• $9,6026
  • €11,1775
  • 557.211
  • 1472.11
2 Kasım 2013 Cumartesi

‘Hırsız”dı ‘kahraman’ oldu

Vallahi geliyor, hem de gümbür gümbür. Plan başarıyla uygulandı; bütün altyapı oluşturuldu. Bir tek anahtarı teslim almadığı kaldı. 
Anlamışsınızdır, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’den söz ediyorum. Ayağının altına serilen kırmızı halılar üzerinde emin adımlarla hedefe doğru yürüyor. 
Oysa 2004 yılında yapılmadık suçlama kalmamıştı. Sarıgül’ün, CHP’nin kapısından girmemesi için her türlü tedbir alınmıştı. 
Nasıl mı, anlatalım... 
2004 Kasım’ında CHP’liler tarafından bir rapor hazırlandı. İçindeki suçlamalar yenir yutulur gibi değildi. Mustafa Sarıgül, bu rapor esas alınarak Disiplin Kurulu’na verildi. Ama hiçbir işe yaramadı. Sarıgül mücadele etti ve başardı. Hakkında düzenlenen ihraç dosyası 7’ye karşı 8 oyla reddedildi. 
Bu defa Baykal meydan okudu, resti çekti: 
-Et kokarsa tuz gerekir. Tuz da kokarsa çare kurultaydır. 
Kurultay yapıldı, Baykal 460’a karşı 674 oyla kazandı. Disiplin Kurulu yenilendi. Süreç, Sarıgül’ün ihracıyla sonuçlandı. O günleri hatırlarsanız, arkasından teneke çalınarak gönderildi. 
Üstelik “Sarıgül Raporu” CHP tarafından kitap haline getirildi. Her yere dağıtıldı. Bugün de elden ele dolaşıyor. 
Şimdi kafalar karışık... 
Kitap haline getirilen o rapordaki iddialar doğruysa, Sarıgül’ün CHP’de işi ne? Yok, eğer doğru değil, düzmeceyse, böyle büyük rezalet olur mu? 
Baykal’ın buna cevap vermesi gerekiyor. Ama konuşmuyor. Sadece el altından kendisine yakın isimlere Sarıgül’ün engellenmesi mesajları gönderiyor. 
***
Biz yine başa dönelim... 
Sarıgül bugünlerde Ankara’ya gelecek, Kılıçdaroğlu ile kucaklaşacak. Bugün MYK toplantısı yapılıp, Sarıgül’ün dönüşü konuşulacak. Sarıgül’ün “af talebi” yarın da PM’de görüşülüp gizli oyla karara bağlanacak. 
Peki oradan ne çıkacak? 
PM’de pek çok isim Sarıgül’ü istemese de dönüşü için “evet” oyu verecek. Hatta Kılıçdaroğlu’nun gözüne girmek için açık oy kullanırlarsa şaşırmamak gerek. 
Hakkını teslim etmek lazım. İlk raunt Sarıgül’ün. 
***
İkinci raunda gelince, neler olacağı Sarıgül’ün yaptığı açıklamalarda gizli. Ne demişti Sarıgül: 
-Seçim kazanmak bir ekip işidir! 
Demek ki, önce ekibini oluşturacak. Sadece Büyükşehir değil, İstanbul’un ilçe belediyeleri için de bastıracak. Kendi belirlediği başkan ve meclis üyelerinin aday gösterilmesini isteyecek. “Yoksa bu seçim kazanılmaz ha” diyecek. 
Önce İstanbul’u teslim alacak. 
Teslim alacak ama bugün yapılan kamuoyu araştırmaları, Sarıgül’ün İstanbul’da seçim kazanmasının zor olduğunu gösteriyor. Kemal Kılıçdaroğlu ise, muhtemelen kazanmasını Sarıgül’den çok istiyor. Çünkü Sarıgül İstanbul’da kazanırsa, Kılıçdaroğlu bir müddet daha CHP Genel Başkanlığı Koltuğu’nu koruyacak. Kazanamaz ama kendisinden fazla oy alırsa bayrağı erken açacak. Kılıçdaroğlu’ndan koltuğunu isteyecek. 
Sözün kısası, CHP çalkantılı günlere gebe... 
Sarıgül, parça parça CHP’ye el koyuyor! 
***
CHP’de dedikodu ise çok... 
Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’i ikna etmek için, Kadıköy Belediye Başkanlığı’nı teklif ettiği, “Ya sen ol ya da istediğin ismi söyle” dediği iddia ediliyor. 
Bu arada, Ankara için MHP’li Mansur Yavaş ismi yeniden öne çıkmış durumda. Adana’da Aytaç Durak’la “dirsek temasından” söz ediliyor. 
İlginçtir, İzmir’de yapılan eğilim yoklamasında Aziz Kocaoğlu değil, Aytun Çıray adının öne çıktığı belirtiliyor. 
CHP’de kazan fokur fokur kaynıyor... 

 

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler