ya da örtülü olarak desteklendi. Tıpkı bugün emekli amirallerin milletin kafasını bulandırmaya çalışıp, darbe çağrısı yaptıkları bildiriye verilen destek gibi!

Tarihi gerçekler bunlar. Gerisi koca bir yalan.

***

Bazılarını büyüklerimizden dinledik ve okuduk. Bir kısmını bizzat yaşadık. Bazılarını da halen yaşıyoruz.

Kimse kimseyi kandırmaya kalkmasın. Kimin ne yaptığı, nerede durduğu ve ne yapmaya çalıştığı ortada. Darbe ürünü 1982 Anayasası, CHP'nin direnmesi, ayak sürümesi yüzünden halen değiştirilemiyor işte. Türkiye, darbecilerin önüne koyduğu bir metne mahkûm hale getiriliyor.

Çok ilginç ve çarpıcı bir benzetmesi var Fethi Acar'ın:

"1937 model, Altıok markalı, Ocak 1959'da kaporta değişikliğine uğrayan bir vasıta var ve onarılamıyor. Dayatma sonucu ortaya çıkan, ununda, suyunda, yoğurulmasında ve hamurunda milletin bulunmadığı bu vasıta ile yol alınmıyor."

En iç acıtıcı ve çarpıcı olanı da...

Algı operasyonları ve illüzyonlarla, gelişmelerin önünde takoz işlevi gören bu eski model araç, milletin önüne "son model çağdaş bir vasıta" olarak konulmaya çalışılıyor.

İçinde bulunduğumuz durum budur maalesef!

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu