• $28,9267
  • €31,255
  • 1877.44
  • 8057.42
4 Ocak 2023 Çarşamba

Kandil'e çevirdiler

Avara kasnak misali aynı yerde dönüp duruyoruz. Aylardır siyaset gündeminde hep aynı şeyler var: Altılı Masa, Erdoğan karşıtı ittifak ve ortak aday arayışları...

Ortalar kim?

Sakın Altılı Masa demeyin. Milletin aklı, algıları ve feraseti ile alay etmeyin. Bu ortaklığın boyutları çok büyük! Hem içeride, hem de dışarıda paydaşları var.

Mesela biri cezaevinde, terör suçundan hüküm giydi ve yatıyor. Adı Selahattin Demirtaş. Her ne kadar Kılçdaroğlu "Ne suçu var?" diye soruyorsa da Türk Yargısı kararını vermiş. Ayrıca, Yasin Börü ve onlarca vatandaşımızın katledilmesinin sorumlusu olarak da sanık sandalyesinde oturuyor. Ayar veriyor Altılı Masa'ya, zaman zaman da mektuplar yazıyor...

Onları "hazin bir sonuca" gitmemeleri için uyarıyor. Ortak bir aday etrafında bir araya gelmemelerinin "trajedi olacağını" söylüyor. Altılı Masa da aylardır zaten bunun için çalışıyor.

Peki, Selahattin Demirtaş niye böyle kıvranıyor. Üzerlerinde baskı kurmaya çalışıyor ve akıl veriyor? Dedim ya, sık sık mesaj gönderen HDP gibi, o da paydaşlardan biri.

Bu kadarla kalsa iyi. Bir de PKK ve FETÖ var. PKK baronlarından Duran Kalkan bile akıl hocalarından biri. O da "birleşin, birleşelim" mesajları gönderiyor, ufak tefek fikir ayrılıklarının mesele edilmemesi gerektiğini telkin ediyor. Bu ülkeyi Kandil'e çevirmeye çalışıyor.

Yurtdışına kaçan FETÖ'cü Adem Yavuz Aslan gibiler ise, seçim sonrası Türkiye'ye dönüş hesapları yapıyor. Bu düşüncelerini de sosyal medyada paylaşıyorlar.

Hepsi istedikleri, arzu ettikleri iktidarı oluşturmaya çalışıyor. Altılı Masa ile birlikte o iktidar için mücadele veriyor. Bakın, bu oluşumun yabancı ayaklarını hiç saymıyorum bile.

***

Peki, Altılı Masa bu görüntüden rahatsız mı? Kesinlikle değil, tam tersine oldukça mutlu ve mesut. Bakmayın siz zaman zaman kayıkçı kavgası yapmalarına. İnsan veli nimeti ile gerçek anlamda kavga eder mi hiç?

Hatta Altılı Masa'da "Bu kadarı yetmez, bize daha fazlası lazım" anlayışı hâkim. Kılıçdaroğlu'nun, sık sık bu ülkenin değerlerine saldıran TİP Milletvekili Ahmet Şık'la görüşmesi de bunun en önemli göstergesi.

Sadece Kılıçdaroğlu değil elbette. Altılı Masa'da dışarıdaki paydaşlarla daha fazla yakınlaşma, paylaşma ve milleti de olacaklara hazırlama çabası göze çarpıyor.

En çarpıcı örneği ise, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın açıklamaları, HDP, PKK ve diğerleri gibi O da Anayasa'daki Türklük kavramının değişmesi gerektiğini söyledi. Yetmedi, hızını alamadı, Türkçe'nin tek resmi dil olmasının kaldırılmasına yönelik sözler etti.

Bunların tamamı, Altılı Masa dışındaki paydaşlara gönderilen selamlar. Seçim öncesi iyice kaynaşmaya ve milleti de bu birlikteliğe hazırlamaya çalışıyorlar.

***

Millet ne yapacak? Hazırlanan bu oyunda figüran rolünü kabul edecek mi?

Çoktan hazır olan ve kabullenenler var elbette. Ama ne kadar? Oyunu başarıyla sonuçlandıracak kadar fazla mı?

Sanmıyorum, tepkiler ve homurdanmalar başladı bile. Yapılan son kamuoyu araştırmaları bunu gösteriyor.

Bakın buruya yazıyorum. Teslim olmaz bu millet ülkeyi Kandil'e çevirmeye çalışanların oyunlarına.

<p>Olay, Üniversite Mahallesi'nde meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen sürücü idaresindeki 78 AAN 796 p

Kontrolden çıkan otomobil dubaları kırdı...Kaza anı kamerada

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı