• $28,959
  • €31,2477
  • 1889.7
  • 7978.82
24 Ağustos 2023 Perşembe

İnsanoğlu çok vahşi

Belki inanmayacaksınız, abartı gibi gelecek. Çünkü vereceğim rakam, ne kadar korkunç bir durumla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Ama maalesef gerçek bu:

Dün, Anadolu Yayıncılar Derneği'nin Anadolu Sohbetleri programı çerçevesinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'la birlikteydik. Biliyorsunuz, Balıkesir'in büyük bölümü orman. Biz de Başkan'a son günlerde canımızı acıtıp içimizi yakan orman yangınlarını sorduk. Verdiği cevapla adeta şoke olduk. Yücel Başkan, yaz aylarında sadece Balıkesir Belgesi'nde günde 300 ila 400 civarında orman yangını ihbarı yapıldığını söyledi.

Bunların bir kısmının bölgeye gidildiğinde yerel unsurlar tarafından söndürüldüğü görülüyor. Bazılarının mangal dumanı olduğu anlaşılıyor. Bir kısmı anında müdahale ile önleniyor. Maalesef bazıları da Çanakkale'deki gibi felakete dönüşüyor.

Sadece Balıkesir'de değil, ormanlık alanların tamamında aynı durum söz konusu. Tamamı İHA'larla ve bölgelerdeki kulelerden sürekli gözleniyor. Allah'tan geniş bir uçak ve helikopter filomuz ile karada yetişmiş etkili bir gücümüz var. Kısa sürede müdahale ediliyor.

Şimdi gelelim en çarpıcı noktaya:

Kasıtla orman yakanlar belli zaten. Ancak, diğer yangınların tamamının da sebebi biziz. Kimimiz piknik yapıp mangal ateşini sürdürmüyoruz. Kimimiz anız yakıp büyük yangınlara sebep oluyoruz. Kimimiz de cam şişeleri kırıp, sağa sola atarak mercek görevi yaparak ormanları tutuşturmasına yol açıyoruz. Vesaire, vesaire...

Sonra da yanıyor ciğerlerimiz...

***

Bir de "çevreciyiz" diye ortalıkta dolaşanlar var...

Onlar, işin bu tarafı ile hiç meşgul değiller. Kendilerine "ateşin çocukları" adını veren ve ormanları yaktıklarını açıkça ilan eden PKK'lı unsurlarla bir problemleri yok.

"Çevrecilikten" anladıkları, devletle ve ülkeyi geliştirecek yatırımlarla kavga etmek.

Ankara'dan örnek vereyim. Verimli tarım arazileri, "hobi bahçesi" adı verilen garip yapılarla doldu. Önüne gelen kaçak sondajlarla araziyi delik deşik etti. Yeraltı suları kesildi. Tarım ve hayvancılık yapanların çoğu su sıkıntısı çekiyor. Yakında Konya'daki gibi obruklar oluşursa şaşırmayın.

Bu vandallık derecesine varan kanunsuzlukla hiçbir mücadele yapılmıyor. Şikâyetler göz ardı ediliyor. Sorumlu Ankara Büyükşehir Belediyesi parmağını kıpırdatmıyor.

Hatta yer altındaki sular çekilip, şişelenerek "memba suyu" diye millete yutturuluyor.

O "çevreci" denilen güruh, söz konusu kendi adamları olunca bırakın eleştiri ve mücadeleyi, bunu yapanlara alkışlar düzüyor...

***

Barbarlık derecesinde adımlar atarak, katlediyoruz, yok ediyoruz çevreyi. Sonra da dönüp devlete ve ülkeyi yönetenlere saldırıyoruz.

"Durun, yapmayın" denilse ortalığı ayağa kaldırıyoruz. Kısıtlayıcı kanuni düzenlemeler getirilmeye kalkışıldığında, bas bas bağırıyoruz. Hatta protesto için sokaklara dökülüyoruz.

Çok vahşiyiz çok!

Hele bir de ortalıkta gezen müsilaj takımı var ki, onların zaten bütün işi-gücü sağı-solu kirletmek.

Çevreymiş! Hadi oradan...

Yazık, belki de çevre düşmanı ve çevre katliamcılarının ortalıkta dolaşıp, şov yaparak nutuklar attığı, tek ülkeyiz.

<p>Kentin bazı noktalarda etkili olan sis, öğle saatlerinde İzmit Körfezi'nde yoğunluğunu artırdı. İ

Sis bastırdı, Osmangazi Köprüsü adeta görünmez oldu

Havada taklalar atarak yere düştü! Yaya geçidinde kan donduran kaza

Uludağ'ın “Uyuyamayan” ayı ailesi! Yemek yerken görüntülendiler

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…