• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
15 Ağustos 2019 Perşembe

İki dolaylı itiraf

CHP bir genelge hazırlamış. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu imzası ile 81 il başkanlığına gönderilmiş.

Genelge kısa ve öz. Sadece iki nokta üzerinde duruluyor. CHP teşkilatları uyarılıyor:

1) Dini konularda vatandaşla tartışmayın.

2) Türk Ordusu ve Genelkurmay Başkanlığı’nı eleştirmeyin.

Neden buna ihtiyaç duyuldu? Bu iki konuda da ciddi problem var çünkü!

Kılıçdaroğlu, geçmişte bir yemekte bizzat anlatmıştı: Yıllar önce şebeke suyunun bulunmadığı, vatandaşın ihtiyacını mahalle çeşmelerinden sağladığı dönemde CHP’li gençler propaganda çalışmasına çıkıyorlar. Karadenizde insanların evlerine su taşımasına yardım ediyorlar. Suyunu kapısına kadar getiren gençlerle yaşlı bir kadın arasında şu diyalog gerçekleşiyor:

-Yavrum siz kimsiniz?

-Biz CHP’liyiz teyze.

-Ama ben bu su ile abdest alacaktım. Bunu daha önce neden söylemediniz?

Türkiye’nin bazı yerlerindeki durum ve algı bu! Zaman zaman CHP içinde de bu algıyı beslemek için elden gelen yapılıyor. Yine bir Kurban Bayramı'nı geride bıraktık; yine aynı tartışmaları yaşadık. Sosyal medyada CHP’li kimliğiyle yer alan pek çok kişi, kurbanı sadece “hayvan boğazlamak” olarak değerlendirdi. İslam’ın emrettiği bir ibadeti ve vatandaşın inançlarını yerden yere vurdu. Bunların içinde kamuoyunun yakından tanıdığı isimler vardı. Dinle diyanetle uzaktan yakından ilgisi olmayan bazıları da hızını alamayıp kurban üzerine “fetvalar” bile verdi!

Bir de kendilerini “Mustafa Kemal’in Askerleri” olarak tanımlayanlar var. Atatürk’le uzaktan yakından ilişkileri yok. CHP’li olduklarını iddia edip, Mustafa Kemal’in fikirleriyle savaşıyorlar. Genellikle de küresel emperyalizme hizmet eden tavırlar sergiliyorlar. Türk Askerini en çok onlar eleştiriyorlar.

HDP istisna edilirse, diğer partilerde yok böyle bir görüntü. O yüzden de bu tür uyarılara gerek duyulmuyor. Ama CHP’de sık sık karşılaşılıyor.

Bu genelge, bizzat Kılıçdaroğlu tarafından yapılan “Yeter artık, milletin değerleri ve kutsallarıyla uğraşmayın” çağrısıdır. CHP’nin içinde bulunduğu durumun ve görüntünün bir itirafıdır! Var mı başka izahı?

***

CHP’de bunlar yaşanırken, terör suçundan cezaevinde bulunan HDP’nin eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da bazı açıklamalar yapmış...

Abdullah Gül destekli Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nun parti kurma faaliyetlerini değerlendirmiş. Bu çalışmaların pek umut vermediğini söylerken, özellikle bir noktanın altını çizmiş. Aynen söyle diyor:

“Ama faşizmi geriletmek açısından önemli olabilir.”

Anlayana, algılayana önemli mesajlar bunlar! HDP jargonunda, Türkiye’nin bütünlüğünü savunan, PKK ile mücadele eden herkes faşist! Demirtaş da “faşist” derken Erdoğan’ı hedef alıyor. Gül, Babacan ve Davutoğlu’nun da sırf Erdoğan’ı geriletmek açısından önemsenmesi gerektiğini söylüyor!

Kaçak FETÖ’cüler de yurtdışından yaptıkları paylaşımlarda aynı tezi işliyorlar. Bu isimler parti kurup yüzde 2 oy alsalar “Erdoğan gider” diyorlar!

Demek ki…

Gül, Babacan ve Davutoğlu’ndan beklenen sadece Erdoğan’ın önünü kesmeleri! Hepsi bu kadar! Kimse daha büyük bir misyon biçmiyor bu isimlere!

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri