• $28,9457
  • €31,8456
  • 1902.09
  • 8009.33
15 Ağustos 2023 Salı

İşte bu

Bir genel seçim yaşadık, yerel seçim de kapıda. Siyasi partiler şimdiden başladılar çalışmalara...

Yerel seçimin ortaya çıkardığı sonuçlar ortada: Pek çok büyük şehri Millet İttifakı aldı. Süreç içinde süslü laflar geride kaldı. Verilen sözlerin hiçbiri gerçekleşmedi. Ankara ve İstanbul gibi şehirlerimiz geriledi. Sadece sosyal medya belediyeciliği yapıldı. Bol bol laf ve mazeret üretildi. Beş yıla yakın bir süre boşa geçti.

Bakın size bizzat yaşadığım bir olayı anlatacağım:

Ankara'da üst geçitlerin halini herkes biliyor. Bakımsızlıktan yıkılacak durumdalar. Bazılarının merdivenlerinde basamak bile kalmamış. Bastığın yer ayağının altından kayıyor.

İnanmayana Ankara Şehir Hastanesi'nin kayıtlarını çıkarır gösteririm. Bir gün oğlum aradı. "Baba yürüyemiyorum, ayağıma cam girdi" dedi. Atladım arabaya, yanına gittim. Koca bir cam kırığı, ayakkabısının altından girmiş, ayağının üzerinden çıkmış.

"Nasıl oldu?" dedim. Üst geçidi gösterdi. "Merdivenlerden inerken ayağıma girdi" cevabını verdi. Geçide baktım, "geçit" demeye bir şahit lazım. Merdivenler, inşaatlardaki moloz yığınından farksız! Yeri de söyleyeyim. Emek Mahallesi'nde.

İşte Ankara başta olmak üzere pek çok büyük şehrin hali bu!

Üstelik laf söylemeye de gelmiyor. Sosyal medya trolleri, ağzını açana hakaretler ve küfürlerle saldırıyor.

***

Genel seçimin galibi Cumhur İttifakı, 2024 Mahalli Seçimleri'nde bu belediye başkanları ile yarışacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da "kimsenin beklentilerinin cevapsız bırakılmayacağını" söyledi:

"Çalışanından emeklisine, refah kaybı yaşayan her insanımızın hayat seviyesini eskisinin de üzerine çıkarmak boynumuzun borcudur."

Aradaki farka bakar mısınız?..

Bir taraf mazeret üretiyor, topu sürekli olarak taca ve başkasının üzerine atıyor, illüzyon gösterileri düzenliyor. Diğer taraf, bazı kesimlerin refah kaybı yaşadığını kabul ediyor, düzeltmenin sözünü veriyor?

Şimdi şunu diyenler çıkacaktır elbette:

"Aradan 21 yıl geçti. Neden düzeltmedin? Düzeltseydin kardeşim..."

Dilin kemiği yok, söylerler tabii. Bütün dünya bir pandemiden geçmiş. Pek çok işyeri kapalı kalmış. Bazı sektörler yaklaşık 2 yıl karşılıksız desteklenmiş. Ardından hemen yanımızda bir savaş çıkmış. Sonra yüz yılların felaketi ile karşı karşıya kalmışız. Yaşadığımız deprem, önümüze 120 milyar dolarlık bir fatura çıkarmış. O yaraları sarmak zorundayız biz. Daha sayarım da bu kadarı yeter herhalde.

İktidar, bütün bunlara rağmen mazeret üretmiyor. Tam tersine, hem bu yükü kaldırmayı vaat ediyor, hem de milletin beklentilerine işaret edip, bunları karşılamayı "boynunun borcu" olarak kabul ediyor.

Arada dağlar kadar fark var!

Millet de bunun farkında. Kimin ne yapacağını gayet iyi biliyor. Kimin derdine derman olabileceğini değerlendirebiliyor. Deprem Bölgesinden çıkan seçim sonuçları da gösteriyor zaten.

Cumhurbaşkanı dediyse yapacaktır elbet.

İşte o yüzden, yerel seçimde Cumhur İttifakı halka sıcak gelecek doğru adaylarla sahaya inebilirse, iyi ve akılcı politikalar üretebilirse, kim kiminle ittifak yaparsa yapsın sonuç bu defa çok farklı olacaktır.

Göreceksiniz...

<p>Kaza, dün gündüz saatlerinde Uşak merkeze bağlı Kurtuluş Mahallesi Bireylül Caddesi'nde meydana g

Motosikletli sürücü çarptığı yayayı metrelerce öteye sürükledi... Kaza anı kamerada

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı

İşgal altındaki Gazze'de yaşam dramı