• $28,8855
  • €31,6222
  • 1893.17
  • 7948.6
8 Mart 2019 Cuma

İşte sandık sonuçları

Biliyorum, riskli bir seçim yazısı olacak. Ancak, bazılarının şimdiden 3-5 puan farklarla seçim zaferini ilan ettiği şu günlerde, yazacaklarım duyum ve yorumlara dayandığı için “o riske girilir” diye düşündüm!

CHP sözcüleri sürekli açıklamalar yapıyorlar. Ankara, Adana, Mersin, Antalya ve Bursa gibi illerin “çantada keklik olduğunu” söylüyorlar. Daha ileri giderler de var, ama onları yazıp listeyi uzatmayalım.

Doğaldır bu. Örgütü diri tutmak ve seçmene moral aşılamak gerekir. Aksi takdirde nal toplamak kaçınılmaz. CHP de bunu yapmaya çalışıyor. O yüzden çıtayı yükseklere çıkarıyor. Üstelik, bu tür algı operasyonlarının bir başka faydası daha var. İstenilen sonuç elde edilemezse, seçimin ardından “Oylarımız çalındı” yaygarasının koparılmasına da zemin hazırlıyor.

Peki, gerçekte neler oluyor? CHP’nin kapalı kapıları ardında neler konuşuluyor?

Kırklareli’nden başlayayım. CHP’lilere bakılırsa Kırklareli kaybediliyor. CHP, mevcut Belediye Başkanı Kesimoğlu’nu aday göstermedi. O da seçime bağımsız giriyor. Böyle bir tabloda Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı Derya Bulut’un ipi göğüsleyeceği, Mehmet Kesimoğlu’nun 2, CHP adayının ise ancak 3. olabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Eskişehir’e “şimdiden kaybedildi” gözüyle bakılıyor. Zaten Belediye Meclisi’nde çoğunluk Ak Parti’deydi. Bu seçimde Yılmaz Büyükerşen’in de koltuğu kaybedeceğine kesin gözüyle bakılıyor. CHP’liler bile Ak Parti Eskişehir Büyükşehir Adayı Burhan Sakallı için “banko” diyor. CHP, Muğla’da ciddi hatalar yaptı. O yüzden Muğla’yı da kaybedecek. CHP’nin mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı ve Adayı Osman Gürün, bütün ilçe belediye başkanları ile sürtüştü. Marmaris’te Ali Acar’ı aday yaptırmadı; Acar, DSP’den aday oldu. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un önünü kesmek istedi; o da Muğla’da DP Büyükşehir Adayı olarak karşısına çıktı. Aday gösterilmeyen CHP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi aynı şekilde, Muğla’dan bağımsız aday oldu. Aday yapılmayan Ortaca Belediye Başkanı da DP’ye geçip, Osman Gürün’e savaş açtı. CHP’nin bu şartlarda Muğla’da kazanması mümkün değil. Muğla Büyükşehir Belediyesi, böylece Cumhur İttifakı’nın Adayı Ak Partili Mehmet Nil Hıdır’a hediye edildi.

Devam edelim…

CHP, Denizli’de aday göstermedi, başkanlığı İyi Parti’ye bıraktı. Ancak, CHP oylarının İyi Parti’ye gitmediği söyleniyor. Burdur riskli, Zonguldak’ta CHP adayı dağınıklığı toparlayamıyor. Giresun ve Sinop’ta da CHP açısından sıkıntılar yaşanıyor. Hatay’da ise, ancak HDP blok oy verirse, CHP durumu kurtarıyor.

Çok önemli bir bilgi daha: İzmir’de Ak Parti’nin iki belediye başkanlığı vardı. CHP’liler, bu seçimde o sayının 6’ya çıkma ihtimalini konuşuyorlar. İstanbul’da Maltepe, Ankara’da da Yenimahalle’den gelecek sonuçlardan ciddi şekilde korkuluyor.

***

Bunlar CHP’nin kulis bilgileri!

Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP kurmayları iddialı konuşuyorlar. Ak Parti’nin elindeki önemli belediyeleri alacaklarını iddia ediyorlar. Ama tablo ortada: Dimyat’a pirince giderken, eldeki bulgurdan olma ihtimali oldukça yüksek!

<p></p><p>Trabzon'un Karadeniz kıyısındaki ilçesi Beşikdüzü'nde, dört gün önce dalgalara kapılarak k

Trabzon'da fırtınada kaybolan 2 öğrenci için arama çalışmaları durdu

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek