• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
18 Ekim 2023 Çarşamba

Karmaşa ve kargaşa

Bir insanlık dramı yaşanıyor Filistin'de. Arkasında ise çok karışık ve karmaşık problemler yumağı var. Gelişmeler, bir İsrail-Filistin çatışmasını çok aşmış durumda.

Rusya, Çin ve ABD keskin bir şekilde taraf olmuş durumdalar. Çin, bugüne kadar alışmadığımız bir şekilde bölgeye olan ilgisini artırıyor. Avrupa ise genel olarak İsrail'in arkasında. Türkiye dahil Arap ülkelerinin konumları da belli. İran zaten tamamen gelişmelerin içinde. Taraflar belli oldukça çekişme de büyüyor. Safların netleşmesi ve ortaya çıkan tablo çözümü zorlaştırıyor.

İsrail zaten sağlıklı düşünme kabiliyetini kaybetmiş görünüyor.

Lübnan savaşın yayılmasından endişe ediyor. Ancak, İsrail de Hizbullah da Lübnan sınırına yığınak yapıyor.

Böyle giderse, gelişmeler kontrolden çıkacak gibi. Küçücük bir kıvılcım, bütün bölgeyi yangın yerine çevirebilir.

İşte, geldiğimiz noktada böyle bir felaketi önleyecek akla ihtiyaç var. Türkiye de bunu yapmaya çalışıyor.

***

Elbette bu karmaşa içinde Türkiye de taraf. Gelişmelere genel olarak Arap ülkeleri ile aynı perspektiften bakıyor. Çin'le görüşleri hemen hemen örtüşüyor. Rusya ile benzer açıklamalar yapıyor.

Onlardan farkımız, bütün taraflarla diyalog kurabilmemiz.

Mesela, İsrailliler ve Batılılar, Hamas'ı bir terör örgütü olarak tanımlıyorlar. Biz ise özgürlük için savaşan bir grup olarak görüyoruz. Hem Batılılarla, hem de Hamas'la görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

Bu da bizi diğer aktörlerden ayıran en büyük özellik. Bu farklılığımızı kalıcı bir barışa katkı sunabilmek için kullanmaya çalışıyoruz.

"Kalıcı Barış" deyince, yıllardır bunu dillendiren pek çok aktör var. Ama tamamı lafta kalıyor. Ortada bir sonuç yok.

Biz artık bu kısır döngüye son vermek istiyoruz. Tarafların "garantörlerle" birlikte masaya oturmaları tezini bu sebeple ürettik. Artık iki devletli bir çözümün şart olduğunu güçlü bir şekilde dillendirip, bunun alt yapısını oluşturmaya çalışıyoruz.

Amerikalılar da "iki devletli" bir çözüme sıcak bakıyorlar. Ama bu konuda yaptıkları herhangi bir şey yok. Biz ise, tarafları buna zorlamaya çalışıyor ve bunun için formüller üretiyoruz.

İsrailliler üzerinde de baskı kurmaya çalışıyoruz. Çünkü İsrail sorunun başladığı günden bu yana Filistinlilerle değil, diğer Arap ülkeleri ile barış görüşmeleri yapmayı perspektif haline getirmiş durumda. Ama hiçbir işe yaramıyor. Sorun çözülmediği gibi daha da büyüyor.

***

Evet, Türkiye taraf! Haktan, hukuktan, mazlum Filistin'den yana taraf. Bunu sakladığı da yok. Her platformda dile getiriyor.

Ama İsrail'in bir fren mekanizmasının olmadığını da görüyor. Sağduyulu düşünmediğinin farkında. İsrail yönetiminin konuya "Bütün tehditleri yok etme" düşüncesi ile yaklaşmasının bölgeyi bir alev topuna döndüreceğini görüyor. Aslında, son tavırlarıyla Arap Dünyası üzerindeki etkisini büyük ölçüde yitiren Amerika'nın da büyük prestij kaybedip sıkıştığının ve çözüm yolu aradığının farkında.

Türkiye, ortaya çıkan bu kargaşa ve karmaşayı, kalıcı bir çözüme dönüştürmeyi istiyor ve bunun için çabalıyor. Zaten bizden başka sağduyu sahibi ve çırpınan da yok.

<p>İşgalci İsrail ile Hamas arasında sona eren insani aranın ardından İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne

Gazze'ye 100 tırlık ilk yardım konvoyu ulaştı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi