• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
30 Kasım 2023 Perşembe

Kılıçdaroğlu'nu aratmıyor

"Değişim, değişim" denildi. Kemal Kılıçdaroğlu gönderildi, yerine Ekrem İmamoğlu destekli Özgür Özel getirildi.

Peki, CHP'de ne değişti? Hiçbir şey. Hatta Kılıçdaroğlu'ndan daha problemli bir yapı ve dil ortaya çıktı.

Bakın, Özgür Özel ne dedi:

"Kürtler belediye başkanı seçiyor, ama siz belediyelere kayyum atıyorsunuz."

Hızını alamayıp daha da ileri gitti. "Sizin bu uygulamanız yüzünden, Kürtler Türkiye'de daha az eşittir" dedi.

Çok problemli, rahatsız edici, hatta bölücü bir dil bu. Birincisi, Türkiye'de Kürtlere ait ayrı bölgeler varmış ve oralarda belediye başkanları seçiyorlarmış anlamı çıkıyor. İkincisi, bu ülkenin asli unsurları olan Kürt vatandaşlarımız, "ikinci sınıf" insanlarmış gibi gösteriliyor.

Doğru değil tabii ki bu.

Kayyum meselesine gelince...

Bazı belediyelere niye kayyum atanıyor? Başkanları Kürt olduğu için mi? Tabii ki değil. Türkiye'de pek çok Kürt kökenli belediye başkanı var. Yerlerine kayyum atananlar ise devede kulak. Çoğu yerinde duruyor, başkanlık görevine devam ediyor...

Demek ki...

Türk ya da Kürt meselesi değil bu. Terör ve Türkiye'nin birlik ve beraberlik meselesi! Türk olsalardı ve kanuni sınırların dışına çıksalardı da sonuç değişmeyecekti. Oralara da kayyum atanacaktı. Nitekim Türk kökenli olmasına rağmen görevinden alınan belediye başkanlarına ait pek çok örnek var.

Yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarının ne yaptıklarına gelince...

Terör örgütleri ile el ele, kol kola verdiler. Devletin gönderdiği paraları vatandaşın refahı için harcamadılar. Terörün finansmanında kullandılar. Belediyeleri terör örgütünün birer yan kuruluşu haline getirdiler.

Hendek olaylarında en acı şekilde yaşadık bunları. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne isyan bayrağı açtılar. Öz Yönetim ilan ettiler. Bazı belediyeler de bütün imkânlarını onlara tahsis ettiler. Vesaire, vesaire...

Ne yapacaktı devlet?

Özgür Özel ve avanesi bu sözleri sarf etmesin diye sırtlarını mı sıvazlayacaktı? Onlara "Bravo, iyi yapıyorsunuz" mu diyecekti? Kendi altını olmak isteyen teröre destek mi verecekti?

Tabii ki değil. Devlet doğru bir adım attı. Demokratik bir hukuk devletinde ne yapılması gerekiyorsa, onu yaptı. Nitekim yerlerine kayyum atanan o sözde belediye başkanlarının tamamı da yapılan yargılamalar sonunda mahkemelerce suçlu bulunarak cezalandırıldı.

***

Bütün bunları bilmiyor mu Özgür Özel?

Geçmişte Kılıçdaroğlu benzer sözleri sarf ederken, gerçeği nasıl biliyorsa, o da bugün olan biten her şeyi biliyor. Yine de Kemal Bey'den bir adım daha öne çıkarak, aynı problemli dili kullanıyor.

Demek ki hiçbir şey değişmedi CHP'de!

Dün Kılıçdaroğlu, yaraları kaşımaya çalışıyor, herkese mavi boncuk dağıtıyordu. Oy toplayabilmek için ne gerekiyorsa onu yapıyordu. Bugün de Özgür Özel, aynı amaç doğrultusunda Türkiye'nin birlik ve beraberliğine saldıran vasat bir sopranonun elini öpebiliyor.

Sadece çok yıpranmış Kemal Kılıçdaroğlu gitti, yerine Özgür Özel getirildi. Ama kullandığı dile bakılırsa, O da Bay Kemal'e rahmet okutacak. Hele bekleyin biraz. Daha neler olacak neler, daha başka neler göreceğiz neler!..

Henüz film yeni başladı.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi

Park halindeki araçta ceset bulundu! İstanbul Bahçelievler'de dehşet