• $13,6503
  • €15,2319
  • 788.735
  • 1997.69
5 Eylül 2014 Cuma

Kıskaç daralıyor

CARDIFF

Daha önce de defalarca dile getirmiştim. Paralel Yapı’nın her geçen gün daha fazla sıkıntıya gireceğinin altını çizmiştim.
HSYK Seçimlerinde de ümit ettikleri sonucu almalarının mümkün olmadığına işaret etmiştim…
Cardiff’teki NATO Zirvesi de bunu gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galler Yolunda önemli açıklamalar yaptı. ABD Başkanı Obama’dan, Pensilvanya’daki Fethullah Gülen’i açık ve net olarak isteyeceğini söyledi.
Fethullah Gülen, ABD dışına gönderilir, gönderilmez, Türkiye’ye verilir, verilmez. Bu ayrı bir konu. Ancak, atılacak bu adım, Paralel Yapı ile mücadelenin hangi boyutlara geldiğinin bir göstergesi.
Nereden nereye!..
Daha düne kadar pek çok insanın saygı ile adını andığı bir zat, bizzat ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından “casusluk örgütü” kurmakla suçlanıyor. Kendisine bağlı birimlere operasyonlar yapılıyor. Her geçen gün yeni bir suçlama, yeni bir iddia ortaya çıkıyor. Bulunduğu yerde barındırılmaması, en yüksek noktalardan isteniyor.
Artık böyle bir yapının ayakta kalabilmesi, yaşayabilmesi imkansız!
Kan kaybı sürüyor, kıskaç daralıyor. Hem Paralel Yapı’yı, hem de Pensilvanya’yı bundan böyle çok kötü günler bekliyor!
Aklı olan henüz vakit varken kendini sıyırır. Kaçıp kurtulur.
* * *
Biz yine dönelim gezimize…
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile önce Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye uçtuk. Hemen altını çizeyim, 90’lı yıllardaki görüntü kaybolup gitmiş. Artık son derece farklı, baş döndürücü hızla gelişen bir Azerbaycan var. Büyük yatırımlar yapılıyor, milli gelir gözle görülür bir şekilde artıyor.
Azerbaycan’ın geleceği parlak. Bu değişim, Türkiye’nin de lehine!
Bakü’de, Erdoğan ile Aliyev arasında önemli görüşmeler yapıldı. Ekonomik ilişkilere daha fazla ivme kazandırılması masaya yatırıldı. TANAP gibi büyük enerji projeleri bir defa daha gözden geçirildi.
Aliyev, özellikle işgal altındaki Karabağ ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü konusunu gündeme getirdi. Daha önce yapılan Bükreş, Şikago ve İstanbul NATO zirvelerinde kendilerine verilen sözleri aktardı.
Erdoğan da “Verin belgeleri” dedi:
-Zirvede, Azerbaycan’ın sözcülüğünü yapalım. Kardeşlerimizin meselelerinizin takipçisi olalım.
Gerekli belgeler bürokratlara teslim edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile ilgili meselelerin yanına, Azerbaycan’ın da taleplerini koyarak Cardiff’e geldi.
* * *
Sıkıntılar malum. Ermeni soykırım iddiaları, Karabağ’ın işgali gibi iki ülkenin ortak sorunları var…
Doğal olarak Türkiye ile Azerbaycan birlikte hareket edecekler.
Üstelik, Azerbaycan’daki büyük değişim ve ilerleme, Azerilerin elini her geçen gün daha da kuvvetlendiriyor. Ermenistan ise, sıkıntılar içinde kıvranıyor ve yerinde sayıyor.
Zaman Azerbaycan’ın lehine, Ermenistan’ın ise aleyhine işliyor. Arkalarındaki Rus desteği olmasa, Ermenistan’ın adım atacak takati yok.
Ruslar ise bu yapıyı ne kadar sürdürebilir, o da şüpheli.
Bugüne bakıldığında, önümüzdeki dönemde bölgedeki dengelerin hayli değişikliğe uğrayacağı görülüyor.
* * *
Cardiff’te bütün gözler, bugün gerçekleşecek olan Erdoğan-Obama görüşmesine çevrilmiş durumda.
Ajanda’daki notlar ise kabarık. Bunları haber sayfalarında okuyabilirsiniz. Ben, yine Paralel Yapı’ya dönmek istiyorum. Elbette bu görüşmeden çıkacak sonuç önemli.
Ancak, Cardiff’te, Paralel Yapı sadece Erdoğan-Obama görüşmesinde ele alınmayacak. Diğer liderlerle yapılacak görüşmelerde de gündeme gelecek. NATO Zirvesi, Türkiye’nin bu yapı ile sürdürdüğü mücadelenin önemli bir dönüm noktası olacak.
Tekrar ediyorum… Paralel Yapı için bundan böyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Çöküş başladı ve sürecek…

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Dalış sırasında köpekbalığına yem oluyordu! Okyanusta dehşet anları

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı