• $28,8986
  • €31,2498
  • 1876.33
  • 8057.42
17 Ekim 2023 Salı

İmzala ve öldür

Artık açıkça görüldü ki, milletlerarası kuruluşlar işlevsiz, uluslararası sözleşmeler de kifayetsiz. Filistin'de bütün insani değerler ayaklar altında. Canlı yayında bir insanlık dramı izliyoruz.

Güçlü olan vuruyor, kırıyor, öldürüyor. Her türlü insani değeri ve hatta altına imza attığı uluslararası sözleşmeyi paspas misali ayağının altına alıp çiğniyor...

Dünyada en fazla ülkenin altına imza attığı belge, Çocuk Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi. 20 Kasım 1989'da imzalandı. Amerika hariç, İsrail dahil 200'e yakın ülke tarafından da onaylandı.

Başlangıç bölümünde aynen şu ifade yer alıyor:

"Acil durumlar ve silahlı çatışma halinde kadınlar ve çocuklar korunur."

İkinci maddesinde de aynen şöyle deniyor:

"Üye devletler, sözleşmede yazılı olan hakları, her çocuğun ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da etnik ve sosyal köken, mülkiyet, sakatlık, doğuş ve diğer statüler nedeniyle hiçbir ayırım gözetmeksizin tanır ve taahhüt ederler."

Devam edelim isterseniz...

Altıncı maddede ise iki önemli fıkra var:

1) Taraf devletler, her çocuğun temel yaşama hakkına sahip olduğunu kabul ederler.

2) Taraf devletler, çocuğun hayatta kalması ve gelişmesi için mümkün olan azami çabayı gösterirler.

Hani nerede?..

Sözleşmeye imza atan İsrail, bütün savaş kurallarını ayaklar altına alarak Filistin'deki çocuklara zulüm uyguluyor ve onları öldürüyor. Diğerleri de destek verip alkış tutuyor. ABD ise, sözleşmeyi imzalamadığı için çocuk katliamına ortaklıkta kendisini sorumlu görmüyor!

En çarpıcı olanı, bu vahşet karşısında, kendisini suçlayanlara karşı İsrail'in takındığı tutum:

Filistin'in, resmi olarak kabul gören bir devlet olmadığını söylüyor. O yüzden de altına imza attığı sözleşmenin, Filistin topraklarında uygulanamayacağını iddia ediyor. Bir başka ifade ile "Filistin topraklarında çocuk öldürmek serbest" demeye çalışıyor!

İste, uluslararası camianın içinde bulunduğu durum maalesef bu. Çok acı, ama fotoğraf ortada.

***

Türkiye'de de durum farklı mı? Değil elbette...

"İnsan hakları" denildiğinde mangalda kül bırakmayanlar sessiz. "Hak, hukuk, adalet" diye meydanlara çıkıp bağıranlar, sırra kadem basmış durumda. İşlerine geldiğinde siyasallaşmış uluslararası kuruluşların kararlarını göstererek, Türkiye'ye nizam ve intizam vermeye çalışanların ağzını bıçak açmıyor. Hepsi belli bir süreliğine insanlıklarını askıya almış durumdalar. Söylemeyip dillendirmeseler de, sessiz kalarak İsrail'in "Bu hükümler Filistin topraklarında uygulanmaz" tezine destek veriyorlar.

O topraklarda zulüm serbest! Filistin'de insanlık askıya alınmış durumda! Filistinlileri öldürmenin müeyyidesi yok! İsrail yapınca soykırım bile meşrulaşıyor! O toprakların kuralı da vicdanı da yok!

İşte böyle ikiyüzlü bunlar. Aynı zamanda da değer yoksunu. Bakın, sosyal medya paylaşımlarını inceleyin, bizim insan hakları şampiyonları kıllarını kıpırdatmış, çıt çıkarmışlar mı?

Göremezsiniz, yasak savma kabilinden bir-iki söz dışında çıt yok. Hatta bu insanlık dışı tabloya destek verenler bile var. Ve adam suretinde "insanım" diye ortalıkta dolaşıyor bunların hepsi...

<p>Sağlık Bakanlığınca, acil vakaların en kısa sürede sağlık kuruluşlarına sevkinin sağlanması amacı

Ambulans helikopter 7 il arasında mekik dokuyor

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı