• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
4 Mart 2021 Perşembe

İtiraf ve ötesi

Ne dedi Kemal Kılıçdaroğlu? Suç işleyen HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının, Millet İttifakı'nı bozma girişimi olduğunu söyledi.

Nasıl olacak bu? İttifak nasıl bozulacak? HDP, Millet İttifakı'nın bir parçası mı?

Duruma göre değişiyor bu sorunun cevabı. Kemal Bey işine nasıl gelirse öyle davranıyor. Genellikle "HDP, Millet İttifakı'nın bir üyesi değil" diyor. Buna karşılık, resmiyette Millet İttifakı'nın üyesi olmayan HDP ile birlikte hareket ediyor. Amiyane tabiri ile fiiliyatta birlikte iş tutuyor.

Bir nevi halkı yanıltma faaliyeti bu. CHP, HDP'ye alerji duyan seçmene "bizim ilişkimiz yok", sempati duyan seçmene de "merak etmeyin, biz zaten birlikteyiz" mesajı veriyor. Kemal Bey, böyle idare etti bu güne kadar. El ele, kol kola yürürken, aradaki ilişkiyi hep inkâr etti. Sonunda itiraf geldi. Ama garantisi yok. Yarın bir sıkışma halinde tekrar inkâr yoluna gidebilir. "Ne ilişkimiz var" bizim diyebilir.

Millet İttifakı'nın üyeleri kimler? CHP, İyi Parti, SP ve DP.

Biz ise, bu partilere mensup milletvekillerinin değil, HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını tartışıyoruz.

Ne ilgisi var konunun Millet İttifakı ile?

İttifakın tepesindeki isim "aman ha" diyorsa, HDP'ye dokunmanın Millet İttifakı'na da dokunmak anlamına geleceğini söylüyorsa, önemli! İttifak içindeki ilişkileri, pazarlıkları, yol arkadaşlığını, O'ndan iyi bilecek değiliz herhalde. Kemal Bey "var" diyorsa, vardır elbet bir ilişki. Kimin eli kimin cebinde, Kılıçdaroğlu hepimizden daha iyi bilir.

CHP'liler sıkıntı yaşasalar da iyi kötü izah edebilirler belki bu durumu tabanlarına. Ancak, İyi Parti ne yapacak, Meral Akşener ne diyecek seçmene? Kılıçdaroğlu'nun bu itirafından sonra da "Bizce HDP eşittir PKK" türünden sözler sarf edebilecek mi? Hadi söyledi diyelim, "Madem öyle, sizin ne işiniz var HDP'nin de içinde olduğu Millet İttifakı'nda?" sorularına ne cevap verecek?

Zor ve sürdürülebilir bir durum değil bu!

Kılıçdaroğlu ve Akşener, Erdoğan düşmanlığına güveniyorlarsa yanılabilirler. Çünkü, Erdoğan'ı sevmemek ayrı, Erdoğan alerjisi üzerinden ülke düşmanlığı yapmak çok farklı!

Ne diyordu Kemal Kılıçdaroğlu? "Hükümet terörle mücadele etsin, elini tutan mı var" türünden sözler sarf ediyordu. Üstüne bir de destek vaadinde bulunuyordu.

Gelinen noktada "Evet, elini tutan var" denilebilir rahatça. Terörle mücadelede kalıcı başarı, destekçilerin de yok edilmesi ile sağlanabilir ancak. CHP, insanlık suçu olan teröre destek veren bir siyasi partinin kapatılmasına açıkça karşı çıkarsa!.. Bu partinin milletvekillerinin işledikleri suçlardan dolayı bireysel olarak da cezalandırılmalarını engellemeye çalışırsa!.. Nasıl yürütülecek bu mücadele? Nasıl kalıcı olarak yok edilecek terör denilen bela?

Hep söylüyorum, yine tekrarlayacağım:

Terör bir insanlık suçudur. Bu suçu işlemek için ille de elde silah dağa çıkmak gerekmez. Türkiye'nin herhangi bir yerinde de teröre destek vererek suça ortak olunabilir. Gizlenmek için "demokrasi" ve "insan hakları" gibi maskeler takarsınız, olur biter!

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

Antalya'da teleferikte mahsur kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu