• $18,0672
  • €18,2517
  • 1018.3
  • 3020.01
18 Şubat 2015 Çarşamba

Kılıçdaroğlu sıkıştı

CHP’nin Parti Meclisi toplandı. Haziran seçimi için 55 seçim bölgesinde tüm üyelerin katılımı ile ön seçim, 30 ilde de merkez yoklaması kararı aldı. Bu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun başını çok ağrıtacak. Çünkü bu kararla CHP’de yeni bir vitrin düzenlemesinin imkanı yok.

Partide 16 Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter kontenjan bekliyor. Genel Sekreter Gürsel Tekin, genel başkan yardımcıları Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Mehmet Bekaroğlu, Burhan Şenatalar, Şafak Pavey, Yakup Akkaya, Ercan Karakaş ve Murat Özçelik, İstanbul’dan aday.
Dokuzu gitti. Ayrıca, grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ile Engin Altay da İstanbul’dan kontenjan bekliyor. Üstüne bir de Kılıçdaroğlu’nun danışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ı koyun. Eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ile halen milletvekili olan Osman Korutürk’ün beklentilerini de ekleyin.
Bitti, 14 tamamlandı, Kılıçdaroğlu tıkandı. Ya bu isimlerin bir kısmını feda edecek, vitrine yeni isim alacak ya da CHP’de hamam da tas da aynı olacak.
* * *
Ankara’nın durumu da aynı. Ankara’da toplam 6 kontenjan var…
Dört genel başkan yardımcısı Tekin Bingöl, Haluk Koç, Seyhan Erdoğdu ve Sencer Ayata, Ankara adayı. Grup Başkanvekili Levent Gök de Ankara milletvekili. Üstüne bir de Sinan Aygün’ü koyun.
Bitti, Ankara da doldu. Kılıçdaroğlu’nun yine hareket kabiliyeti yok.
Bu yüzden Tekin Bingöl’ü, Ankara’dan Eskişehir’e kaydırmayı planlıyor. Bu da taşları yerinden oynatacak.
Kemal Bey, İzmir’de biraz rahat. Altı kontenjan var, Kılıçdaroğlu’nun taşımak zorunda olduğu Güldal Mumcu ve Erdal Aksünger’den başka isim yok. Ama orada da Büyükşehir Belediye Başkanı’nın önereceği isimler ile kontenjan için istifa eden il ve ilçe başkanları var.
* * *
Kılıçdaroğlu, ayrıca yaptığı konuşma ile kendini bağlamış durumda. Ankara, İstanbul ve İzmir’deki yedi bölgede kadınlar liste başından aday gösterilecek. Kendisi bile birinci sıradan aday olamayacak. Sıkışıklık artacak, önemli isimler tırpanlanacak.
CHP’de huzursuzluk büyük!
Diğer illere gelirsek…
Genel başkan yardımcıları Faik Öztrak, Tekirdağ’da; Bülent Tezcan, Aydın’da birinci sıra kontenjanı kendilerine ayırdılar. Onlar rahat.
Artvin ve Ardahan’da istifalar bekleniyor. Artvin’de Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan aday gösterilmek isteniyor. Örgüt huzursuz, bir milletvekilliği için beş güçlü aday var.
Ardahan’da CHP bir milletvekili çıkarıyor. Birinci sıraya da Ensar Öğüt kontenjandan gelecek. Diğer adayların önü kapalı.
Tokat’ta, DYP kökenli Ali Şevki Erek’le görüşüldüğü haberi, Alevi seçmeni ayağa kaldırmış durumda.
Trabzon’da Volkan Canalioğlu’nun birinci sırayı kendine ayırması sıkıntı doğurdu.
Ön seçime kesin gözüyle bakılan Hatay için merkez yoklaması kararı çıkması ortalığı karıştırdı. Sorumlu olarak eski bakanlardan Nihat Matkap görülüyor.
Eskişehir’de aday adayı bolluğu var. CHP’nin iki milletvekili olan ilde Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer ile PM üyesi Gaye Usluer’in isimlerinin Ankara’dan dikte edilmesi tepkilere yol açtı.
CHP’nin zaten bir sandalyesi olan Sakarya’da da mevcut milletvekili Engin Özkoç için merkez yoklaması kararı alınması tartışma doğurdu.
Alınan karar uyarınca, CHP’nin Genel Başkan adayları Mustafa Sarıgül ve Deniz Baykal için ön seçime girmekten başka çare yok. Yalova’da ise, merkez yoklaması kararı alındı. Muharrem İnce zor durumda. Kılıçdaroğlu aday göstermezse yok olacak; gösterirse “atanan” milletvekili olarak Meclis’e gelecek.
Her şey apaçık ortada. Kılıçdaroğlu’na yeni bir vitrin oluşturmak için yer yok. Ya Sami Selçuk, Ali Bardakoğlu, İlber Ortaylı ve Abdüllatif Şener gibi yeni isimleri Meclis’e taşıyamayacak ya da onlar için önemli isimleri feda edecek.
Bu tablo içinde CHP’nin sağdan gelen milletvekilleri kapı önünde kalacak gibi görünüyor. Hatta Zonguldak ikinci sıra kontenjanı beğenmezse Mehmet Haberal’ın durumu da farksız.
Tuncay Özkan ve İnönü’nün torunu Gülsüm Bilgehan gibi isimler de ön seçimi kazanamazlarsa yoklar.
Kılıçdaroğlu öylesine sıkıntılı ki!.. Kendisini de CHP’yi de çok zor günler bekliyor.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi