• $9,23
  • €10,7952
  • 529.071
  • 1432.8
5 Nisan 2015 Pazar

İşte yeni CHP

Kemal Kılıçdaroğlu, sürekli olarak “Yeni CHP”den bahsediyordu ve hedefi buydu ya… Şimdi oldu; hem “Yeni CHP”yi oluşturdu, hem de partiye damgasını vurdu.

CHP’de geçtiğimiz hafta sonu ön seçimler yapıldı. Bu hafta sonu da kontenjan adayları belirlenecek. Yarın Parti Meclisi var. Dananın kuyruğu orada kopacak.
“Niye” derseniz, Kılıçdaroğlu, CHP’nin bir geleneğini daha yıktı. Bu güne kadar hep kontenjan adayları MYK’ya sunulur, orada oylandıktan sonra PM’ye gelirdi. Kılıçdaroğlu, bu defa MYK’yı by-pass etti. Muhtemelen bugün evine kapanacak. Kontenjan adaylarını kendi belirleyecek.
Çünkü…
1) Genel Başkan Yardımcılarının büyük bölümü makas yiyecek. Sıkıntı doğurmak istemiyor.
2) Kontenjanlarda sağdan ve soldan sürpriz isimler yer alabilir. PM toplantısı öncesi onların basına sızıp yıpranmasını önlemeyi düşünüyor.
Tablo ortada: CHP’de 39 kontenjan için tam 461 aday var. En önemlisi, 14 Genel Başkan Yardımcısı, 1 Genel Sekreter, 3 Grup Başkanvekili ve 2 Baş Danışman adaylık bekliyor.
Yetmedi, CHP’de Faik Öztrak, Bülent Tezcan ve Veli Ağbaba gibi seçim bölgelerinde özel kontenjan ayrılan isimler var.
Kılıçdaroğlu’nun yakın çevresinin deyimiyle bu tabloda en yakınındaki isimler bile çizik yiyebilir. Parti yönetiminden sadece Murat Özçelik, Enis Berberoğlu, Selim Sayek Böke ve Mehmet Bekaroğlu gibi isimlerin yeri sağlam görünüyor. Bunların dışındaki isimlerin tamamı korksun!
* * *
Peki, geçen haftaki ön seçimde ne oldu?
Birincisi, büyük bir tasfiye hareketi yaşandı. Ulusalcıların tamamı liste dışı kaldı. Dilek Akagün Yılmaz, Nur Serter, Gürkut Acar ve Ümit Özgümüş gibi isimlerin milletvekilliği hayalleri sona erdi.
İkincisi, lafı evirip çevirmeye gerek yok. Hemen hemen bütün şehirlerde “mezhep dayanışması” öne çıktı. Eskiden Alevi dernekleri kendi aralarında savaşırlardı. Bu defa “büyük ittifak” gerçekleştirdiler. Ön seçimde destekleyecekleri adayların isimleri değil ama numaraları yazıldı. “Bizimkiler” kodu ve “Kan Kanından, Can Canından” sloganı ile delegelere gönderildi.
Ankara 1. Bölgede milletvekili Aylin Nazlıaka dışında seçilecek yerlere Alevi adaylar yerleşti. İzmir ve İstanbul da çok farklı değil.
CHP’deki ön seçim, Karadenizliler ve Göçmenleri tasfiye etti. Balıkesir ve Samsun gibi illerde bile bu dayanışma etkili oldu. Kılıçdaroğlu, bu durumu görüp düzeltmek isterse, kontenjanlarla durumu dengeleyebilir. Aksi halde CHP’nin seçimde büyük sıkıntı yaşaması kaçınılmaz.
* * *
Kılıçdaroğlu’nun durumuna gelince…
İzmirli CHP’lilerin araştırmasını veriyorum: İkinci Bölgedeki ön seçimde oy kullanması gereken CHP’lilerin sadece yüzde 50’si sandığa gitti. Bunların da yüzde 15’i Kılıçdaroğlu’na oy vermedi. Bu durumda, ön seçimde Kılıçdaroğlu’na verilen desteğin yüzde 35’te kaldığı söylenebilir. Oysa, geçmişte İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Erdal İnönü ve Deniz Baykal da ön seçime girerdi. Hiç birinin aydığı oy yüzde 90’ın altına düşmezdi.
Ayrıca, CHP’de “etik, etik” deniyor ya… Etik değerler ayaklar altına alındı. Mesela İstanbul Ataşehir’de Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin eşi Gamze İlgezdi, 1. Bölge’den aday oldu. Eş durumundan bütün belediye imkanları emrine verildi. Alabildiğine bir haksız rekabet ortamında sandıktan birinci çıktı.
Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nun karşısına Genel Başkan Adayı olarak çıktı. Esti, gürledi, “ön seçim ve parti içi demokrasi” nutukları attı. Sonra da pazarlığa oturup, kendisine Kılıçdaroğlu kontenjanından birinci sırayı ayarladı.
* * *
CHP içinde yüksek sesle tartışılan bir konu da Kemal Derviş’e yapılan davet. Parti içinde “Kemal Derviş’i yeniden CHP’ye kim itti?” sorusuna cevap aranıyor. Yapılan yorumlar, genellikle İstanbul’daki bazı güçlü çevreleri ve Beykoz Konakları’nı gösteriyor!
Üstelik bir başka iddia daha var. CHP içinde “Kemal Derviş’i CHP’ye kim ittiyse, kontenjanlar belirlenirken onlar etkili olacak” diyenlerin sayısı az değil.
İşte Kılıçdaroğlu’nun “Yeni CHP”sindeki tablo bu. Kılıçdaroğlu, bu defa partiye damgasını vurdu. Çıtayı da yüzde 35’lere yükseltti.
Göreceğiz, Yeni CHP’nin performansını. Şunun şurasında seçime iki ay kaldı.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor