• $32,8506
  • €35,3354
  • 2487.28
  • 10739.9
21 Mayıs 2024 Salı

Hepsi yaptı bunu

Gazze'de on binlerce insan katledildi, soykırım sürüyor. Her gün insanlık dışı görüntülere yenileri eklenirken, ciddi tepki veren sadece birkaç ülke var. Herkeste bir uyku hali mevcut!

Niye?

Çünkü kendi geçmişlerinde de benzer örnekler var. Cezayir'de neler yaşandı? Afrika'da kimler kan ve gözyaşı ürettiler? Kızılderili katliamının arkasında kimler var? Bebeklerin süngülere dizildiği Haçlı Seferleri kimin eseri? Anadolu'da Ermeniler neler yaptı? Kırım, Çerkes ve Ahıska sürgünleri kimlerin eseri ve ne acılar yaşandı?

Örnekleri çoğaltabiliriz...

Bugün 21 Mayıs. Büyük Çerkes Sürgünü'nün yıldönümü. 21 Mayıs 1864'te Kafkaslar'da büyük bir acı yaşandı. Şimdi size o büyük felaketi araştırmacı yazar Elbruz Aksoy'un kaleminden aktarıyorum:

Osmanlı, 1829 Edirne Antlaşması ile Çerkesya üzerindeki bütün haklarını Rusya'da devretmişti. Rus Çarlığı, ne pahasına olursa olsun Çerkesya'yı "temizlemeye" kararlıydı. Çerkesler ise, yapılan antlaşmayı kabul etmeyip işgalcilere karşı savaşmaya devam etti...

1853'te Kırım Savaşı başladıktan sonra Sultan Abdülmecit, Şeyh Şamil'i Ruslara karşı cihada davet etti. O Kafkas Kartalı 1859'da Ruslar tarafından yakalanınca Doğu Kafkasya tamamen işgal edildi.

Ardından süreç tam bir soykırıma dönüştü...

1859-1964 yılları, köy ve kasabaların haritadan silindiği bir dönem oldu. Çerkesya, neredeyse tamamen yerel unsurlardan temizlendi. Elbette bunun bir de kutlaması olacaktı. 21 Mayıs 1864'te Soçi sırtlarında büyük bir askeri ve dini ayin düzenlendi. Grandük Mihail Romanov, Çerkeslerin bir daha geri dönmemek üzere Rusya dışına sürüldüğünü açıkladı.

Elburz Aksoy'un ortaya koyduğu gibi geçmişte bu vahşet yaşandı. Tarih tekerrür ediyor, şimdi de İsrail, Filistinlileri topraklarından tamamen sürmek istiyor.

***

Ruslar, asgari rakamlarla 400 bin Çerkes'i ana yurtlarından Osmanlı topraklarına sürdü. Zaman içinde bu sayı daha da arttı. Varlıklı ailelerin evleri soykırım artığı yetim çocuklarla doldu.

Zaman içinde Osmanlı Ordusu savaşçı karakterleri, gözü kara yapıları ve sadakatleriyle nam salan Çerkes savaşçılardan hayli istifade etti. Cepheden cepheye koştular.

Milli Mücadele döneminde Anadolu'nun bağımsızlığına katkıda bulundular.

Bugün de toplumun önemli bir parçası olarak yaşıyorlar bu topraklarda. Aradan 160 yıl geçmesine rağmen, geçmişi de bugünü de iyi biliyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise, özellikle son 10 yılda bu meseleyi gündemde tutuyor. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devlet yetkilileri 21 Mayıs 1964 Çerkes Soykırım Günü'nü gündeme getiren açıklamalar yapıyor, acılar paylaşılıyor.

Elbruz Aksoy gibi araştırmacılar da yaptıkları çalışmalarla buna katkıda bulunuyor.

Ama aradan yüzyıllar geçmesine rağmen dünya aynı dünya!..

Bugün burnumuzun dibinde aynı acıları yaşıyoruz Yine insanlar katlediliyor, yine soykırım uygulanıyor ve yine soykırımdan arta kalan yavruların gözyaşları sel gibi akıyor...

Katil İsrail dur durak bilmiyor. Dün Çerkes kahramanların yürüttüğü vatan savunmasını, bugün "Ya istiklal, ya ölüm" diyen Hamaslı mücahitler yapıyor.

Sonları aynı olmayacak inşallah!

<p>19 yaşındaki Arda Güler, Avrupa Şampiyonası tarihinde gol  atan en genç oyuncu oldu.</span><br></

Tahtın yeni sahibi Arda Güler!

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''