• $8,5725
  • €10,1142
  • 494.86
  • 1360.75
24 Haziran 2015 Çarşamba

İhanete bulaştınız

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Gelin, MİT TIR’ları meselesine bir de şimdi bakalım. Çünkü bugün dünden çok farklı, görüntü daha da netleşti.

Önce bir noktanın altını çizelim:
Başbakan Davutoğlu milyonların önünde yemin ettiğine ve muhatapları da kabul ettiğine göre, o TIR’ların Bayır-Bucak Türkmenlerine gittiğine şüphe yok. Bunun dışında ortaya atılan iddiaların tamamı maksatlı, hepsi hikâye!
O günlerde Amerika ve Almanya, PYD’ye, yani PKK’ya silah gönderiyordu. Biz de MİT TIR’ları ile Türkmenleri takviye etmeye çalışıyorduk. İlginçtir, ABD ve Almanya’nın yaptıklarına ses çıkarmayanlar, MİT TIR’larını dillerine dolamışlardı.
Akıllarınca Tayyip Erdoğan ve Hükümet’i sıkıntıya sokuyorlardı. Ama aslında Türkiye’yi ve Suriye’deki Türkmenleri zor durumda bıraktılar. Yetmedi, bilerek ya da bilmeyerek ABD ve Almanya’nın gerçekleştirdiği operasyona hizmet ettiler.
* * *
Gelişmeleri baştan alıp, daha açık yazalım…
DAEŞ denilen yapı ortaya çıktığında bazı stratejistler çoğumuza oldukça “uçuk” gelen görüşler ortaya atmışlardı:
-ABD bölgede bir Kürt koridoru açacak. DAEŞ denilen örgüt de bu amaçla ortaya çıkarılmış bir figüran.
Ama bu öngörü gerçekleşti!
Bölgede ilginç gelişmeler yaşandı. DAEŞ, Irak ve Suriye’de pek çok yeri ele geçirdi. İlginçtir, o aşamada ABD’den herhangi bir müdahale olmadı. Hatta sergilenen zulme seyirci kalındığı bile söylenebilir. Nüfus hareketleri gerçekleşti, büyük kitleler Türkiye’ye yöneldi.
Sonra PKK’nın Suriye kolu olan PYD ortaya çıktı. DAEŞ’e karşı harekete geçirildi. ABD ise, olağanüstü bir hava harekâtına başladı. Bazı yerlerde taş taş üstünde kalmayacak ölçüde ağır bir bombardıman gerçekleştirdi. DEAŞ bölgeden kazındı, yerine PYD yerleşti.
Ardından geri dönenler oldu. Baktık, onların tamamı da PYD’nin izin verdiği gruplar. İçlerinde Araplar ve Türkmenler yok. Arap ve Türkmenler, “Gelemezsiniz, burası artık Kürdistan” denilerek tehdit edildi. Çoğunun köyleri yakıldı. Yakılmayan yerlere de başkaları yerleştirildi.
Bir bakmışız, Suriye’de bir “Kürt Koridoru” oluşmuş. Daha önce Kerkük, Musul, Telafer ve Felluce’de ne yapılmışsa o yapılmış!
* * *
Şimdi size bir soru:
-MİT TIR’ları konusunda o gürültü kopmasaydı, Türkiye daha rahat hareket etseydi, Türkmenler daha güçlü olsaydı, sınırımızdaki operasyon bu kadar rahat gerçekleşebilir miydi?
Tabii ki hayır.
MİT TIR’larını durduran Paralel Yapı, işte bu işe yaradı; ABD’nin o bölgede rahat hareket etmesini sağladı. Türkiye’nin elini kolunu bağlamak için ne gerekiyorsa yaptı. Büyük bir ihanet sergiledi.
Bu yapı ile birlikte hareket edenlere gelince…
Onlar da bilerek ya da bilmeyerek, operasyona alet oldular. CHP ile MHP’nin, bu gelişmelerdeki sorumlulukları büyük.
Bugün, Türkiye içine yayılan Suriyeli mültecilerden en fazla şikâyet eden kişi Kemal Kılıçdaroğlu. Ama izlediği politikayla yüz binlerin Türkiye’ye yığılmasına yardımcı oldu. Artık, o sığınmacıları yurtlarına döndürmek alabildiğine zorlaştı.
DAEŞ gitti, yerine tamamen ırkçı bir yaklaşımla hareket eden, Arap ve Türkmenlere hayat hakkı tanımayan PYD geldi!
Operasyon büyük ölçüde tamamlandı.
* * *
İşte MİT TIR’larının hikâyesi budur…
Üst akıl, bir plan-proje ortaya koydu. Türkiye’nin de bu planı önleme ihtimaline karşı gerekli tedbirleri aldı; içten vurdu!
Paralel Örgüt zaten bir taşeron! Kendisine biçilen misyonu yerine getirmesini hiç yadırgamıyorum.
Peki ya diğerleri?.. Onların ortaya koyduğu tavrı neyle izah edeceğiz? Hele hele her fırsatta “Türkiye, bölünmeye doğru giden bir ihanetle karşı karşıya” diyenlere ne söyleyeceğiz?
Geçmiş olsun; artık istense de o TIR’lar oralara gidemez. Mutlu musunuz?

<p>Dünya genelinde 3 milyar 930 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapılırken, Türkiye, toplam aşı s

Aşı olana çekiliş şansı

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor