• $17,9543
  • €18,4195
  • 1036.19
  • 2864.25
14 Haziran 2014 Cumartesi

Irak’a askeri harekât

Sıkıntı var, bunu herkes kabul ediyor. Ancak, hepsi bu kadar. Kimse elini taşın altına koymaya niyetli değil.
Irak, ABD’ye hava sahasını açtı. Obama ise, bir hava harekâtına sıcak bakabileceğini ortaya koydu; kara operasyonuna ise kapıyı kapattı. NATO’nun durumu daha da net. Genel Sekreter Rasmussen, “NATO’nun Irak’a yönelik bir askeri operasyonun parçası olmayacağını” açıkladı.
Peki bir hava operasyonu ile sonuç alınabilir mi?
Tabii ki mümkün değil. Kara harekâtı ile desteklenmeyen bir hava hârekatı, sadece zayiat verdirir; o kadar. Biz yıllardır Kandil’i bombalıyoruz. PKK’yı çökertebildik mi?
Baksanıza, Suriye’de de Esad, Özgür Suriye Ordusu’nun üzerine varil bombası yağdırdı. Ancak, ÖSO’ya asıl darbeyi karadan saldıran El Nusra – IŞİD militanları vurdu.
Demek ki bir kara harekâtı şart!
Kim yapacak bunu? Irak ordusu mu? İmkânsız; adamlar daha birkaç gün önce üniformalarını ve postallarını bırakıp kaçtılar.
İran’a izin verilmeyeceğine göre, geriye kimin kaldığı ortada: Türkiye ve Peşmerge kuvvetleri. İşte Irak’ta böyle bir noktadayız!
Türkiye böyle bir adım atar mı, Irak’a girer mi ya da girmeli mi? Bunlar ayrı bir tartışma konusu. Ancak, Ankara’da bu ihtimalin tartışıldığını söyleyebiliriz. Genelkurmay Başkanı’nın, Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşmesi sırasında, muhtemel askeri ihtimallere ilişkin raporlar da sunuldu. Bunlar konuşuluyor ve tartışılıyor. Şu anda her türlü seçenek masada…
Türk Silahlı Kuvvetleri ise hazır.
***
Bugün Türkiye’de IŞİD’i tartışıyoruz. “Terörist bir örgüt olduğu” söyleniyor. Çok değişik değerlendirmeler yapılıyor.
Oysa IŞİD terörist bir yapı da olsa, bizim bildiğimiz terör örgütlerinden değil. Ne PKK’ya, ne PJAK’a, ne de DHKP-C’ye benziyor.
Bizim bildiğimiz terör örgütleri, bir şehri ele geçirmek için harekete geçmiyorlar. Sadece, şehirlerde hâkimiyet kurmaya çalışıyorlar.
IŞİD ise çok farklı. Gidiyor, işgal ediyor, yağmalıyor, girdiği yeri kendine göre yeniden düzenliyor. “Ailelerinizi öldürürüz” tehdidiyle bölgedeki erkekleri silah altına alıyor. İşte bu yüzden “genişledikçe güç kaybedecek” diyenler yanılıyorlar. Bu yapının genişledikçe gücü de parası da artıyor. Çünkü işgal ettiği bölgedeki her şeye el koyuyor.
Zaman aleyhte işliyor!
***
Dünya genellikle şaşkın! IŞİD, çok ani bir çıkış sergiledi. Tabir-i caizse, yumurtadan bir civciv değil, tavuk olarak çıktı.
Ama zaten vardı. Alt yapısı mevcuttu. Geçmişte El Kaide’nin içindeydiler. Bunların arasında Sünni Araplar, Türk, Arnavut ve Çeçen cihatçılar bulunuyor. Hepsi de son derece tecrübeli. Afganistan’da, Çeçenistan’da, Kosova’da, Bosna’da ve son olarak da Suriye’de savaştılar. Staj dönemlerini oralarda tamamladılar.
1989’da Sovyet işgali sırasında Afganistan’da dağlardaydım. Bu yapının ilk kıpırtılarını orada bizzat gördüm. Üstelik, bugün “can düşmanı” olarak gördükleri Amerika tarafından destekleniyorlardı.
Çok savaş gördüler, iyi yetiştiler. Bütün dünyanın gözü önünde stajlarını tamamladılar. Esad’ın sıkıntısını, Suriye ve Irak’taki otorite boşluğunu çok iyi değerlendirdiler. Son dönemde sayılarına sayı, güçlerine güç kattılar.
Artık ustalık dönemindeler!
***
Yayılmaya çalışıyorlar; şu anda IŞİD’in hedefinde Bağdat var. Ancak, kolay değil, Bağdat zor bir hedef. Oraya giremezlerse, etkinlik alanlarını genişletmek için Kuzey’e Erbil, Süleymaniye, Dohuk ve Kerkük’e yönelecekler.
IŞİD bütün dünyayı tehdit ediyor. Herkes sıkıntıda ama Kuzey Irak’taki bölgesel yönetim ile Türkiye daha büyük sıkıntıda! Bu sıkıntı, bölgede önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmeleri de yönlendirecek.
Hep söylüyorum. Türkiye’nin bu sıkıntıyı tarihsel bir fırsata çevirmesi mümkün! Tabii, Ankara zamanında ve akıllı adımlar atarsa!

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...