• $32,8362
  • €35,1317
  • 2452.67
  • 10771.4
8 Eylül 2022 Perşembe

İzzetbegoviç'in emaneti

Saraybosna, Belgrad, Zagreb

Uzun uzun, süslü cümleler kullanıp anlatarak, laf kalabalığı yapmaya gerek yok. Türkiye'de, Arnavutluk nüfusundan daha çok Arnavut, Bosna Hersek nüfusundan daha fazla Boşnak olduğu söylenebilir.

Balkanlar'da bizim işte böyle kaçınılmaz bir bağımız var. Üstelik, Türkiye coğrafi olarak da bir Balkan ülkesi. Tarihsel bağları ve Osmanlı'nın Balkanlar'da ne kadar hüküm sürdüğünü saymıyorum bile. Ortak kültürü de bir kenara bırakıyorum.

Bu bölge ile sınırı dahi bulunmayan ülkelerin, Balkanlar'daki gelişmelere nasıl müdahil oldukları hepimizin malumu. Doğrudan yapılan müdahaleleri, hep birlikte örnekleri ile yakın tarihte yaşadık. Bugün de aynı ilgi devam ediyor.

Peki, böyle bir ortamda ve böylesine köklü bağlara rağmen, Türkiye'nin Balkanlar'daki gelişmelere kayıtsız kalması mümkün mü? O bölgeye sırtımızı dönebilir miyiz?

İmkansız, böyle bir ihtimal düşünülemez bile.

Ayrıca, bizim sırtımızda çok ağır bir başka yük daha var:

Bosna Hersek'in kurucusu ve manevi lideri Aliya İzzetbegoviç, ölüm döşeğinde bize emanet etti orayı. Son nefesini vermeden önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, "Bosna'ma sahip çıkın" dedi.

O vasiyet sadece Erdoğan'a değil hepimize!

***

Sadece bu kadarla da kalmıyor...

Balkanlar'ın barış ve istikrar içinde bulunması, Türkiye için son derece önemli. O yüzden barış ve istikrar ortamını tehdit etme potansiyeli barındıran her türlü gerginliğin önlenmesi için ciddi çaba sarf ediyoruz. Anında müdahalelerde bulunuyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, boş bırakmıyor Balkanlar'ı. Bu defaki Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan ziyaretine biz de katıldık. Haber sayfalarında okursunuz neler olup bittiğini ve ayrıntıları.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta başka...

Türkiye'de iç politika alabildiğine hareketlenmişken, her geçen gün seçime doğru yol alınırken, Erdoğan üç gün ayırdı bu bölgeye. "Ne işim var şimdi orada? Seçim sonrasına erteleyelim" demedi. "Ne gereği var şu seçim ortamına girdiğimiz günlerde böyle bir gezinin" demedi. Üstelik bitmedi, önümüzdeki günlerde de yoğun dış gezileri devam edecek...

Neden, niye, niçin?..

İşte devlet yönetmek böyle bir şey!

Dedim ya, fazla söze ve süslü laflara gerek yok. Bence herkesin şapkasını önüne koyup, bu tablo üzerinde uzun uzun düşünmesi gerekir!

"Erdoğan'ı gönderelim" diyenlerin başarılı olduklarını düşünün! Bu meseleleri kim dert edecek?

<p>Yeni sezonu başlayan MasterChef Türkiye ile ekranda yer almaya devam eden Danilo Zanna; İstanbul'

Danilo Zanna: 'Danilo Kebabı'nı mutlaka deneyin'

A Milli Takım kampında Vincenzo Montella ile Arda Güler arasında ilginç anlar!

BİM'de bu salı neler var? BİM 25 Haziran 2024 aktüel ürünler kataloğu

Turistlerin gözdesi... Bergama Akropolü'nün kuşları