• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
13 Ocak 2021 Çarşamba

İnce mi, Kılıçdaroğlu mu?

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’de sade milletvekili ve grup başkanvekili olduğu dönemde yakın çevresine “Bilmem ben” derdi:

-Bürokrasiden geldim. CHP örgütünü tanımam. Bana “Üç tane il başkanının adını söyle” deseniz, söyleyemem.

Muharrem İnce ise CHP’yi ve örgütünü çok iyi tanıyan bir isim. Önce CHP Gençlik Kolları’nda başladı. Alttan yukarıya doğru yükseldi. Partide ilçe ve il başkanlıkları yaptı. Daha sonra milletvekili oldu.

Tabii bugün “O örgütten eser mi kaldı? Kılıçdaroğlu tamamını hallaç pamuğu gibi attı” denilebilir. Doğru, ama o eski örgüt üyeleri halen CHP içindeler. Etkisizleştirilseler de başka bir yere gitmiş değiller. Parti içinde önemli bir güç olarak duruyorlar. Örgütlenip harekete geçtiklerinde ciddi bir güç haline gelebilirler.

Kılıçdaroğlu, CHP’yi geçmişinden o kadar kopardı ki…

Bugün çevresindeki en eski isim Veli Ağbaba. Diğerleri çok yeni. Şu anda parti yönetiminde bulunan pek çok isim, Kılıçdaroğlu gibi 2000 yılından sonra CHP ile buluştu. Aileden CHP’li olmasına rağmen, Parti Sözcüsü Faik Öztrak bile 2000 yılından sonra bürokrasiden ayrılıp CHP ve siyasetle tanıştı.

Kılıçdaroğlu’nun bugün CHP’deki kurmay kadrosu öylesine karışık ki…

İçlerinde daha düne kadar parti ile kavga eden en sağdan en sola kadar pek çok isim var. Bunlara bir de etnik milliyetçiler, mezhepçiler, 2. Cumhuriyetçiler gibi grupları ekleyin. Bugün CHP içindeki ve Kılıçdaroğlu’nun çevresindeki kadroların büyük bölümü onlardan oluşuyor.

İşte, Muharrem İnce ve O’nu destekleyenler bu fotoğrafa güveniyorlar. CHP içindeki bu defolu yapıya karşı kendilerini avantajlı görüyorlar.

Artık geriye dönüş yok. Muharrem İnce yeni bir parti kuruyor. Eskişehir Yolu-Mustafa Kemal Mahallesi’nde genel merkez binası aranıyor. Kirasının da 40 bin lirayı geçmemesi planlanıyor. Ama Muharrem İnce halen CHP’den istifa etmiş değil. Ayrılmaya karar vermesine ve gemileri yakmasına rağmen, halen CHP içinde.

Pek etik olmasa da bu tavır gösteriyor ki, İnce’nin bütün planları CHP üzerine. Kılıçdaroğlu’nun hışmına uğramış ve gidişattan memnun olmayan geçmiş CHP örgütlerinin kendisine yöneleceğini düşünüyor. Tabandan tavana doğru bir yapılanma planlıyor. İnce ve yakın çevresi, uygulanacak bu taban siyasetinin kendilerini hedefe doğru taşıyacağını düşünüyor, hatta inanıyor.

Kılaçdaroğlu ise, şimdilik Muharrem İnce’yi yok sayan ve dikkatleri başka yönlere çekmeye çalışan bir siyaset izliyor. Bütün CHP örgütlerine “İnce ve ekibini muhatap almayın” talimatı iletilmiş durumda.

Türkiye’de hemen herkes bir kaset komplosu ile Kılıçdaroğlu’nun önünün nasıl açıldığını biliyor. Ama, İnce’nin hikayesini fazla bilen yok. 2002 seçimlerinde CHP’nin Yalova milletvekili listesinin başında bir işadamı vardı. İnce de belediye seçimlerine hazırlık amacıyla “adı duyulsun” diye Önden Sav tarafından 2. sıraya konulmuştu.

Sonra örgüt devreye girdi. Tepkilerin yöneldiği işadamı adaylıktan çekildi. İnce de 1. sıraya yükselip vekil seçildi.

Muharrem İnce siyasetin şanslı isimleri arasındadır aslında. 

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı