• $13,1447
  • €14,9554
  • 756.641
  • 1811.21
3 Haziran 2015 Çarşamba

İçine ettiniz

Bu ülke, 27 Mayıs 1960 sonrası köpek ve bebek davaları, kadın donu ve cımbız tartışmaları yaşadı. Seviye alabildiğine düşürüldü. Yalanın da iftiranın da haddi, hesabı kalmadı. O dönemde, darbecilerin kurduğu askeri mahkemeler bu işlerle uğraştı.

Bakıyorum da elli kusur yıl sonra aynı zihniyet yine hortladı. Yine seviye yerlerde sürünüyor. Yine benzer tartışmalar yaşanıyor…
Bu defa konumuz “altın kaplamalı” klozetler. Muhalefet partileri uzun süreden beri klozetle yatıp, klozetle kalkıyorlar. Bazıları neredeyse seçim kampanyasını klozet üzerine bina eder hale geldi. Unutmadan ekleyelim, ilave olarak yanında bir de çatal, kaşık, bardak ve çanak var.
Bu klozet konusunu en fazla diline dolayanlardan biri de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. En son konuşmasında seçim otobüsünün üzerinden şunları söyledi:
“Sen Saray’a para harcadın. Sen altın klozetli tuvalet kullanıyorsun. Bu kadar israf… İnancımıza göre israf haramdır. Yazık günahtır. Altın kaplamalı klozet yaptıracağına, kendine bin 100 odalı saray yaptıracağına…”
Apaçık ortada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef aldı.
Sonra, bu sözlerinin doğru olmadığı ortaya çıkıp gösterilen sert tepki karşısında sıkışınca da çark etmek zorunda kaldı:
“Ben açıklamamda Saray şu bu demedim. Ankara’daki beylere çağrı yaptım. Adres vermedim. Beyefendi üzerine alınmış.”
Şimdi ne demek bu?..
Söylediği sözler ortada, kimi hedef aldığı açıkça belli. Önce Cumhurbaşkanı’nı “altın klozet” kullanmakla suçluyor. Sıkışınca da ilkokul seviyesinde bir savunma yapıp işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.
Tam bir Kılıçdaroğlu klasiği!
CHP’liler farkında mı bilemem; Kılıçdaroğlu bu siyaset tarzıyla sadece kendisini değil, partisini de aşağılara çekiyor.
* * *
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, MİT TIR’larının durdurulup aranmasının “vatana ihanet” olduğunu söylemişti.
Yeniçeri, ülkücü gelenekten gelen bir isim. Ekmeleddin İhsanoğlu ya da diğerleri gibi zaman içinde MHP’ye dışarıdan monte edilenler gibi değil. Yeniçeri, ülkücü gelenek ne gerektiriyorsa onu söyledi.
Söyledi ve liste dışı kaldı!
Çünkü, artık gelenek melenek kalmadı. Artık siyaset farklı yapılıyor ve bazı kavramlar sadece kullanılmak için var. Şimdilerde dört bir yanda Makyavelizm hâkim. Durum bu olunca, düne kadar “ihanet odağı” olarak görülen çevrelerle işbirliği bile serbest.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Edirne’de “Bir yanda Türkiye’den intikam almaya niyetli iç ve dış mihraklar, diğer yanda Türkiye’yi kurtarmaya yemin etmiş milliyetçiler var” dedi.
MHP geleneği, merhum Türkeş ve Bahçeli’nin geçmişte yaptığı konuşmalardan yola çıkarak, o dış mihraklar ve onlarla iş birliği yapanları sıralayabiliriz…
*Okyanus ötesi yani Pensilvanya.
*PKK, Kandil, KCK ve onların siyasi uzantıları.
*MİT TIR’larını durdurarak Türkiye’yi uluslararası arenada sıkıntıya sokmaya çalışanlar.
*Osmanlı’dan bu yana Türkiye’ye saldıran The New York Times ile Washington Post ve Der Spiegel gibi yayın organları.
*DHKP-C türü yasadışı örgütler ve onları parlatanlar.
*Avrupa ve ABD’den Türkiye’ye ayar vermeye çalışan siyasi gruplar ve lobiler.
Bunları artırıp, gayrimilli koalisyonun listesini uzatmak mümkün. Seçim öncesi hepsi birden el ele vermiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’ye yükleniyorlar.
MHP ise, Devlet Bahçeli’nin tabiriyle “Türkiye’den intikam almaya çalışan iç ve dış mihraklarla” yan yana ve kol kola görüntü veriyor.
Şimdi de sözüm MHP’lilere…
Siz de farkında mısınız; Devlet Bahçeli de ne olduğu anlaşılamayan kendisine has bu garip “milliyetçilik” anlayışı sonucu şahsıyla birlikte MHP’yi de aşağı çekiyor
* * *
Türkiye, işte böyle bir tablo içinde seçime gidiyor…
Sadece seviye düşmüş değil, artık kutsal sayılan pek çok değer bile istismar konusu ve ayaklar altında. Ama sadece biz değil, seçmen de bu tablonun farkında.

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)