• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
12 Haziran 2015 Cuma

İşte yeni hükümet

Seçimler yapıldı ve ortaya çıkan tabloyu herkes farklı okuyor. Muhalefetten yükselen bir kısım sesler son derece sert ve keskin…

“AK Parti ile olmaz” diyorlar.
Tamam, olmasın. O zaman kuralım hemen yeni Hükümet’i. Oluşturalım Bakanlar Kurulu listesini.
AK Parti ile olmayacağına göre, geriye bir tek ihtimal kalıyor. O da CHP, MHP ve HDP koalisyon hükümeti. CHP’nin 132, MHP ve HDP’nin 80’er sandalyesi ile Meclis’te 292 çoğunluk bulunur.
Bu koalisyonda doğal olarak Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan olur. Devlet Bahçeli ile Selahattin Demirtaş da Başbakan Yardımcıları olarak birlikte fotoğraf verir. Olmadı, anlaşamadılar mı, demokrasilerde çare tükenmez. Ekmel Bey formülü devreye sokulur. MHP’nin İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde zaten CHP-MHP’nin çatı adayıydı. Uzlaşırlar üzerinde, Başbakan yaparlar. Üstelik İhsanoğlu’nun Abdullah Öcalan’a verdiği sıcak mesajlar dikkate alındığında, HDP de bu formüle hayır demez. İşte koalisyonun çatısı oluştu:
Ekmeleddin İhsanoğlu Başbakan, Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ve Selahattin Demirtaş da el ele, kol kola Başbakan Yardımcıları.
Yönetirler Türkiye’yi…
* * *
Peki Bakanlar Kurulu nasıl oluşacak?
Kolay, el ele verirler, oluştururlar. Zaten CHP’nin önceden verilmiş bir sözü var. İktidar olursa ekonominin sorumluluğunu Kemal Derviş’e bırakacaktı. Böyle bir formül uluslararası lobileri mutlu edeceği için MHP ve HDP’den bir itiraz gelmez. Zaten MHP’nin iktidar olduğu 57. Hükümet döneminde ekonominin direksiyonu Kemal Derviş’in elindeydi.
Mesela, Milli Savunma Bakanlığı HDP’ye verilirse, denge için İçişleri Bakanlığı da MHP’ye bırakılır. Dışişleri Bakanlığı’na ise gerekirse dışarıdan bir atama yapılır. Kabul eder mi bilemem ama Kandil’den Cemil Bayık’a Dışişleri Bakanlığı için bir teklif götürülebilir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Koltuğu’na oturacak isim banko belli. O koltuğa, HDP’den Sırrrı Süreyya Önder yakışır. Altyapısı müsait. İmralı, Kandil ve Ankara hattında ülkeyi tanıtan muhteşem filmler çeker. Hem, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da “HDP bundan sonra çözüm sürecinin filmini çeker” dememiş miydi?
Sırrı Bey, bunu iyi yapar!
Unutmadan ekleyelim, bu arada Kültür Bakanlığı marifeti ile Abdullah Öcalan da Karl Marks gibi “dinin afyon olduğunu” iddia ettiği kitaplarıyla Nobel’e aday gösterilir. Orhan Pamuk’tan sonra Nobelli bir başka yazarımız daha olur.
Bakın çok önemli bir nokta daha var. Seçim öncesi Diyanet’le ilgili yaptığı açıklamalardan dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da Selahattin Demirtaş’a bağlanması gerektiğini atlamayalım.
Merak etmeyin, Gençlik ve Spor Bakanlığı koltuğu da doldurulur. O makama gelecek Mekap’lı biri bulunur elbet.
Bir noktaya daha önem vermek lazım…
Biliyorsunuz, HDP içinde “kaçağa gittiğini” açıklayan milletvekilleri var. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, onlardan birine yakışır. Çünkü Habur gibi sınır kapıları ile katırların giriş çıkış yollarını en iyi bilenler onlar. O isimlerden biri bakan olursa, “sınır ticaretimiz” çeşitlenir ve artar. Kobani ve Kandil, önemli ticaret merkezlerinden biri olur. Türkiye’de ‘katırlı kalkınma dönemi” başlar. Önemli ticaret kalemleri arasına kaçak sigara ve kaçak akaryakıt da girmiş olur.
Bu durumda Kalkınma Bakanı CHP’li Sezgin Tanrıkulu yapılır. O da bakan olarak bu faaliyete destek verir.
Ulaştırma, Bilim Sanayi ve Adalet Bakanlıklarına da Meclis içinden Paralel Yapı’ya yakın isimler bulunması şart. Böylece dinlemeler sağlıklı bir şekilde yapılır. İmralı’ya ulaşımla ilgili tartışmalar biter.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gelecek isim ise, Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan olur. Duruşu ve zarafeti ile o makamı doldurur. Bakanlığın uhdesinde olan şehit ailelerinin haklarıyla ilgili düzenlemeleri o yapar.
* * *
Ne o beğenmediniz mi?
AK Parti’nin içinde olmadığı bir koalisyon istemiyor muydunuz? Alın size koalisyon!

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor