• $13,4284
  • €15,271
  • 794.664
  • 2042.08
30 Kasım 2021 Salı

İşte dış güçler

Adete pusuya yatmış bekliyorlar. Nerede istismar edebilecekleri bir konu bulurlarsa, onun üzerinden saldırıyorlar. Yara kanatmaya, iftira atmaya ve can yakmaya uğraşıyorlar. Kucağımızda oturup, sakalımızı yolmaya çalışıyorlar. Tam bir "Beşinci Kol Faaliyeti" yürütüyorlar...

Üstelik bunu da "basın özgürlüğü" adına yapıyorlar.

DW Türkçe bunlardan biri.

En son iddiası şu:

"Bütün dünyada en fazla Çerkes nüfusu Türkiye'dedir. Maalesef, en büyük asimilasyon ve yok oluş da Türkiye'dedir."

Hadi oradan. Yayıncılık filan değil, düpedüz iftira bu. Hem de çok çirkin ve vicdansız bir iftira.

***

Çarlık döneminde, 1864'ten başlayarak, Kafkaslarda Çerkeslere yönelik tam bir soykırım yaşandı. Katliam, tehcir ve sürgün adı verilebilecek bu insanlık dışı uygulamalar sırasında, 500 bine yakını hayatını kaybetti. Onlara bu millet el uzattı. Yaralarını sardı, bağrına bastı.

O gün bu gündür Anadolu topraklarında sorunsuz yaşıyorlar. Her yıl 21 Mayıs'ta da o acıyı bir defa daha yaşayıp, Çerkes Soykırımı'nı anıyorlar.

Alman DW ise, bize saldırıyor. Topraklarında Kırım, Ahıska, Çerkes, Alman sürgün ve soykırımlarının altına imza atan Rusları bırakıp, mazlumların yaralarını saran bizimle uğraşıyor. Yakın bir tarihte Çeçenistan'a kan ağlatan ve Grozni'de taş üstünde taş bırakmayan Hristiyan dindaşları Ruslara değil, Müslüman Türklere fatura kesmeye çabalıyor. Çeçen direnişinin sembol isimlerinden biri olan Şamil Basayev'i "terörist" ilan eden küresel sosyal medya ağları ile birlikte bize saldırıyor.

Bir gün "Alisiz Alevilik" projesi ile sıkıntı vermek, bir başka gün de Çerkesleri tahrik etmek için çırpınıyor.

Maalesef, içimizde bunlara alkış tutanlar da var.

***

Çerkesler, Türkiye'de asimile ediliyor, öyle mi?

Hadi oradan...

Üzerinden bir ay bile geçmedi, Külliye'de Cumhurbaşkanlığı himayesinde Yunus Emre'yi anlatan Derviş adında bir sahne ve dans gösterisi sahnelendi. Senaryosu Cumhurbaşkanlığı Kültür Politikaları Üyesi ve Başkan Vekili İskender Pala'ya aitti. Anadolu'nun çeşitli yöreleri ile birlikte Çerkes Dansları da vardı o oyunda. Bir Çerkes olan eşim de sahneye çıktı, İslamey oynadı. O güzel gösterinin koreografı ve Devlet Halk Dansları Topluluğu Sanat Yönetmeni Yıldız Çankaya'nın eşi Çerkes'tir.

Bu ülkedeki Çerkes kökenli bakanlar ve bürokratları da sayayım mı?

Ne asimilasyonu?..

Onlar bizden ve bizim bir parçamız.

DW, tarihi olayları çarpıtıp, gerçekleri ters-yüz etmek yerine, Stalin döneminde büyük acılar yaşayan soydaşlarının dertleri ile ilgilensin. Volga Almanlarına baksın.

***

Alman DW deyip geçmeyin. O, Alman Devleti'nin bir medya organıdır. Ayrıca, küresel güçlerin yayın organlarından biri olan Financial Times da aynı telden çalıyor. Daha birkaç gün önce "Liradaki düşüşün ekonomik temelli sorunlardan kaynaklanmadığını" yazdı. Aynen şu değerlendirmeyi yaptı:

"Tek soru, Erdoğan'ın ne kadar kalacağı."

O da bir başka cepheden bize ve millet iradesine saldırdı.

Dur durak bilmiyor, akın akın geliyorlar. İşte "dış güçler" dediklerimiz bunlar. DW ve F. Times, sadece medya kanadından iki küçük örnek.

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın