• $13,6352
  • €15,4828
  • 774.664
  • 1880.06
13 Temmuz 2021 Salı

İtiraf mı kafası mı karışık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayında bulunması gereken vasıfları açıklamış. Sıralamış da sıralamış...

Bir ifade var ki, garip mi garip! Kemal Bey, seçilecek cumhurbaşkanı için "Her şeye maydanoz olmamalı" diyor. Ne demek istiyor acaba? Ne anlama geliyor bu ifade? Bir cumhurbaşkanının mahalle yanarken saçını taramasını mı istiyor?

Oysa biz yeni sistemde Cumhurbaşkanı'nı, Kılıçdaroğlu'nun tabiri ile "Her şeye maydanoz olması" için seçiyoruz. İcranın başı Cumhurbaşkanı! Ülkenin bütün meselelerine kafa yoracak, milletin dertleri ile dertlenecek; gerektiğinde de tedbir alacak, müdahale edecek. "Bana ne" deyip burun kıvırmayacak. Böyle bir hakkı yok. "Bu benim meselem" diyecek ve koşacak.

Kemal Bey, Ahmet Necdet Sezer tipi bir Cumhurbaşkanı mı istiyor acaba? Ülkenin onca meselesi varken, markete gidip alışveriş yapacak. Çözüm bekleyen sorunlar yığılırken, "acelesi yok" diyecek, kırmızı ışıkta duracak. Arada bir de dosyalarını inceleyip, cezaevlerindeki terör mahkûmlarının cezalarını affedecek.

Yoksa, Kemal Bey'in kafasının arkasında başka bir düşünce mi var? Cumhurbaşkanının ülke meselelerini dışarıya, başkalarına mı ihale etmesini mi istiyor? ABD başta olmak üzere çeşitli güçlerin dümen suyuna girip, Cumhurbaşkanı'nın yan gelip yatmasını mı hayal ediyor?

Geçmişte yaptık biz bunu...

Marshall Yardımına teslim olup, uçak fabrikamızı bile kapattık. Bedelini de milletçe ödemeye devam ediyoruz! O tesis katledilmeseydi, belki bugün Boeing ya da Airbus ayarında bir teknolojiye sahip olacaktık.

Sahi, "Her şeye maydanoz olmamalı" de demek? Ne biçim bir ifade bu? Kemal Bey, ne demek istediğini söylese de biz de anlasak!

Bu kadar değil tabii ki. Kemal Bey hayalindeki cumhurbaşkanı adayında bulunması gereken vasıfları sıralıyor...

"Onurlu, başı dik, birilerinin önünde eğilmeyen, herkesi kucaklayan, ahlaklı, vesaire, vesaire..."

Çok şükür başımız dik bugün! Hem müzakere masasında, hem de sahada güçlüyüz. Gerektiğinde ABD-Rusya-Avrupa dinlemiyor, hakkımızı söke söke alıyoruz. Tartışmaya gerek yok, örnekleri ortada.

O yüzden, "acaba" diyorum, Kemal Bey cumhurbaşkanı adayı ararken Erdoğan'ı mı örnek alıyor? Çıtayı buna göre mi belirledi? O'nun ayarına yakın bir isim mi bulmaya çalışıyor?

Sıraladığı vasıflara bakılırsa, Kemal Bey kendisini tasnif dışı olarak değerlendiriyor. Şimdiden, "Ben bu yarışa giremem" diyor. Sadece "herkesi kucaklayan" ifadesinden yola çıksak bile, kendisinin hiç mi hiç şansı yok. Partisine oy vermeyenleri "haramzadeler" olarak değerlendiren, yandaşlarına farklı düşünenleri göstererek "Bunlara selam bile vermeyin" diyen bir kişi, bu vasıflara uymaz ki!

Ayrıca...

Muharrem İnce'yi gösterip sorarlar adama:

-Seçimde aday gösterdiğinize göre, İnce'nin bu vasıfları taşıyor olması lazım. Taşımıyorsa neden aday gösterdiniz? Taşıyorsa neden elinizden kaçırdınız?

Durum bu olunca, insan düşünmeden edemiyor:

Ne diyor Kemal Kılıçdaroğlu? Ne demek istiyor? Kafası mı çok karışık? Yoksa cumhurbaşkanlığı için aday belirlerken, kendisine sufle verip yönlendiren bazı çevreler mi var?

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!

Tahtaköprü Barajı'nda korkutan görüntü! Su seviyesi yüzde 2'ye düştü

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu