• $32,8646
  • €35,1881
  • 2451.4
  • 10471.3
30 Mart 2023 Perşembe

Kara kış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dün "Hayırlı olsun" dedim. Doğal olarak "Ne hayırlı olsun?" dercesine baktı.

"Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları" dedim:

-Biraz önce sizin Ak Parti Grubu'nda yaptığınız konuşmayı dinledim. Güvenli bir şekilde seçimden sonra yapacağınız icraatları anlattığınızı duyunca "tamam bu iş bitmiş" diye düşündün. O yüzden şimdiden "hayırlı olsun" dedim.

Gülümseyerek mukabele etti.

Gerçekten de dün kürsüde, kendine ve teşkilatına güvenen, önümüzdeki günlerde hangi adımları atacağını planlamış ve sonuçtan da emin olan bir Erdoğan vardı.

Tabii, o güvenin altında milletin ferasetinden emin olan bir siyasetçinin tecrübe dolu yılları da bulunuyor. Cumhurbaşkanı, bir ara muhalefetin "Size söz baharlar gelecek" sloganından bahsettikten sonra şu ifadeyi kullandı:

"Bunların baharı, milletimiz için kara kıştan beter bir felakettir."

***

Nedir o kara kış...

Erdoğan, Grup Toplantısı'nda milletvekillerine hitap ederken HDP=PKK gerçeğini görüntüleri ile ortaya koydu. Kendi ifadesi ile "teröristlerin nasıl şımartıldığını" ve ne yapmak istediklerini onların ağızlarından aktardı. Kılıçdaroğlu ile birlikte, HDP ve PKK'lıların açıklamalarını peş peşe ekrana yansıttı. Milletin kırmızı çizgilerinden bahsedip, "vaka bu" dedi:

-Milletim bu gerçekleri görüyor, biliyor. Daha ne olacak? Kandil'deki teröristbaşları bakın neler söylüyor. Bizim anlatmamıza gerek var mı?

Ama yine de işi sıkı tutmak için "seçime kadar teker teker anlatacağız" ifadesini kullandı. "PKK'nın parlamentodaki uzantısı" olarak tarif ettiği HDP'nin meşruiyeti üzerindeki gölgeyi kaldıramadığını bir defa daha dillendirdi.

Demek ki...

Önümüzdeki günlerde Ak Parti sözcülerinden, HDP gerçeğini sık sık dinleyecek ve Kılıçdaroğlu'nun kapalı kapılar ardında onlara neler vaat ettiği sorusunu çokça duyacağız. Milletvekili adayları Anadolu'ya yayılacak ve vatandaşa "Siyasi cambazlıkla terör örgütlerinin meşrulaştırılmasını kabul ediyor ve içinize sindirebiliyor musunuz" diye soracaklar.

***

Seçim öncesi, Cumhur İttifakı açısından önemli bir sorun da algı oyunları ile yapılanların yok gibi gösterilmesi ve çarpıtılması.

Ak Parti bununla ilgili olarak ne yapacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, onun da cevabını verdi dün. Sürekli olarak "doğruluk, hakikat ve ahlaktan" söz etti. Belli ki, "Sen doğru ol, eğri belasını bulur" düsturuyla hareket edilecek. Siyasetin çıtası düşürülmeyecek, yüksek tutulacak. 85 milyonun tamamı kucaklanacak; herkes ve her kesime gerçeklerin ışığı tutulacak.

En önemlisi ise...

İstismar siyasetine karşı, hizmet siyaseti ile cevap verilecek. Hem seçime kadar Türkiye'nin dev yatırımlarla buluşturulmasına devam edilecek, hem de seçim sonrası atılacak büyük adımlar anlatılacak. "Daha gerçekleştirilecek çok iş, ulaşılacak çok hedef var" denilecek. "Türkiye Yüzyılı'nı inşa etmekten" bahsedilecek.

14 Mayıs sonrasının da adı konulmuş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrasını Türkiye için "Şahlanış Dönemi" olarak görüyor ve adlandırıyor. Seçmenden de Türkiye'yi şahlandırmak ve Kızıl Elma'ya doğru yol almak için bir defa daha destek istenecek.

<p>ABD Başkanı Joe Biden, son zamanlarda gösterdiği donuk hareketlerine bir yenisini daha ekledi. Bi

Biden'ın yardımına Obama yetişti

Tokat'ta üniversitenin böcek müzesi! Binden fazla tür bulunuyor

Tekirdağ'daki lavanta tarlaları! Bayramda ziyaretçi akını yaşıyor

Timsah sert kayaya çarptı! Vahşi doğanın gerçek yüzü