• $13,5417
  • €15,4338
  • 787.799
  • 2068.91
31 Aralık 2020 Perşembe

İşte Türkiye

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Dün, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikteydik. Çavuşoğlu, geride kalan 1 yılı değerlendirdi, “2020’de neler oldu, neler yaptık, 2021’de neler yapacağız?” sorularına cevaplar verdi…

Net bir Türkiye tablosu çıktı ortaya.

Bakan Çavuşoğlu, yaşananları anlatırken, “Yeri geldi, oyunu biz kurduk. Yeri geldi, kurulan oyunları bozduk” ifadesini kullandı. Önemli sözler bunlar. 20-30 yıl öncesinde, bırakın dillendirmeyi, hayal bile edilemezdi. Ama bugün ülkenin Dışişleri Bakanı medyanın karşısına geçiyor, “Oyun kuruyor, oyun bozuyoruz” diyebiliyor.

Son bir yıl içinde Suriye, Libya ve Azerbaycan’da yaşananlara bakıldığında zaten net olarak görülebiliyor. Çavuşoğlu’nun söyledikleri doğru; oyunlar kurduk, oyunlar bozduk...

Gerektiğinde gücümüzü alana, gölgesini de müzakere masasına yansıttık. Hedefe de söke söke ulaştık.

Kirletmeye ve çarpıtmaya çalışanların yoğun algı operasyonları bir yana, çok farklı, eskilerin deyimi ile “Tehdidini ikaya muktedir” bir Türkiye var artık bölgede.

En önemlisi de…

İçimizdeki bazı çevreler ne kadar çarpıtmaya çalışırsa çalışsın, Amerika’dan Rusya’ya dünya da bunun farkında.

Kötü bir yıldı 2020. Bütün dünya ile birlikte bizi de derinden etkiledi. 1,8 milyon insanın hayatını kaybettiği dünya, büyük bir sınavla karşı karşıya kaldı. Salgın, en zengininden en fakirine herkesi etkiledi.

Türkiye ise, salgınla mücadelede oldukça başarılı bir mücadele sergiledi. Bakan Çavuşoğlu, “Ülke tarihinin en büyük tahliye operasyonunu gerçekleştirdik. 332 vatandaşımızı ambulans uçakla Türkiye’ye getirdik” dedi.

Bunun yanı sıra, Türkiye’ye dönmek isteyen hiçbir vatandaşımızı ülke dışında bırakmadık. Özellikle salgının ilk aylarında bizden yardım isteyen yüzün üzerinde ülkeye de yardım elimizi uzattık.

Mütevazı olmaya gerek yok. Attığımız adımlarla “büyük” ve “dev” olarak nitelendirilen pek çok ülkeye parmak ısırttık.

HHH

Yağmur halinde yağdırılmaya çalışılan olumsuz algıların arasında görmüyoruz, ama…

Mevlüt Çavuşoğlu’nun ortaya koyduğu tablo ve resmi rakamlara bakılırsa, Suriye’de gerçekleştirdiğimiz operasyonlar sonucu tam 411 bin insan evine döndü. Bugün 9 bin kilometrekarenin üzerinde toprak kontrolümüz altında. ABD ve Rusya’nın en üst düzey yöneticilerinin yüzlerine söylediğimiz rezervlerimiz ise saklı. Yarın tekrar harekete geçebiliriz.

Eline vurulup ekmeği alınan bir Türkiye yok artık. Tam tersine, Türkiye artık gerekirse vura vura ekmeğini alıyor. Hakkını ve hukukunu kimseye bırakmıyor. Dün, Çavuşoğlu’nun yaptığı bir yıllık dış politika değerlendirmesinde gördük bunu.

Elbette sıkıntı ve sorunlarımız var. Ancak, aynı sıkıntılar dün de vardı. Sadece ABD’nin dümen suyunda gittiğimiz, sağımıza solumuza bakmadığımız, hak ve hukukumuzu savunmayı unuttuğumuz için pek görmüyorduk onları. Teslim olmuştuk, kaderimiz sanıyorduk!

Ama bugün öyle bakmıyoruz çevremize. Bakan Çavuşoğlu’nun ifadesi ile dünyanın her yerine ulaşıyoruz, dünyanın her yerindeyiz artık.

Bundan mutlu olmayanlar da çıkacak elbette! 

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...

Dünyayı alarma geçirdi! Yanardağ felaketinde adalar tamamen battı