• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
25 Mart 2021 Perşembe

Hedef büyüdü

Yıllardır siyaset izlerim. Merkezdekinden, sağ ve sol yelpazede bulunanına kadar pek çok siyasi partinin kongresini takip ettim...

Duruş ve söylemler farklı olsa da genellikle hepsinde görüntü aynıdır. Yapılanlar övülür, muhalifler suçlanır, vatandaşa daha iyi yaşaması için ne gerekiyorsa onun yapılacağı yönünde vaatlerde bulunulur.

Ama bu defa farklı oldu.

Ak Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan çıtayı yükseltti, küresel mesajlar da verdi. Yeryüzünde yeni bir insani düzen kurmaya talip olduğumuzdan bahsetti. "Dünya beşten büyüktür" ifadesi ve ilkesi doğrultusunda yeni hedefler dillendirdi. Türk Milleti adına konuşup, "İnsanlığın ihtiyaç duyduğu bütün değerler bizim hafızamızdadır" ifadesini kullandı.

Kısacası...

Erdoğan, dünyaya, "Biz de varız" dedi. Türkiye'yi hesaba katmayan bölgesel ve küresel hesapların gerçekleşmesinin zor olduğu mesajını verdi.

Nereden nereye...

Daha düne kadar sürekli "Yapamazsın, yaptırmayız" tavırları ile karşı karşıya kalan Türkiye'nin geldiği nokta bu!

Oradaydım; hem kongre salonundaki havayı kokladım, hem de Erdoğan'ın konuşmasını baştan sona dinledim. Öncelikle belirtmeliyim ki, salonda 19 yıldır ülkeyi idare eden bir parti tabanı değil, adeta yürüyüşe yeni çıkmış bir oluşumun bireyleri vardı.

Heyecan yüksekti.

Erdoğan'ın konuşması ise "millet" merkezli idi: Yeni anayasa ihtiyacı dile getirilirken bile, "Millet nasıl bir anayasa istiyorsa, biz de öyle bir anayasa yapacağız" ifadeleri kullanıldı. Kongrede, dayatmacı, tepeden inmeci bir dil de, 20 yıla yakın iktidarda bulunmanın şımarıklığı da yoktu. Tersine, salonda en çok göze çarpan "Efendi değil, hizmetkâr olmaya geldik" pankartıydı.

Erdoğan'ın bütün konuşmasına hâkim olan anlayış da buydu. Hatta daha da ileri giden Cumhurbaşkanı, "Fanilerin hata yapabileceğinden", asıl önemli noktanın "istikamette yanlış yapılmaması" olduğundan bahsetti.

2000'li yılları, Ak Parti iktidarında yaşadık...

Dün Erdoğan'ın yaptığı konuşma, "Nasıl yaşadık?" sorusunun kısa bir cevabıydı aslında. Özetin özeti bazı rakamlar verdi Erdoğan. Ekim 2003'teki ilk olağan kongreden bugüne kadar geçen sürede yaşananlar konusunda küçük hatırlatmalar yaptı.

Onlar bile yetti aslında. Bu küçük hatırlatmalar dahi, yaşadığımız olağanüstü dönüşüm ve gelişimin fotoğrafını koydu önümüze. Hepimize "Nereden nereye" dedirtti!

Biz bile unutmuşuz çoğunu.

Ardından da...

Muhalefet, soğan ve patatesten bahsederken, Kılıçdaroğlu kürsüye her çıktığında yoksulluk edebiyatı yaparken, Erdoğan yeni hedefler koydu Türkiye'nin önüne. "Daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye" dedi.

"O nasıl bir Türkiye?" diye sorarsanız, cevabını kongre konuşmasında verdi Erdoğan. "Bayrağı en tepeye dikmeye kararlı bir Türkiye"den bahsetti!

Erdoğan'ı dinledikçe daha iyi anladık ve gördük ki, 70 Cent'e muhtaç olan 1970-1980'lerin Türkiye'si çok gerilerde kaldı artık!

O günleri özleyenler, geriye dönüşün hayallerini kursalar da...

Oldukça zor, hatta imkânsız. Çünkü, artık Türkiye'nin hayalleri de, hedefleri de onlarınkinden çok daha büyük!

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak