• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
15 Şubat 2019 Cuma

İttifakta mıntıka temizliği

Şunun şurasında bir-iki gün kaldı. Cumhur İttifakında mıntıka temizliği var. Sürprizler bugün-yarın açıklanacak.

Teşkilatlardan gelen raporlar değerlendirildi. Ortaya çıkan tepkiler ve seçmen görüşleri masaya yatırıldı. PKK’ya yakın ya da göz kırptığı düşünülen isimlerle, FETÖ ile irtibatlı olduğu değerlendirilen adaylar temizlendi. Onların yerine yeni adaylar gösterilecek. Bazı seçim çevrelerinde de ittifak genişletilip adaylar teke düşürülecek.

Dün, MHP ile görüşmeleri yürüten Ak Parti’nin Ankara Büyükşehir Başkan Adayı Mehmet Özhaseki ile birlikteydik. Hem Erdoğan’ın, hem de Bahçeli’nin bu konuda “çok titiz olduğunun” altını çizdi. Bu titizlik ve dikkatin, Cumhur İttifakı’nın daha da genişlemesi gereğini beraberinde getirdiğini söyledi.

Bu yüzden sadece mıntıka temizliği ile yetinilmeyecek. Çeşitli seçim bölgelerinde FETÖ’ye ya da PKK’ya yakın isimlerin seçim kazanması ihtimalinin önünü kesmek için ittifakın boyutları da genişletilecek. Bazı yerlerde MHP, bazı seçim bölgelerinde de Ak Parti adayını çekecek. Böylece oyların bölünmesi önlenecek.

Bu amaçla üzerinde çalışma yürütülen 20 civarında il ve pek çok ilçe var.

Peki bu adım, bazı sıkıntıları da beraberinde getirmeyecek mi? CHP ve İyi Parti’nin durumu ortada. İstifalar birbirini izliyor. Önceden ilan edilen adayların son anda geri çekilmesi, Ak Parti ve MHP’ye de aynı akıbeti yaşatır mı?

Mehmet Özhaseki bu konuda oldukça rahat. Önceki tecrübelerin, ittifak içinde bundan sonra atılacak adımların da “aynı olgunlukla karşılanacağını gösterdiğini” söylüyor.

Üzerine basa basa bir noktanın altını çiziyor:

-Gösterilecek adayların PKK ya da FETÖ’ye yakın olup olmamaları bizim için çok önemli bir kıstas.

***

Cumhur İttifakı’nın seçim öncesi yapacağı bu son manevra, “beka tartışmalarına” da ışık tutuyor…

HDP’nin tutumu zaten net: Türkiye’nin belli bölgeleri için “Kürdistan” ifadesini kullanıyor. PKK ile birlikte hareket ediyor. Aday profillerini ona göre oluşturuyor.

CHP’de, hem FETÖ, hem de PKK’ya göz kırpan adaylardan bahsediliyor. Bunun en bariz örneklerinden biri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer.

SP’nin bu konuda hassasiyeti bulunmuyor.

İyi Parti ise, milli bir görüntü vermeye çalışsa da HDP ile aynı yolda yürüyor, aynı adayları destekliyor.

“Önce beka” diyen Cumhur İttifakı, onlardan farklı olarak PKK ve FETÖ konusunda kılı kırk yaran hesaplar yapıyor. Yanlışlıkla araya sıkışmamaları için tedbir üstüne tedbir alıyor.

***

Cumhur İttifakı’nda yeni bir gelişme daha var…

Başlangıçta iki partinin de Belediye Meclisi Seçimlerine kendi listeleriyle girmeleri düşünülüyordu. O görüş büyük ölçüde değişti.

Özhaseki, “Seçilen belediye başkanlarının rahat çalışabilmeleri için Belediye Meclislerinde çoğunluğa ihtiyaç var” dedi.

Ortaya çıkan yeni mutabakatı da şöyle açıkladı:

“Tek adayla seçime girilen yerlerde Belediye Meclislerinde de tek liste, yarışılan yerlerde ise çift liste çıkacak.”

Cumhur İttifakında şimdilik manzara bu…

Bir-iki gün içinde iyice netleşecek.a

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!