• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
26 Ekim 2021 Salı

İşte diplomasi budur

Sus, otur, sesini çıkarma, teslim ol" diyenler kervanına Abdullah Gül de katıldı. Önce, Türkiye'ye ayar vermeye çalışan hadsizlerden Finlandiya Büyükelçisi Ari Maki ile poz verdi. Sonra da aynen şunları söyledi:

"Artık bu konuyu daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil. Başka krizlerin önü açılır."

Pompalanmaya çalışılan anlayış bu zaten. Hep birlikte el ele verdiler, "Aman ha, başımıza iş çıkarmayın" diyorlar. Oysa başımıza çorap örülmüş zaten. Karşı karşıya kaldığımız durumdan daha kötüsü ne olabilir ki? Türkiye'ye parmak sallayıp, "Sana söylüyorum, sana" dediler:

-Biz ne diyorsak onu yapacaksın.

Mesele bu kadar basit ve net!

***

Şimdi Rahip Brunson olayını hatırlayalım...

Rahip, batının adamıydı. Onlar adına Türkiye'de bir takım kirli ilişkiler içine girdi. Türk yargısı da gereğini yaptı, yakasına yapıştı. Adamlarına sahip çıktılar doğal olarak. Hatırlayın, ABD'nin eski başkanı Trump ortalığı ayağa kaldırdı. Sosyal medyadan "Saldırırım, asarım, keserim" türünden mesajlar paylaştı. Kirletmeler, saptırmalar, karartmalar bir yana Türkiye teslim olmadı. Adama gereken cezayı kesti. ABD'nin bütün baskılarına rağmen, Rahip Brunson hüküm giydi. Cezaevinde kalma süresini tamamladı, tahliye oldu ve ardından ülkesine dönebildi.

Trump da büyük bir başarıymış, Türkiye'ye talimat verip adamını kurtarmış gibi, konuyu alabildiğine iç politika malzemesi yaptı. ABD'li seçmen nereden bilsin işin aslını? Bizde bile bilmeyip, "Adamı nasıl da serbest bıraktık" diyenler olduktan sonra!

Şimdi gelelim Osman Kavala meselesine. Batı ve ABD için Rahip Brunson ne ise, Osman Kavala da odur! Bize değil, gerçekte onlara aittir. Batının kullanışlı bir elemanıdır. Zaten "casusluk" suçundan yargılanıyor. O'nu tepe tepe kullananlar da "Verin bizim adamımızı" dediler.

Tartıştığımız meselesin aslı budur. Hakkında hazırlanan iddianameye bakarsak, Kavala, Gezi Olayları, 17-25 Aralık Yargı Darbesi ve 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında efendilerinin talimatlarını yerine getirmiştir.

***

Yine çok basit bir anlatımla konuyu ele alalım. Adamlar, evinize girmişler. Size nasıl yaşayacağınızı, ne yapacağınızı, nelerden vazgeçmeniz gerektiğini dikte ettiriyorlar. Türkiye'ye bir yol haritası çiziyorlar. 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında başaramadıklarını farklı yollardan gerçekleştirmek istiyorlar. Benim ülkemde, benim milletimin seçtiği insanlara karşı örtülü bir savaş yürütüyorlar.

Şimdi başta Abdullah Gül olmak üzere "aman ha problem çıkmasın" diyenlere sormak lazım:

Sizin evinize bu şekilde biri girse teslim mi olacaksınız? "Daha büyük problemler ortaya çıkmasın" diye susup oturacak mısınız? Anahtarı verip "tamam" mı diyeceksiniz?

Siz diyebilirsiniz, ama Türkiye bunu yapmadı.

O büyükelçilere hadlerini bildirdi. Muhteşem bir diplomasi oyunu ile tükürdüklerini yalatıp geri ardım attırdı. Hepsi peş peşe açıklamalar yaparak, "tamam" dediler:

-Ülkelerin iç işlerine karışmama maddesine riayet edeceğiz.

Türkiye gücünü ortaya koydu, dişini gösterdi ve bitti. Allah'tan artık Abdullah Gül gibi isimler yok bu ülkenin başında.

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi