• $9,2486
  • €10,8042
  • 530.764
  • 1432.8
30 Ekim 2016 Pazar

İngiliz’in Türk alerjisi

Biliyorsunuz, bunlar sürekli olarak arıza yapıyorlar. Ayrıca, kökü asırlar öncesine dayanan alerjileri mevcut. Artık alışkanlık kazandık; neyi, neden ve niçin yaptıklarını gayet iyi biliyoruz. Bu yüzden pek de şaşırmıyoruz.

İçimizde bu tür arızaları normalmiş gibi görüp, değerlendirmelerine referans yapanlar var. Zaten biz de bu tür yazıları “belki biraz düşünür ve toparlanırlar” düşüncesi ile onlar için yazıyoruz.

Demem o ki, sözüm meclisten dışarı…

Şimdi gelelim sadede. İngiliz Economist, bir Fırat Kalkanı Operasyonu değerlendirmesi yapmış. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı için şu ifadeleri yazmış:

“Erdoğan bir taşla iki kuş vurdu. Hem sınırını DAEŞ’ten temizledi. Hem de YPG’nin doğu ve batı kantonlarını birleştirmesinin önünü kesti.” Devamında da Cerablus’ta yaşayanlarla görüşerek, mutluluklarını ortaya koymuş. “7 bin 700 mülteci, Türkiye’nin Fırat Kalkanı Operasyonu sonrası Cerablus’a geri döndü” tespitini okuyucuları ile paylaşmış.

Doğru, evet öyle oldu.

Biz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bununla övünüyoruz. Dostlarımız seviniyor ve bizi tebrik ediyorlar. Orada yaşayan insanlar mutlu.

Batılılar ise rahatsızlar!

Zaten Economist de bu gelişmeleri “bakın ne güzel oldu” diye vermiyor. Sadece “gazetecilik” damarı kabarmış, bir tespitte bulunuyor. Bunun devamında Türkiye’ye, Hükümet’e ve Cumhurbaşkanı’na saldırması yakındır.

Nereden mi biliyorum?..

Hep öyle yaptı da ondan!

***

Bunlar birbirlerine benziyorlar zaten. Bizim tarafta bir başarı ortaya çıkarsa kaşıntıları tutuyor. Alerjik bünyeleri, hemen tepki vermeye başlıyor…

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Moody’s de aynısını yapmamış mıydı? Önce Türk ekonomisini övüp, hemen ardından kazık atmamış mıydı? Kredi notumuzu “Baa 3” seviyesinden “Baa 1”e düşürmemiş miydi? Durumumuzu “durağan” olarak ilan edip, yatırım yapılabilir seviyenin altına indirmemiş miydi?

Bunlar hep aynı…

Birbirlerine çok benziyorlar.

Biliyorsunuz, Economist geçmişte de 1 Kasım seçimleri öncesi devreye girip, Türk seçmenini CHP ve HDP’ye yönlendirmeye çalışmıştı. Bunu da “AK Parti İktidarının gücünü kaybetmesi” için yapmıştı.

O yüzden Fırat Kalkanı Operasyonu ile güçlenen Türkiye’ye karşı yeni bir saldırı hamlesi gelecektir diye düşünüyorum!

***

Economist neler yapmadı ki…

Bir dönem de Türkiye’nin batı dünyası için öneminden bahsetti. Ülkemizi, “Soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği’ne karşı duran bir kale” olarak tarif etti. Okuyucuları ile şu değerlendirmeyi paylaştı:

“Türkiye, kaos ve baskıyla yönetilen Arap dünyası için rol model bir Müslüman ülke konumuna geldi.”

Sonra dönüp, saldırmaya başladı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Sultanlıkla” suçladı. Hatta daha da ileri gidip, “köşeye sıkıştığını” bile iddia edebildi.

Bizdeki bazı tipler de üzerine atladı…

Oysa, onlar “Sultan” suçlamasını yaparken, alerjik bir reaksiyon gösteriyorlar. Dikkat edin, Türkiye’nin ileri doğru attığı her adım, ortaya koyduğu her başarı, bu tür suçlamaları da beraberinde getiriyor. “Sultan” suçlamasını yaparken bile, şuur altlarında geçmişe yönelik bir tepki ve örtülü bir rahatsızlık var.

Artık biz anlıyoruz da halen anlamayanlar var.

İşte o yüzden bu tür yazıları yazmak zorunda kalıyoruz.

***

Bu tür yayın organlarının değerlendirmelerine dikkat edin!..

Ne zaman dümen sularına girerseniz, alkışlamaya başlarlar. Size methiyeler düzerler. Yere göğe sığdıramazlar. Ne vakit yerli, bağımsız ve milli politikalar uygularsanız, bir bahane bulur, saldırıya geçerler. Çünkü, onlar da yerli ve milli bakarlar meselelere! Ülkelerinin çıkarlarıdır onları bu tür tavırlar içine sokan!

Bunu hep yazacağız. Her fırsatta örnekleri ile ortaya koyacağız. Anlamayanlar ve anlayamayanlar da anlayacak elbet. Anlamak istemeyenleri ise, tasnif dışı bırakıp, yerli ve milli olmayanların hanesine yazacağız.

<p>Osman Kavala Davası'nı yakından takip ediyorlar. Hatta yargı üzerinde baskı oluşturmak için duruş

Osman Kavala'nın elçileri

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor