• $ 7,5575
  • € 8,9826
  • 473.93
  • 1111.96
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İşte NATO’nun karın ağrısı

İkinci Dünya Savaşı devam ediyor, Türkiye tarafsızlığını sürdürüyordu. 1943’de Adana’da Yenice Tren İstasyonu’nda bir vagonun içinde tarihi bir görüşme gerçekleşti. Türkiye’ye gelen İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile iki gün boyunca pazarlık yaptı…

İngilizler, Hitler’e karşı Balkanlar’da bir cephe açmayı düşünüyorlardı. Türkiye’yi yanlarına çekmeye çalışıyorlardı. Churchill, İnönü’ye “Her türlü ihtiyacınızı karşılamaya hazırız” dedi.

Önüne bir liste koyduk. “At nalı, at nalı çivisi” diye başlıyor ve devam ediyordu. İşte o günlerde Anadolu böylesine fakirdi!

Bu şartlar altında 1952’de NATO’ya girdik biz. Elde yok, avuçta yoktu. Her türlü askeri yardımı oradan aldık. 1970 yılına kadar askerimiz batıdan gönderilen dondurulmuş etleri yedi. Bırakın silah ve teçhizatı, askeri tesislerimizdeki buzdolapları bile NATO’ya aitti. Subaylarımız, ABD’den gelen iç çamaşırları giyerdi. Biliyorum çok ağır gelecek, ama bize yardım getiren ABD’li çavuşlara selam duran generallerin olduğu söylenir o yıllarda.

Tarihi gerçekler bunlar! Fukaralıktan dolayı, NATO’da hiçbir varlık gösteremedik. Hep onlar planladı, biz yaptık.

NATO’da zaten yıllar boyunca 3 ayrı sınıf oldu. En tepeye bölüm başkanı olan ABD’liler oturdu. Genellikle yardımcıları İngilizler ve Almanlardan seçildi. Biz dahil, diğer bütün milletler de “er” statüsünde görüldü.

Bugün olan biteni anlayabilmek için bu tarihi gerçeklerin altını çizmek lazım.

***

NATO, hep ABD’nin istediği doğrultuda adımlar attı. Sürekli olarak ABD menfaatlerini gözetti. “Parayı veriyorsak, düdüğü biz çalarız” dediler. Nasıl istiyorlarsa öyle davrandılar.

Türkiye’de 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi yapıldı. General Rogers, Kenan Evren’i sıkıştırdı. Önüne de “Siz adım atın, biz de Kıbrıs meselesini çözelim” yemini attı. Bunun üzerine Evren, kayıtsız şartsız Yunanistan’ın NATO’nun askeri kanadına dönüşünü onayladı. Rogers da verdiği sözü unuttu. Batı, Kıbrıs Rumlarına destek vermeye devam etti.

Rahmetli Rauf Denktaş, Londra’da eğitim gören bir isimdi. Çok iyi tanırdı bunları. Ünlü bir sözü vardı. “Avrupalı başka konuşur, başka yapar” derdi:

-Sözüne asla itimat olmaz. Avrupalı ile sözleşme yapmak da yetmez. Üstüne bir de tedbir almak gerekir.

Bugün AB ve ABD ile ilişkilerde aynen yaşıyoruz bunu!

***

Bu hatırlatmaları yaptıktan sonra şimdi gelelim günümüze…

Mayaları ve kumaşları belli bunların. Üstüne bir de yıllar boyunca devam eden alışkanlıkları var. Sürdürmek istiyorlar onu.

Fakat dünya çok değişti. O fukaralık günleri geride kaldı, Türkiye iktisaden güçlendi. Dünyanın 17. ekonomisi haline geldik. Onlar yerinde sayarken, biz büyüyoruz. Kendi silahımızı kendimiz üretiyoruz. Avrupa’dan, Kafkaslar’dan, Orta Asya’dan öğrenci getirip okutuyoruz. Afrika’ya en büyük yardımı biz yapıyoruz. Suriye’de ABD çıkarlarına rağmen operasyonlar düzenliyoruz. Vesaire, vesaire…

En önemlisi de Türk Silahlı Kuvvetleri içinde ABD’li çavuşlara selam duran generaller yok artık.

Çıldırmazlar mı, çıldırırlar elbet!

NATO tatbikatında Atatürk ve Erdoğan’ı “düşman” ilan etmelerini, Suudi Arabistan’a ve Azerbaycan’a Fırtına Obüsleri satmamızı engellemelerini bu çerçevede değerlendirmek lazım.

O tatbikatlarda yapılanlar, Türkiye’ye aba altından sopa göstermektir!

NATO öyle bir kuruluştur ki, tesadüf ya da hata olmaz. Orada öyle bir disiplin vardır ki, mesaisi biten personel, akşam çıkarken bir kağıt parçasını bile dışarı çıkaramaz. Müsfette kağıtlar incelenir ve NATO personeli tarafından imha edilir.

“Pardon hata yaptık” denilirse, gülerler adama. NATO karargâhında görev yapanlar bilirler; komiktir yaptıkları savunma.

Türkiye’ye konulan ambargolar da yeni değildir zaten. Türkiye, ilk günden bu yana NATO’nun bombardıman uçağı ambargosu ile karşı karşıyadır.

İstemezler bizim güçlenmemizi. Ya da istedikleri kadar güçlenmemize izin verirler. Bugünkü sancılar da bu yüzden yaşanmaktadır. Bilelim ve ona göre davranalım!

Çocuklarda gelişme geriliği nasıl anlaşılır?

Çocuklarda gelişme geriliği nasıl anlaşılır?

Gazi Minareli Cami tekrar ibadete açıldı

Gazi Minareli Cami tekrar ibadete açıldı

Yeni Kömürhan Köprüsü'nün iki yakası birleşt

Yeni Kömürhan Köprüsü'nün iki yakası birleşti

Van'da 87 düzensiz göçmen yakalandı

Van'da 87 düzensiz göçmen yakalandı