• $28,9752
  • €31,2407
  • 1864.73
  • 7913.76
13 Eylül 2023 Çarşamba

Kâbus gibiydi kâbus

Bugün 13 Eylül 2023. 43 yıl önce bugün evinden çıkmak isteyenler, kapılarının önünde askerler ve tanklarla karşılaştı. "Darbe yapıldı, yasak var, çıkamazsın" denildi.

O süreci çeşitli boyutlarıyla bizzat yaşadım...

İnsanlar evlerinden toplandı, cezaevlerine kapatıldı, davalar başladı. Ankara Mamak'taki 1 nolu Askeri Mahkemesi'ndeki 587 sanıklı MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nı izliyordum. Sanıkların sorgusu yapılıyordu. Adını vermeyeyim, dönemin gençlik liderlerinden biri işkenceleri anlatırken hıçkırıklarla ağlamaya başladı. Duruşma Hâkimi Albay Vural Özenirler, sorguya ara vermek istedi. O genç ise, ağlayarak ve hıçkırarak ısrarla sorgusuna devam etti. Dudaklarından ağlayarak şu ifadeler döküldü:

"İşkenceciler bana 'Sen erkekliğinden oldun, ama seni zevkten mahrum etmeyeceğiz' dediler. Cop soktular."

Bu acı olayı, bugün CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tunç Soyer'in babası ve Duruşma Savcısı Hava Hâkim Albay Nurettin Soyer, kürsüden sırıtarak izledi.

***

İdamlar başlamıştı. Kenan Evren'in ifadesi ile "dengeyi sağlamak için" bir sağdan, bir soldan gençler asılıyordu. Darbe yönetiminin ilk idamları ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu ile solcu Necdet Adalı oldu.

Ancak o gün Mamak'taki Askeri Cezaevinde bir gariplik vardı. Tutuklulara kola dağıtıldı. Aradan bir saat geçtikten sonra bir anons duyuldu:

"Arkadaşlarınızı astık. Afiyet olsun."

Ve bu olayın ardından daha önce kavga eden ülkücü ve solcu gençler birlikte ağladılar.

***

Ülkenin başında Kenan Evren'in komutanı olduğu beşli Milli Güvenlik Konseyi vardı. Gücü ellerinde tutmalarına rağmen korku içindeydiler. Bu korku, Kenan Evren'in insanlık dışı bir talimat vermesine yol açtı. Cezaevlerinden sorumlu subaylara bir emir gönderildi:

"Bizlerden birine bir şey olursa, elinizdekilerin tamamını öldürün."

İnanılmaz gibiydi, ama oldu. Yıllar sonra yazdım bunu ve bomba etkisi yaptı. O günlerde Ali Kırca atv'de program yapıyordu ve Kenan Evren'e kamuoyu önünde bu olayı sordu. Evren de "Evet, böyle bir şey olmuştu" diyerek, pervasızca kabul etti.

***

Darbenin ardından Demirel ve Ecevit sürgüne gönderildi. Demirel, Zincirbozan'a gideceğini öğrenince, gözaltında tutulduğu Güniz Sokak'taki evinde haritayı açtı. Bir süre inceledi. Yanındakilere, "Biz hata yapmışız, bir daha göreve gelirsek, Trakya'daki şu bölgelere havaalanları yapmamız lazım" dedi.

İşte darbecilerle seçimler sonucu yönetime gelenler arasındaki fark!

Alparslan Türkeş ise tutukluydu ve idamla yargılanıyordu. Askeri Mevki Hastanesi'nde tedavi gördüğü sırada askerdim ve kendisiyle günlerce sohbet ettim. Türkeş, sınıf arkadaşı Kenan Evren'i iyi tanıyordu. İdeolojisi sebebiyle kendisinden nefret ettiğini söylüyordu.

27 Mayıs 1960 darbesinin içindeki isimlerden biri olan Türkeş, sık sık "En kötü demokrasinin en iyi darbe yönetiminden çok daha adil ve iyi olduğunu" tekrarlıyordu...

Bunlara benzer çok çarpıcı ve iç acıtıcı olaylar yaşadım. Büyük acılara tanık oldum. 43 yıl sonra, geçmişe bakıp bu günü değerlendirdiğimde, sadece "Hep birlikte demokrasinin kıymetini bilelim" diyebiliyorum!

<p>Edinilen bilgiye göre, merkez Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi'nde N.E.'ye ait 33 A 4155 plakalı

Yanan otomobili balkondan söndürmeye çalıştı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''