• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
20 Eylül 2013 Cuma

İki sandık bir arada

Önümüzdeki mart ayında yerel seçimler var. Hemen ardından 2014 yılı Ağustos’unda Cumhurbaşkanlığı Seçimi geliyor. Aradan bir yıl geçmeden de 2015 Haziran’ında Türkiye genel seçime gidiyor. 
Demek ki, yaklaşık iki yıl boyunca siyaset konuşacağız. 
Kılı kırk yaran hesaplar, iddialar, önümüzdeki döneme ilişkin senaryo üretimleri şimdiden başladı… 
İlk kapışma yerel seçimde olacak. Siyasi partiler hummalı bir faaliyet içinde. Sonuca ulaşmak amacıyla en doğru adayı bulmak için kamuoyu araştırmaları, eğilim yoklamaları yapılıyor. Az kaldı, yakında alana inilecek. 
Yerel seçime yönelik bir sürpriz bekleyen yok. Kamuoyu araştırmaları ortada: İktidarın sandıktan belediye başkanlıkları sayısını artırarak çıkması bekleniyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, “Şu anda 49 ilde belediye başkanına sahibiz. Kamuoyu araştırmalarına bakılırsa, en az 55 ili biz alırız” diyor. Yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel de Başbakan’ın işi sıkı tuttuğunu ve en doğru adaylarla halkın karşısına çıkacaklarını söylüyor. 
- - -
Siyasetteki asıl tartışmalar ve senaryolar yerel seçim sonrasına ilişkin… 
Türkiye, yerel seçimlerin hemen ardından cumhurbaşkanını seçecek. Bu defa, Parlamento değil, bizzat halkın kendisi oy kullanacak. Çankaya Köşkü’ne kimin çıkacağına millet karar verecek. Durum bu olunca, güçlü bir cumhurbaşkanı o koltuğa oturacak. Doğal olarak yetkilerini de sonuna kadar kullanacak. 
Böylece Türkiye, Başkanlık Sistemi’ne doğru bir adım atmış olacak. 
O koltuğa oturacak isim de belli gibi. Başbakan Erdoğan, adaylığını koyarsa, ortada hiçbir risk yok. Türkiye’nin sandıktan çıkan ilk cumhurbaşkanı olacak. 
Tabii, “Peki Abdullah Gül ne olacak, ya Gül de adaylığını koyarsa?” diyenler de var. Şimdiden altını çizelim, bu tür bir gelişme yaşanmaz. Gül-Erdoğan ilişkisi böyle bir ihtimalin ortaya çıkmasına izin vermez. 
Erdoğan olursa Gül olmaz. 
Siyasetin gündemindeki bir diğer ihtimal de anayasanın değiştirilerek Başkanlık Sistemi’nin getirilmesi. 
O durumda da Erdoğan adı banko. 
- - -
Asıl senaryolar bundan sonra başlıyor… 
Önümüzdeki ağustos ayında Başbakan Erdoğan aday olup Çankaya Köşkü’ne çıkarsa ne olacak? Genel Seçim’e kadar geçecek 10 aylık sürede Başbakanlık Koltuğu’na kim oturacak? AK Parti’yi, 2015’te yapılacak Genel Seçim’e kim götürecek? 
Kulislerde dolaşan senaryolara bakılırsa, belki de böyle bir boşluk ortaya çıkmayacak! 
Son günlerde sıkça dillendirilen iddia şu: 
“Genel Seçimler öne alınacak. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birleştirilecek. Halkın önüne iki sandık birden konulacak.”  
Bu iddiayı muhalefetten ortaya atanlar da var, iktidar kanadından “olabilir” yorumunu yapanlar da… 
Senaryoyu ortaya atanlar diyorlar ki: 
“Eğer bu ihtimal gerçekleşirse, Erdoğan, partisinin arkasına kendi rüzgârını da koyacak. AK Parti’yi ve başına geçecek ismi yalnız bırakmayacak. Üstelik seçim öncesi listeler üzerinde de etkili olacak.”  
Peki, listeler belirlenirken AK Parti’de “üç dönem yasağı” kalkacak mı? Buna ilişkin senaryo da çok. Çeşitli formüller ortaya konuluyor. Ancak, genel kanaat Başbakan’ın bu kararı değiştirmeyeceği, geri adım atmayacağı yönünde. 
Şimdi gelelim Erdoğan’ın ardından AK Parti’nin başına geçecek isme. Erdoğan Köşk’e çıkarsa AK Parti’nin Başbakan adayı kim olacak? Halk sandıkta kime oy verecek? 
Ortada çok fazla isim yok. 
Birkaç ayrı senaryo konuşuluyor. Ama hepsi anayasa değişikliğinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bağlı. Türkiye, Başkanlık Sistemi’ne adım atarsa farklı, atmazsa farklı isimler ortaya çıkacak.    

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor