• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
27 Aralık 2015 Pazar

HDP’lidir, çok görmem

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Başbakan Davutoğlu, Anayasa Turu’na çıkıyor. Siyasi parti liderlerini ziyaret edecek; yeni Anayasa için destek isteyecek. Görüşeceği isimler arasında HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da vardı. Ama HDP’den gelen açıklamalarla sıkıntıya girdi.

Görüşme öncesi HDP’li Sırrı Süreyya Önder bir açıklama yaptı. Kendince “büyük laflar” etti. Dedi ki:
-Başbakan’ın ziyaretinin anlam kazanması ve netice doğurması, ülkenin anayasal zemine çekilmesi ile mümkündür.
Sonra da ekledi:
-Yoksa kaçak çayını içer gider.
Anayasal zemin ve kaçak çay… Nasıl da sırıtıyor yan yana! Önder, bir yandan hukuk diyor, diğer taraftan kanunsuzluktan bahsediyor. Zaten HDP’nin her söylemi bir çelişkiler yumağı değil mi?
Sırrı Süreyya’nın söyledikleri, seri katilin “hümanizmden” bahsetmesinden farksız. Tam bir HDP klasiği!
Ama yadırganacak bir durum da değil...
Çünkü, HDP içinde “kaçakçılığı” ile övünen, bunu bir hak olarak gören isimler var. Biri, PKK’ya silah sevkiyatı yaparken yakalanmış, hakkında zabıt tutulmuştu. Yine HDP milletvekili olan Ferhat Encü ise, kaçakçılığı hak olarak gördüğü için jandarma tartaklamıştı. Gazetelere açıklamalar yapıp, “kaçağa gitmekten” söz etmişti. O da Sırrı Süreyya gibi “kaçak çay sevdasını” attığı tweetlerle duyurmuştu:
“Elektrikler gelse de bir kaçak çay demlesem. Çay-Kur Genel Müdürlüğü’ne inat.”
Artık normal karşılıyoruz bunları. Meşreplerinin gereğini yerine getiriyorlar. Moskova’ya koşup, Türkiye’yi Lavrov’a şikayet eden bir zihniyet var karşımızda. Bunlar HDP’lidir, ne etse yeridir.
* * *
Sırrı Süreyya gibiler “Anayasa” ya da “Anayasal zeminden” söz etmeye devam etsin…
Destekledikleri, yan yana ve kol kola görüntü verdikleri eşkıya talimatlar yağdırıyor. Bunlar da terör örgütünün internet sitelerinde yayınlanıyor. Vatandaşa “vergi ödemeyin” diye başlayan dayatmalarda bulunuluyor:
*Çocukları okullara göndermeyin.
*Devletin bütün kurumları ve çalışanları hedefimizdedir.
*AKP binaları ve AKP yöneticileri de hedeftedir.
*Devletin hiçbir memuru, polisi, askeri, bürokratı Diyarbakır’da rahat dolaşmamalı.
*Barikatlar ve direniş yaygınlaşmalı.
Ortadaki bu gerçeğe rağmen Sırrı Süreyya Anayasal zeminden söz ediyor…
Şaka gibi değil mi?
* * *
Bak Sırrı Süreyya…
Asker, polis ve korucudan bahsetmiyorum. Artık biliyoruz ki onlar “düşman” ilan edilmiş durumda. Ama, sizin desteklediğiniz PKK ya da YDG-H’liler, yine sizin savunduğunuzu iddia ettiğiniz bölge insanına saldırıyorlar. Sivil insanları katlediyorlar. Çocukları öldürüyorlar. Yıllar önce İstanbul’da Çetinkaya Mağazası’nda yaptıkları gibi insanları diri ateşe veriyorlar. Okulları kundaklıyorlar. Bölge insanının evlerini harabeye çeviriyorlar; onlara hayatı zindan ediyorlar.
İstediğiniz, hedeflediğiniz düzen bu mu?
Huzursuzluk duymadığınıza, Cizre’de, Sur’da, Silopi’de, Dargeçit’te yaşananlara rağmen, dansözlü kutlamalara katılıp, “vur patlasın, çal oynasın” yaptığınıza göre bu!
Ayrıca tek örnek sen de değilsin. Sözde “ezilenlerin savunucusu” Selahattin Demirtaş da tahrik ettiği gruplar masum insanlara saldırırken Ege’de havuz keyfindeydi.
Biz sizi iyi tanıyoruz artık!..
“Anayasal düzen” derken de neyi kastedip, neyi hedeflediğinizi çok iyi biliyoruz!
* * *
İnsan bunları söylerken biraz sıkılır…
Ama nerede?
Gezi Parkı’na gidip iki ağaç için nöbet tutarken samimi ise, en azından barikatlar başında birer birer etkisizleştirilen kendi yandaşları için üzülür.
O da yok.
Peki ne var?
Büyük bir samimiyetsizlik var. Riya, aldatmaca ve nasırlaşmış bir yürek var. Bu ülkeye, bize dair ve bizden olan her şeye duyulan sınırsız kin, nefret ve öfke var…
Görmeniz lazım artık. Savunduğunuzu, hak ve hukuklarını koruduğunuzu iddia ettiğiniz insanlar da bunun farkında. Onlar da kaçıyorlar gruplar halinde. Uygulanan kirli siyaset yandaş bulmuyor artık eskisi gibi. İplik pazara çıkmış durumda!

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı