• $13,5292
  • €15,331
  • 772.246
  • 1809.65
12 Nisan 2018 Perşembe

Kılıçdaroğlu anten taksın!

Önce “Biz insanları kimlikleri ve inançları dolayısıyla ayırmayız” dedi. Hemen ardından en büyük ayrımcılığı yaptı. Farkında olmadan Roman vatandaşları aşağıladı. Onları, dışarıdan gelen ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecileri aynı kefeye koydu.
Romanları istismar edip, isyana teşvik etti:
-Çıkın ortaya, Suriyelilere baktığın kadar bana bakmıyorsun, onlara verdiğin para kadar bana vermiyorsun, deyin…
Kim mi?.. Tabii ki, CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.
Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Kemal Bey yine kızacak ama böyle siyaset olmaz. Suriyeliler, Esad zulmünden kaçıp, Türkiye’ye sığınmış mültecilerle bir tutulamaz. Bizden farksız onlar. Bu ülkenin vatandaşları! “Suriyelilere verdiğin para kadar Romanlara vermiyorsun” da ne demek? Dilenci mi Romanlar?
Ayrıca niye toplumun başka kesimleri değil de Romanlar? Kusura bakmasın, ama Kemal Bey’in yaptığı ayrımcılığın dik âlâsı. Aynı zamanda da örtülü bir aşağılama!
Belli ki, Kemal Bey’in azgından çıkanı kulağı duymuyor. İstismar politikası, işte yapanı böyle zor durumda bırakıyor.

***

Kılıçdaroğlu, Roman vatandaşları istismar ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldı.
Peki Erdoğan ne yaptı? Dün, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Büyük Roman Buluşması’nı gerçekleşti. Üslup da, duruş da, Romanlara bakış açısı da o kadar farklıydı ki… Kemal Bey, ayrımcılık yapıp Romanları tahrik ederken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kelimenin tam anlamı ile bir kucaklaşma vardı.
Sloganlar atıp, mesajlar verdi Romanlar:
“İki sevgili buluştu, kıskananlar çatlasın” dediler.
“Romanlardan hain çıkmaz” diye salonu inlettiler.
“Bizden terörist çıkmaz” mesajı verdiler.
Üstüne bir de “Romanlardan FETÖ’cü çıkmaz” diye eklediler.
Adeta Kılıçdaroğlu’na cevap verircesine, “Bin bir renk, tek millet” ve “Bin bir renk, tek yürek” dövizleri açıp, Türk Bayrakları salladılar.
Demem o ki, yine olmadı. Bu tahrik de tutmadı.

***

Trakyalıyım ben…
Romanları da gayet iyi tanırım. Çocukluk yıllarım onlarla birlikte geçti. Tehlikeliydi belki, ama en çok sevdiğimiz oyun, at arabalarını yarıştırmaktı. O tahta tekerlekli at arabalarının üzerinde ayakta durup, atları dörtnal koştururduk. Atlar yarışırken, biz de arabaların üzerinden düşmemeye çalışırdık.
Ekmeğimizi bölüşür, beraber yerdik.
Çocukluğumda onlardan çok şey öğrendim. Hiç unutmuyorum, yakından bir cenaze geçerken işi gücü bırakıp, ayağa kalkarak saygı göstermeyi onlar göstermişti bana.
Neşeli ve samimi insanlardır Romanlar. Belki herkesle kolay kolay yakınlık kurmazlar. Ancak, güvendikleri ve yanlarına aldıkları insana da sonuna kadar sahip çıkarlar. Ülkelerini sever, değerlerine saygı duyarlar.
Dün Külliye’deki toplantıda bunu gösterdiler…
Mesela, “En büyük Roman, Erdoğan” sloganları attılar. Kılıçdaroğlu onları ayrıştırıp, istismar etmeye çalışırken, “Hepimiz aynıyız be ya… Yurdumuz bir, bayrağımız bir, dinimiz bir” diyerek bütün Türkiye’ye anlamlı mesajlar verdiler.
Ülkelerine de, o ülkenin değerlerine de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da son derece samimi ve içten bir şekilde sahip çıktılar.
Salona giremeyip, Millet Camii’nin önünde ve içinde biriken kalabalıkların nasıl da üzülüp dövündüğünü, oraya gelen herkes gördü zaten.
Kılıçdaroğlu, onları isyana davet ededursun…
Sahip çıktılar Cumhurbaşkanlarına. Çünkü, Erdoğan yakından tanıdıkları ve bildikleri bir isim. Kasımpaşa’dan aralarından çıktı, birlikte büyüdü onlarla. Birileri, taklitler yapıp, Romanlara şirin görünmeye çalışırken, Erdoğan bizzat yaşadı onların içinde. Hiçbir zaman da kendisini ayrı görmedi. Dün verdiği mesaj bunun bir göstergesiydi:
-Aynı mahallede doğduk, aynı okula gittik. Bizim oralardan sadece doktor, mühendis çıkmıyor. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı da çıkıyor.
Simdi soruyorum: Var mı bu ifadenin üzerine söylenecek başka bir söz? Yine soruyorum: Gerçekleri bizzat yaşayan Roman vatandaşların öyle kolay kolay istismarı mümkün mü?
Değil tabii ki! Romanlar Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, bunu kendilerine özgü esprili bir üslupla o kadar güzel ifade etti ki:
-Kıskananlar çatlasın, çekemeyen de anten taksın!

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor