• $9,2879
  • €10,7736
  • 527.244
  • 1413.17
10 Nisan 2015 Cuma

Kemal Bey tüy dikti

Geçen seçimde, Tunceli’den “Ben CHP’li değilim” diyen akrabası Hüseyin Aygün’ü Meclis’e taşımıştı. Aygün, öyle çıkışlar ve öyle açıklamalar yaptı ki, CHP’lilerin bile kimyasını bozdu.

Üstelik CHP Milletvekili olduktan sonra da bir CHP’li gibi davranmadı. Partinin ne kadar kırmızı çizgisi varsa, ayaklar altına aldı. Daha da ileri gitti, toplumsal barışı dinamitleyecek tavırlar içinde oldu.
Vekilliği boyunca güvenlik güçleri ile itişip kakıştı. Genellikle de PKK ve DHKP-C’li teröristlerle fotoğraflar verdi.
Şimdi de İstanbul’da Selina Özuzun Doğan’ı aday göstererek, bir başka sıkıntının altına imza attı. Göreceksiniz, bu adaylığın önümüzdeki dönemde hem CHP, hem de Türkiye açısından çok ciddi yansımaları olacak.
* * *
Selina Özuzun Doğan, Ermeni asıllı bir isim. Olabilir, kimsenin etnik kökeni beni ilgilendirmiyor, açıkçası umurumda değil.
Ama belli ki, hem Selina Özuzun Doğan’ın, hem de CHP’nin umurunda. Israrla ve altı çizilerek öne çıkarılmaya çalışılıyor.
Peki, bu adaylık seçime yönelik oy hesabının bir sonucu mu? CHP, yaptığı bu tercihle oyunu artırmaya mı çalışıyor?
Kesinlikle değil, olamaz da…
CHP’li Şahin Mengü, oturup hesap etmiş. Türkiye’de oy kullanabilecek olan “vatandaş” statüsüne sahip Ermeni kökenlilerin sayısı sadece 6 bin. Buna karşılık, asgari 1,5 milyon Azeri kökenli vatandaşımız var. Bu sayının çok daha fazla olduğu ve 3 milyona kadar çıktığı iddiaları da mevcut.
Yani, bu aday tercihinin getirisinden çok götürüsünün olacağı ortada. Siyaseten kesinlikle doğru bir adım değil.
* * *
Demek ki, başka bir hesap var ortada. Saklanmıyor, yapılan açıklamalarda dile getiriliyor zaten.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu tercihi bir gazeteye değerlendirirken, önce Doğan’ın “Ermeni” kimliğine vurgu yapıyor, sonra devam ediyor:
-Birikimiyle, bilgisi ve eğitimiyle TBMM’de bize büyük katkı sağlayacak.
Ve ekliyor:
-Ayrıca dünyaya da önemli bir mesaj.
Doğan bir avukat. Yılların avukatı olan CHP’li Şahin Mengü’nün değerlendirmesiyle bu alanda bir başarısı duyulmuş değil. Zaten kendisi de bu özelliğini öne çıkartmıyor. “Adaylığının CHP’deki değişimin önemli bir kanıtı olduğunu” söylüyor:
-Benim adaylığımın, Ermeni soykırımının 100. Yılına gelmesinin simgesel bir anlamı var.
Dikkat edin, “iddia” demiyor, “soykırımdan” bahsediyor. Selina Özuzun Doğan’ın zaten bu konudaki görüş ve faaliyetleri herkes tarafından biliniyor.
* * *
Oysa, CHP’nin görüşleri belli. 2008 Kurultayı’nda ortaya çıkan Parti Programı’nın 131. sayfasının son paragrafında başlıyor, 132. sayfasında sona ediyor. CHP, Ermeni soykırımı iddialarını tanımadığı gibi, bugüne kadar bu iddialarla mücadele eden bir siyasi parti.
İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, ABD Başkanı Obama’ya birkaç gün önce bir mektup yazdı. Ermeni soykırımı iddialarının ne kadar mesnetsiz olduğunu ortaya koydu. Kılıçdaroğlu ise, bütün bunları rağmen, “soykırım da soykırım” diyen bir ismi, kendi kontenjanından, hem de 1. sıradan aday gösterebildi!
Tam bir garabet!
Kılıçdaroğlu, hem kendi partisinin kurultay kararını ayaklar altına aldı, hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu güne kadar CHP’nin de desteklediği politikasına kafa tuttu.
Attığı bu adıma CHP içinde de tepkiler var.
Bir önceki seçimde Hüseyin Aygün, Tunceli’den aday gösterilmeden önce olacakları yazmıştım. Misliyle yaşandı. Şimdi de Doğan’ın TBMM’ye girmesinin ardından neler yaşanacağını söylemek için müneccim olmaya gerek yok.
Kılıçdaroğlu’nun bu tercihi, hem CHP’yi hem de Türkiye’yi büyük sıkıntıya sokacak! Bu defa tüy diktiğini bile söyleyebiliriz!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu